Miten on ramadanin aikana, kun ei saa syödä, saako edes juoda?
Sitten vielä tämä:
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/7f338a76-00ef-49fa-9969-304ab62595d6
Sitten vielä tämä:
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/7f338a76-00ef-49fa-9969-304ab62595d6
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Miten bussikuskit?
Ramadanin aikana syöminen ja juominen on sallittua vain auringonlaskun ja aamunkoiton (fajr) välisenä aikana. Päiväsaikaan, auringonnoususta auringonlaskuun, paastoavat muslimit pidättäytyvät ruoasta ja juomasta.
Onko työturvallisuuden vastaista?
No luulis!
Ei uskalla mennä bussiin ennen kuin rama loppuu!
Ei todelakaan
10 tuhtia juomati on pitkä aika!
IL
”– Luulin, että Suomessa on uskonnonvapaus. Rukoushetkillä on rukoiltava paikasta riippumatta, eikä se häiritse ketään, eräs taksikuski sanoo.
– Suurin osa pääkaupunkiseudun taksikuskeista on muslimeja. Tila on todella pieni ja rukous voi myöhästyä sen takia, sanoo taksikuski Musa.”
Miten tähän on tultu?
Jeesus!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/0ec95a1e-6bb9-4f6e-9a86-884a246e28df
Kohta vaativat moskeijan sinne?
Osa sanoo, että rukoilee kotona, miksi ei nuo valittajat voi tehdä samoin?!!
SDP:n syytä
Voi härreguud!
Erikoista
Miten toimii käytännössä tämä ylimääräisten taukojen pitäminen työaikana? Kauanko tuo rukoushetki kestää? Palkasta pois turhat tauot!
” Päivittäiset rukoukset (5 kertaa): Yksittäinen perusrukous (kuten aamun Fajr tai illan Maghrib) kestää yleensä noin 10–15 minuuttia.
Tarawih-rukous (erityinen iltarukous): Ramadanin aikana rukoillaan Isha-rukouksen jälkeen vapaaehtoinen Tarawih-rukous. Se kestää tyypillisesti 1,5–2 tuntia.
Tarawih-rukouksen sisältö: Rukous koostuu yleensä 20 rakat-syklistä (joissain perinteissä 8), ja moskeijoissa tavoitteena on usein lukea koko Koraani kuukauden aikana.
Witr-rukous: Tarawihin jälkeen rukoillaan vielä Witr-rukous, joka on lyhyt.
Tarawih-rukous voidaan suorittaa myös kotona, jolloin sen pituutta voi säätää itse. ”
Miten toteutuu suomalaisessa työelämässä tällaiset ylimääräiset tauot?
Kai sen luulisi olevan palkatonta työaikaa?
”Ramadan ja työelämä Suomessa:
Ei automaattista oikeutta lyhennettyyn työaikaan: Työnantajan ei ole pakko lyhentää työaikaa tai muuttaa työaikoja ramadanin vuoksi, ellei niin ole erikseen sovittu.
Jousto työnantajan harkinnalla: Työpaikoilla voidaan ottaa ramadan huomioon, esimerkiksi tarjoamalla mahdollisuutta:
Palkattomaan vapaaseen (esim. 30 päivää vuodessa).
Joustaviin työaikoihin (aikaisempi aloitus/lopetus).
Etätyöhön.
Id al-Fitr (juhlapäivä): Ramadanin päättymistä juhlitaan, ja joskus johtotehtävissä olevat muslimit voivat saada palkallisia vapaita, mutta tämä ei ole lakisääteistä.
Työturvallisuus: Jos paastoaminen vaikuttaa merkittävästi työntekijän kykyyn suoriutua vaarallisista tai tarkkuutta vaativista tehtävistä, työnantajan on otettava tämä huomioon työturvallisuuslain puitteissa.
RemoFirst
RemoFirst
+4
Suositus: Ramadanin aikana työntekijän kannattaa keskustella esimiehen kanssa mahdollisista työajan järjestelyistä hyvissä ajoin ennen paastokuukauden alkua.
Tarvitsetko tietoa siitä, miten työehtosopimus (TES) tietyllä alalla (esim. kaupan ala tai rakennusala) suhtautuu palkattomiin vapaapyyntöihin, vai onko mielessäsi jokin muu ramadanin työjärjestelyihin liittyvä kysymys? ”