Monen viikon mittainen pakkaspiina on nyt naapurilla ohi, joskin melkoinen kaapeliralli siinä näköjään täytyi pitää, ennen kuin pyhä patterilehmä saatiin liikkeelle.
Jouduin toki itsekin autojani siirtelemään, kun aloin päivällä lumitöihin
ja hyvinhän nuo taskulämpimillä virta-avaimilla käynnistyivät ilman mitään roikkarallia.
Ps. Bensa ja Diesel Turbolla tottakai 😎
Naapuri sai sähköautonsa vihdoinkin liikkeelle
23
283
Vastaukset
- Anonyymi00001
Eikös nuo sähköautot ole enemmänkin niitä kesäautoja?
- Anonyymi00002
Sähköauto kiinni piuhaan ja "tankki" 'täyteen ja aamulla matkaan. Sähköauto lähtee varmasti liikkeelle ja potisPenat jännittää kuinka starttaa ja pihassa heilläkin auto on aina jos mahdollista.
- Anonyymi00003
Melkoisen rajoittunutta autonkäyttöä noilla sähkökipoilla, jos niillä voi ajaa ainoastaan aamulla ja pakkaskelillä ei näköjään lainkaan.
- Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Melkoisen rajoittunutta autonkäyttöä noilla sähkökipoilla, jos niillä voi ajaa ainoastaan aamulla ja pakkaskelillä ei näköjään lainkaan.
Miksi sitten sinua kiinnostaa töpseliautot?
- Anonyymi00008
Anonyymi00004 kirjoitti:
Miksi sitten sinua kiinnostaa töpseliautot?
Miksi muuten pitäisi kiinnostaa?
Mitäs sitä pskalla tekee, kun pellotkin on vuokralla.
- Anonyymi00006
Miksei töpseliautoilla vois muka ajaa pakkasella???
Tämänkin talven pakkasilla olen ollut liikkeellä joka ikinen päivä. Eihän nämä 20-27 asteen pakkaset ole ainakaan mitenkään rajoittanut ajoa. Alla Polestar 2. Hiljainen, lämmin ja tosi hyvä neliveto.- Anonyymi00009
Sitähän tässä juuri ihmetellään talvesta toiseen,
sillä mitä kovempi pakkanen niin sitä vähemmän on akkulavetteja liikenteessä.
- Anonyymi00007
Joskohan vähän liioittelet. Ainakin oma hyvridini ja naapurin sähköautot ovat liikkuneet ihan normaalisti. Hybridi lähtee aina sähköllä, mutta päättää sitten itse, josko mennään polttoaineella vai sähköllä
- Anonyymi00010
Ainoastaan tumpelot ajaa enää jollain sähkörisoilla.
- Anonyymi00013
Anonyymi00010 kirjoitti:
Ainoastaan tumpelot ajaa enää jollain sähkörisoilla.
Näinhän se on. Tavalliset ihmiset ajavat normaalisti ehjillä autoilla. Risa sähköauto on vielä harvinaisuus, mutta cuosien varrella niitäkin varmasti tulee.
- Anonyymi00011
Ja sitten heräsit karuun todellisuuteen ja totesit että ei se fossiiliraato lähde käyntiin vaikka kuinka veivaisi. Lisää hehkutusta!
- Anonyymi00012
Taannoin kävi, että pakkasella naapurin bensa-auto ei käynnistynytja vein hänet pysäkillä ja sovittiin että haen töistä ja haetaan akku, minulla sähköauto. Vuoroin avustellaan, minulla on harrastustallilla vanha koukku farmari, jolla kuskaan linkoa, työkaluja ja ne, joita ei viitsi sähköautolla kuljetella. Kotipihalla ei enää käynnistynut, nyt sai naapur vuorostaan auttaa vei minut tallille, sieltä laturi ja kaapelit. Lumet uli lingottua.
- Anonyymi00019
htemättä. Tyhmä olet.Mun diesel on vähintäin 2 kertaa niin arvokas kuin sun riisikuppi´ja takuulla lähtee AINA. Ei ole koskaan jääneet mun ajokit lähtemättä.
ET tiedä AUTOISTA MITÄÄN:.Mutta iso lärvi vaikuttaa olevan. Kulje kotterollasi. Meillä ajetaan Autolla.
Eikä muuten tarvita rakuttaa muka ilmaisia kilometrejä ja haukkua kanssaihmisiä.
Kuules Pönttö Rahalla saa mitä tarvii . Eikä oo velkana kuten eräillä.
Rahaa pitäis olla kaikilla mut pattriteroilla tuntuu olwvan joku ongelma rahan suhteen.
Meillä ei ole.
Ja paina korviesi väliin. Ei kuulu sinulle millä meillä liikutaan. Leiki vatkaimillasi miten haluat mut pidä turhat mölysi mahassasi. - Anonyymi00022
Anonyymi00019 kirjoitti:
htemättä. Tyhmä olet.Mun diesel on vähintäin 2 kertaa niin arvokas kuin sun riisikuppi´ja takuulla lähtee AINA. Ei ole koskaan jääneet mun ajokit lähtemättä.
ET tiedä AUTOISTA MITÄÄN:.Mutta iso lärvi vaikuttaa olevan. Kulje kotterollasi. Meillä ajetaan Autolla.
Eikä muuten tarvita rakuttaa muka ilmaisia kilometrejä ja haukkua kanssaihmisiä.
Kuules Pönttö Rahalla saa mitä tarvii . Eikä oo velkana kuten eräillä.
Rahaa pitäis olla kaikilla mut pattriteroilla tuntuu olwvan joku ongelma rahan suhteen.
Meillä ei ole.
Ja paina korviesi väliin. Ei kuulu sinulle millä meillä liikutaan. Leiki vatkaimillasi miten haluat mut pidä turhat mölysi mahassasi.No nyt meni diisselimieheltä kuppi nurin. Tajusitko (tuskin), että minulla on vanha koukku farmari, jolla kuskaan rakennustarvikkeita, linkoa jne., lisäksi ne joita ei voi sähköautossa kuljettaa, tosin noin, miten sen kauniimmin sanoisi, tai no puolihullua en ottaisi siihen bensa-autoonkaan, peräkärrylle ehkä, koska kuorma pitää olla sidottu. Tietyt pakettiautotkin, dieseleitä, kuljettavat asiakkaitaan sidottuna, käytä sitä. BUAHAHAHA
- Anonyymi00014
"Hakekaa tuo paska pois" tuumasi sähköautoilija jäätyään tien päälle pakkasessa.
“USEAT pohjoissuomalaiset autoilijat ovat vaihtaneet pakkasten myötä sähköautonsa diesel- tai bensakäyttöiseen autoon.”
“Erään autoilijan sähköauto oli KL:n mukaan hyytynyt Lapin matkalla 360 ajokilometrin jälkeen, kun sen toimintasäde piti olla 600 kilometriä. Hän halusi vaihtaa uudenkarhean täyssähköauton dieselautoon.”
“Sähköauton itselleen hankkinut oululainen autohuoltoyrittäjä Tapio Karppinen puolestaan kertoo KL:lle, ettei hän uskalla edes lähteä pakkasilla sähköautollaan mökilleen tai muulle pidemmälle matkalle.
– Ensi viikolla pitäisi hakea Posion mökiltä yksi työkone, mutta en hae sitä sähköautolla, sillä edestakaiseen matkaan pitäisi varata kuusi tuntia. Puolivälissä matkaa pitäisi auton akut ladata Pudasjärvellä ja pysähtyä lataamaan uudelleen paluumatkalla, Karppinen sanoo.”
KL: Pohjois-Suomessa vaihdetaan uusia sähköautoja bensa- ja dieselautoihin – tässä syy
https://www.is.fi/autot/art-2000010141364.html- Anonyymi00015
Ihan normaalia tänäkin talvena.
- Anonyymi00023
Anonyymi00015 kirjoitti:
Ihan normaalia tänäkin talvena.
Valittaako se Karppinen tänäkin talvena sitä työkoneensa hakua, olisi hitto vieköön hakenut kesällä. Harvinaisen tyhmä mies.
- Anonyymi00016
Sähkö autoilijat ottakaa huomioon että Sähkö kallistuu 20 % ei oo halpaa keskittykään autoa kun Data keskukset alkaa käyttää sähköä myös
- Anonyymi00018
Jos sähkö kallistuu pysyvämmin, myös polttoaineet kallistuvat. Jalostukseen kun kuluu melkoiset määrät sähköä.
- Anonyymi00021
Anonyymi00018 kirjoitti:
Jos sähkö kallistuu pysyvämmin, myös polttoaineet kallistuvat. Jalostukseen kun kuluu melkoiset määrät sähköä.
Nyt taitaa dieselin litrahinta huidella jo kahden euron pinnassa litralta. Kovin on kallistunut sitten voime syksyn. Latasin juuri sähkärini, sähkö maksoi 0,035€ /kWh. Akkun meni noin 45kW lisää varausta, hinta noin 1,5€.
- Anonyymi00017
Tästäkin viestiketjusta jälleen hyvin näkee,
kuinka vähillä älynlahjoilla nämä patteriuunot
meidän yhteisiä happivarantoja kuluttaa.- Anonyymi00020
Jos tästä mitään päätelmiä voi tehdä on, että sinun älynlahjat ovat erittäin heikot, etkä osaa väitellä alkuunkaan. Sorrut heti nimittelyyn, mikä on väittelyssä sama kuin periksi anto.
- Anonyymi00024
Anonyymi00020 kirjoitti:
Jos tästä mitään päätelmiä voi tehdä on, että sinun älynlahjat ovat erittäin heikot, etkä osaa väitellä alkuunkaan. Sorrut heti nimittelyyn, mikä on väittelyssä sama kuin periksi anto.
Miksi sinä köyhä ja yksinkertainen patteriuuno oikein vikiset ja itket?
Opettele poikaraasu edes lukemaan ja kirjoittamaan,
luetun ymmärtämistä sinulta tuskin kukaan edes odottaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11566Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras921475Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221041Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva195924- 123832
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2777Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29750Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42741- 7714
- 60693