Kuinka moni konservatiiviherätyskristityistä lähtee uuteen kirkkoon?

Anonyymi-ap

Viime kesänä Lähetyshiippakunta piispa Juhana pyysi antinaispappeus- ja antihomoliittoryhmiä liittymään itseensä. Opilliset eromme eivät ole suuret. Pauli Selkeä on julkaissut hyviä videoita ja nyt opillista eroa korostaa Uusi tie antinaispappinumerossa aktivoidakseen eroa/ratkaisua. Muitakin malleja lienee kuin piispa Juhanan kutsu?
Luin että 2019 44 prosenttia Kansanlähetyksen väestä lähtisi pois. Onko prosentti sama muilla? Kuinka suuri tästä uudesta kirkosta tulee? Miten opit sulatetaan yhteen? Onko piispa Juhanan kirkko pohjana? Millä se elää? Jakaantuvatko säätiöt edelleen. Nyt kun Räsänen on vallassa olisi ollut hyvä edetä.

7

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      raha ratkaisee

      • Anonyymi00003

        Ei kaikilla ole samat ohjenuorat kuin itselläsi


    • Anonyymi00002

      Meillä on suku jossa on KLn ja evankeelisten ja Patmoksen ja Raamattuopiston henkeä tavallisten lisäksi. Mukaan ei ole jättämässä kirkkoa. Uusi kirkko on liian epämääräinen.

    • Anonyymi00004

      Miksi tuota Lähetyshiippakuntaa nostetaan esiin, kun on itse asianosaisten taholta jo täysin selvää, ettei se tule kysymykseen.

    • Anonyymi00005

      Aikovatko aloituksessa mainitut uskonnolliset toimijat siis perustaa herätysliikkeen joka oikeasti noudattaa Raamatun kirjoituksia kaikessa toiminnassaan eikä vain suurissa puheissa?
      Raamatussa kerrottuja elämäntapoja sekä lainsäädäntöä noudattaen mitään lisäämättä tai poistamatta?

    • Anonyymi00006

      Ei lahkoontuminen ratkaise mitään ongelmia. Pian tulee eteen uusi asia minkä vuoksi täytyy edelleen lahkoontua.

    • "Luin että 2019 44 prosenttia Kansanlähetyksen väestä lähtisi pois. "

      Jaa, ei ole tainnut innostua?

      Taitaa kuitenkin olla niitä opillisia näkemyksiä, jotka eivät niin samoja olekaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4832
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3962
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3860
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1376
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1344
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      169
      1319
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      574
      1242
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1135
    Aihe