Israelilla ei ole mitään raamatullista oikeutta Lähi-Itään ja Länsirantaan ! Minä olen itse harras kristitty, enkä voi ollenkaan hyväksyä Israelin toimia Gazan alueella. Israel on syyllistynyt sotarikoksiin ja rikoksiin ihmisyyttä vastaan palestiinalaisia ihmisiä kohtaan. Kansainvälinen rikostuomioistuin on määritellyt Israelin edellisen puolustusministerin ja pääministeri Netanhajun olevan sotarikollisia, jotka tulee saattaa vastuuseen tekemistään rikoksista. Israelilaiset sotilaat eivät ole mitään kunnon sotilaita, vaan he murhaavat kylmäverisesti palestiinalaisia naisia , lapsia ja avustustyöntekijöitä. Sotilaat tulittivat kuoliaiksi avustuspisteiltä ruokaa hakevia palestiinalaisia ihmisiä. Sotilaat ovat ampuneet hälytysajossa olevia ambulansseja ja niiden kuljettajia, lääkäreitä ja sairaanhoitajia.
Israel ei ole noudattanut presidentti Trumpin tekemää rauhasopimusta vaan Israel on surmannut ainakin yli 500 palestiinalaista ihmistä tulitauon aikana. Israel ei ole vieläkään sallinut kaikkien kansainvälisten avustuskuljetusten menemistä Gazan alueelle, eli Israel haluaa näännyttää nälkään palestiinalaisia ihmisiä eli palestiinalaisten kansanmurha jatkuu yhä edelleen.
Israeli tulisi kunnioittaa ja noudattaa kansainvälisiä lakeja ja kaikkia avustusjärjestöjä, kuten Unicefia, YK:ta ja Punaista Ristiä ja noudattaa niiden antamia ohjeita, päätöslauselmia ja antaa niiden toimia sota-alueilla vapaasti ja turvallisesti.
Israelin toiminta
12
181
Vastaukset
- Anonyymi00001
Nii. Ja aina vedotaan siihen että ovat valittu kansa.
Eivät vaan ole ymmärtäneet ihan mistä on kyse. Heitä on sorrettu pitkään historiassa. Ja viimeisin esimerkki natsi-saksan ajoilta. Jonka jälkeen saavat oman maan sitten missä voi rakentaa. Mistä seuraa se, että kihahtaa hattuun ja kuvitellaan olevansa joku muita parempi "valittu kansa". Ja aletaan kohdella palestiinalaisia yhtä törkeästi kuin heitä on kohdeltu. Ja mennään jo rajoilla onko menty jopa sen yli.
Kyllä. Valittu kansa. Valittu esimerkiksi siitä miten perseestä ihmisen touhu voi pahimmillaan olla kun se kuvittelee olevansa parempi kuin muut.
Kaikki on samanarvoisia. Josko tämä esimerkki viimein teroittaisi sen ajatuksen tämän ihmiskunnaksi nimetyn apinalauman päähän.- Anonyymi00007
Hassua, että valitusta kansasta puhutaan yleensä silloin kun juutalaisia yritetään syyttää jostain. Harvemmin sitä muuten kuulee.
- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Hassua, että valitusta kansasta puhutaan yleensä silloin kun juutalaisia yritetään syyttää jostain. Harvemmin sitä muuten kuulee.
Nii, no. En nyt sanoisi että puolustusmuuri "yritetään syyttää" toimii silloin kun toiset vetää pokkana kansanmurhaa ja sanoo että Jumala haluaa niin. Ei siinä tarvitse yrittää mitään, voi sitä ihan hyvällä omalla tunnolla syyttää ihan suoraan.
- Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
Nii, no. En nyt sanoisi että puolustusmuuri "yritetään syyttää" toimii silloin kun toiset vetää pokkana kansanmurhaa ja sanoo että Jumala haluaa niin. Ei siinä tarvitse yrittää mitään, voi sitä ihan hyvällä omalla tunnolla syyttää ihan suoraan.
Mm. tuollaista vasemmisto on hokenut Israelin suhteen jo 1950-luvulta alkaen, mutta Israel ei ole vieläkään syyllistynyt kansanmurhaan.
Kuinka suhtaudut siihen, että Hamasin peruskirja vaatii ns. palestiinalaisia suorittamaan juutalaisiin kohdistuvan kansanmurhan ja valloittaman Israelin alueen?
Entä siihen, että PLO:n Ranskan tuella laatima ja juuri julkaisema perustuslakiehdotelma joskus perustettavalle Palestiinalle vaatii suorittamaan juutalaisiin kohdistuvan kansanmurhan ja valloittaman Israelin alueen?
- Anonyymi00002
Raamatullinen oikeus on vähän epäselvä. Vanha vai Uusi testamentti? Kristittyjen raamatun eli Uuden Testamentin mukaan juutalaiset joutuvat helvettiin.
- Anonyymi00006
Kristittyjen Raamattu koostuu sekä Vanhasta- että Uudesta testamentista.
Uusi testamentti tuomitsee tai on tuomitsematta juutalaiset helvettiin ihan samoilla perusteilla kuin muutkin ihmiset.
- Anonyymi00003
Juutalaiset ei ole oppinut mitään 2 maailmansodasta, ovat pahempia , kuin Natsit silloin.
- Anonyymi00004
Juutalaisten ovat sekä Kansainliiton että YK:n heidän kansalliseksi kodikseen julistamalla alueella. Uskonnoilla ei asiaa perusteltu.
Tälläkin palstalla kukoistavat juutalaisvastaiset kirjoitukset todistavat puolestaan, että Israel on erittäin tarpeellinen turvapaikka maailman vainotuille juutalaisille. - Anonyymi00005
"Israel on syyllistynyt sotarikoksiin ja rikoksiin ihmisyyttä vastaan palestiinalaisia ihmisiä kohtaan. "
Ei ole.
"Kansainvälinen rikostuomioistuin on määritellyt Israelin edellisen puolustusministerin ja pääministeri Netanhajun olevan sotarikollisia, jotka tulee saattaa vastuuseen tekemistään rikoksista."
Ei ole määritellyt.
"Israelilaiset sotilaat eivät ole mitään kunnon sotilaita, vaan he murhaavat kylmäverisesti palestiinalaisia naisia , lapsia ja avustustyöntekijöitä. "
Ei murhaa.
"Sotilaat tulittivat kuoliaiksi avustuspisteiltä ruokaa hakevia palestiinalaisia ihmisiä."
Ei tulittanut.
"Sotilaat ovat ampuneet hälytysajossa olevia ambulansseja ja niiden kuljettajia, lääkäreitä ja sairaanhoitajia."
Ei tiettävästi ole.
"Israel ei ole noudattanut presidentti Trumpin tekemää rauhasopimusta..."
Ei ole ole olemassa Trumpin tekemää rauhansopimusta.
"...vaan Israel on surmannut ainakin yli 500 palestiinalaista ihmistä tulitauon aikana."
Alueelle ei ole sovittu yksipuolista tulitaukoa, vaan koskee molempia osapuolia. Israel on joutunut vastaamaan voimalla kun Hamas on rikkonut tulitaukoa.
"Israel ei ole vieläkään sallinut kaikkien kansainvälisten avustuskuljetusten menemistä Gazan alueelle,..."
Kaikki alueelle pyrkivät "avustuskuljetukset " eivät ole avustuskuljetuksia.
Osa kuormista jäi jumiin rajalle, kun jotkin "avustusjärjestöt" eivät suostuneet viemään avustuksia niitä siviileille, vaan vaativat saada viedä ne Hamsin terroristeille.
"...eli Israel haluaa näännyttää nälkään palestiinalaisia ihmisiä eli palestiinalaisten kansanmurha jatkuu yhä edelleen."
Israel ei ole missään vaiheessa syyllistynyt alueella kansanmurhaan.
Ruokaa alueelle on mennyt jo hyvin pitkään huomattavasti enemmän kuin on määritelty tällaisessa tilanteessa tavoitetasoksi.
"Israeli tulisi kunnioittaa ja noudattaa kansainvälisiä lakeja..."
Mitä "kansainvälisiä lakeja" Israel ei ole noudattanut?
"...ja [kunnioittaa] kaikkia avustusjärjestöjä, kuten Unicefia, YK:ta ja Punaista Ristiä ja noudattaa niiden antamia ohjeita, päätöslauselmia ja antaa niiden toimia sota-alueilla vapaasti ja turvallisesti."
Näiden järjestöjen tulisi noudattaa kansainvälistä oikeutta, kansainvälisiä sopimuksia ja kunnioittaa gazalaisia ja israelilaisia.
Nämä järjestöt ovat toimineet härskisti Israelia ja gazalaisia vastaan Hamasin hyväksi.
Israelilla ei ole mitään velvollisuutta noudattaa niiden antamia ohjeita, päätöslauselmia, eikä antaa niiden toimia vapaasti sota-alueilla.
Osaatko kertoa, miksi mm. Punainen Risti (tai Punainen Puolikuu) ei käynyt kertaakaan tapaamassa Gazan kaistalla Israelista kaapattuja panttivankeja? Mm. se on yksi Punaisen Ristin velvollisuuksista tällaisissa konflikteissa - Anonyymi00010
Kuka perusti Israelin: https://t.me/Forbidden_History_tg/1445
Jacob Rothschild: “My family created Israel”
Israel is a fake state.
Miksi taas samat sormet ovat mukana maailman tuhoamisessa?- Anonyymi00011
Israelin perustivat Palestiinan mandaatin juutalaiset. Toki Rothschild tuki heidän asiaansa, kuten moni muukin diasporajuutalainen.
Israel on ihan oikea valtio. "Feikkiä" on ainoastaan olla tunnustamatta sitä tai ylimalkaan juutalaisen kansan oikeutta omaan kansallisvaltioon. Enemmän feikkiä on tunnustaa sen tilalle suunniteltu valtio, jolta puuttuvat kaikki valtion tunnusmerkit.
- Anonyymi00012
Jos minun pitää jostain syystä asioista näiden päästään pimahtaneiden sionistien kanssa, jotka eivät näe ilmiselvää kansanmurhaa, niin en todellakaan ostaisi esimerkiksi käytettyä autoa tuollaisella aivorustingilla varustetulta ihmiseltä.
Ei puhettakaan että voisin arvostaa ja ystävystyä tuollaisen ihmisen kanssa, jonka arvomaailma on noin pahasti vääristynyt.
On toisaalta pelottavaa, miten paljon tuollaisia järjeltä köyhiä ihmisiä on, mihin mikä tahansa propanganda uppoaa kuin veitsi voihin.
Ja itse uskon Jumalaan, mutta en sellaiseen jumalaan kuin mihin nuo Israel-höyrypäät näyttävät uskovan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1096656Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M884291L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa453619TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133010Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6261610- 661028
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551003- 9989
Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?199984Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j47959