Halpoja, alle kymmenentuhannen euron hintaisia asuntoja löytyy eri puolilta Suomea, kun mennään kehä kolmosen ulkopuolelle.
Edullisten asuntojen markkinat sijaitsevat lähes poikkeuksetta suurten kasvukeskusten ulkopuolella. Useimmiten kyseessä ovat harmaantuvat ja rakennemuutoksen rapauttamat paikkakunnat.
Monesti kyse on kerrostaloyksiöistä tai kaksioista, mutta suurempiakin asuntoja myydään polkuhintaan. Myynti-ilmoituksia julkaisevien sivustojen mukaan edullisia asuntoja on tarjolla esimerkiksi Lieksassa, Kouvolassa, Heinävedellä, Varkaudessa, Harjavallassa ja Lahdessa.
Joukossa on asuntoja, joita myydään muutamalla kympillä. Joissakin ilmoituksissa Oikotiellä ja Etuovi.comissa hinnaksi on ilmoitettu jopa vain yksi euro. Useimmiten kyse on kuitenkin tarjouskaupan alkuhinnasta.
Yhdessä eurolla myytävässä kohteessa mainitaan, että asunto vaihdetaan metsätilaan.
Huoneistokeskuksen toimitusjohtajan Marina Saleniuksen mukaan hyvin alhaisella hinnalla myytävät asunnot ovat lisääntyneet viime vuosina selvästi.
– Tämä kertoo osaltaan siitä, että Suomessa alueet ovat eriytyneet. Sama kehitys todennäköisesti jatkuu muuttoliikkeen myötä, sanoo pitkään alalla toiminut Salenius.
Hänen mukaansa joskus edullisissa asunnoissa on kysymys perikunnista, jotka haluavat päästä eroon vailla käyttöä olevasta asunnosta, josta on vain juoksevia kuluja.
– Kysymys voi olla myös siitä, että huoneisto sijaitsee vanhemmassa taloyhtiössä, jossa on tulevaisuudessa suuria korjaustarpeita. Nykyisessä tilanteessa peruskorjauslainan saaminen ei ole aina yksinkertaista, Salenius sanoo.
Aina kyse ei ole kuitenkaan huonokuntoisesta taloyhtiöstä, vaan yksinkertaisesti siitä että asuntojen tarjonta ja kysyntä eivät kohtaa.
– Tällaisia paikkakuntia on Suomessa yhä enemmän.
Mistä eläkeläiselle edullinen asunto??
Anonyymi-ap
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382181Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642032Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75915
- 27899