Norja lakkautti au pair -järjestelmän vuonna 2024 hyväksikäyttötapausten takia, mutta Suomessa keskustelua aiheesta ei ole käyty.
Työ- ja elinkeinoministeriön maahanmuuttojohtaja Sonja Hämäläinen sanoo, ettei ministeriöön ole kantautunut tietoa järjestelmän väärinkäytöksistä.
Au pairien pitäisi osallistua kulttuurivaihtoon ja kevyisiin kotitöihin enintään 25 tuntia viikossa, mutta HS:n haastattelussa au pairit kertoivat tehneensä jopa 12 tuntia töitä päivässä.
Au paireilla on korostunut riski joutua halpatyövoimaksi. Suomessa järjestelmän lakkauttamista ei kuitenkaan ole pohdittu.
HS kertoi sunnuntaina Suomessa olleista au paireista, jotka kokivat olleensa käytännössä kodinhoitajia. Nuoret päätyivät muun muassa vastaamaan koko kodin siivouksesta, jynssäämään vessoja ja jopa isäntäperheen autonkuljettajaksi.
Työtunteja saattoi päivässä kertyä jopa 12, sanoo yksi haastatelluista au paireista. Kyseisen espoolaisperheen äiti kiistää syytökset.
Au pair -järjestelyn kuuluisi olla kulttuurivaihtoa, jossa au pair osallistuu kotiaskareisiin kuten muutkin perheenjäsenet. Kevyitä kotitöitä saisi olla enintään 25 tuntia viikossa.
Au pairien käyttö halpatyövoimana on Pohjoismaissa tiedossa oleva ongelma.
Norjassa järjestelmä lakkautettiin vuonna 2024. Tanskassakin aiheesta on keskusteltu parlamentissa. Molemmissa maissa on paljastunut lukuisia au pairien hyväksikäyttötapauksia.
Kuka Suomessa vastaa siitä, että au pair -järjestelmä pyörii yhä?
”Hyvä kysymys”, sanoo työ- ja elinkeinoministeriön maahanmuuttojohtaja Sonja Hämäläinen.
Suomessa aiheesta ei ole käyty viime vuosina keskustelua.
Espoolaista orjatyövoiman käyttöä tämäkin
Anonyymi-ap
0
150
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei201324Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331221- 641210
- 1081195
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671039- 109989
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94947Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182913- 43824
- 80821
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66781Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50676- 43656
- 58653
- 70636
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087598Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r120566- 52554
- 60544