Mistä eläkeläiselle edullinen asunto??

Anonyymi-ap

Halpoja, alle kymmenentuhannen euron hintaisia asuntoja löytyy eri puolilta Suomea, kun mennään kehä kolmosen ulkopuolelle.

Edullisten asuntojen markkinat sijaitsevat lähes poikkeuksetta suurten kasvukeskusten ulkopuolella. Useimmiten kyseessä ovat harmaantuvat ja rakennemuutoksen rapauttamat paikkakunnat.

Monesti kyse on kerrostaloyksiöistä tai kaksioista, mutta suurempiakin asuntoja myydään polkuhintaan. Myynti-ilmoituksia julkaisevien sivustojen mukaan edullisia asuntoja on tarjolla esimerkiksi Lieksassa, Kouvolassa, Heinävedellä, Varkaudessa, Harjavallassa ja Lahdessa.

Joukossa on asuntoja, joita myydään muutamalla kympillä. Joissakin ilmoituksissa Oikotiellä ja Etuovi.comissa hinnaksi on ilmoitettu jopa vain yksi euro. Useimmiten kyse on kuitenkin tarjouskaupan alkuhinnasta.

Yhdessä eurolla myytävässä kohteessa mainitaan, että asunto vaihdetaan metsätilaan.

Huoneistokeskuksen toimitusjohtajan Marina Saleniuksen mukaan hyvin alhaisella hinnalla myytävät asunnot ovat lisääntyneet viime vuosina selvästi.

– Tämä kertoo osaltaan siitä, että Suomessa alueet ovat eriytyneet. Sama kehitys todennäköisesti jatkuu muuttoliikkeen myötä, sanoo pitkään alalla toiminut Salenius.

Hänen mukaansa joskus edullisissa asunnoissa on kysymys perikunnista, jotka haluavat päästä eroon vailla käyttöä olevasta asunnosta, josta on vain juoksevia kuluja.

– Kysymys voi olla myös siitä, että huoneisto sijaitsee vanhemmassa taloyhtiössä, jossa on tulevaisuudessa suuria korjaustarpeita. Nykyisessä tilanteessa peruskorjauslainan saaminen ei ole aina yksinkertaista, Salenius sanoo.

Aina kyse ei ole kuitenkaan huonokuntoisesta taloyhtiöstä, vaan yksinkertaisesti siitä että asuntojen tarjonta ja kysyntä eivät kohtaa.

– Tällaisia paikkakuntia on Suomessa yhä enemmän.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

        Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
        Maailman menoa
        38
        2181
      2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

        Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
        Maailman menoa
        64
        2032
      3. Helsingin yllä valopalloja

        https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
        Sinkut
        121
        1930
      4. HÄLYYTYS!!

        Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
        NATO
        388
        1670
      5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

        Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
        Kouvola
        103
        1641
      6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

        Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
        Maailman menoa
        124
        1464
      7. Millainen on naisellinen nainen

        Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
        Sinkut
        182
        1092
      8. Raamatullinen kaste

        Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
        Kaste
        53
        967
      9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

        Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
        Ikävä
        75
        915
      10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

        vihjettä kaivatustasi?
        Ikävä
        27
        899
      Aihe