Miten on ramadanin aikana, kun ei saa syödä, saako edes juoda?
Sitten vielä tämä:
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/7f338a76-00ef-49fa-9969-304ab62595d6
Liikenneturvallisuus
19
125
Vastaukset
- Anonyymi00001
Miten bussikuskit?
- Anonyymi00002
Ramadanin aikana syöminen ja juominen on sallittua vain auringonlaskun ja aamunkoiton (fajr) välisenä aikana. Päiväsaikaan, auringonnoususta auringonlaskuun, paastoavat muslimit pidättäytyvät ruoasta ja juomasta.
- Anonyymi00003
Onko työturvallisuuden vastaista?
- Anonyymi00005
No luulis!
- Anonyymi00006
Ei uskalla mennä bussiin ennen kuin rama loppuu!
- Anonyymi00007
Ei todelakaan
- Anonyymi00008
10 tuhtia juomati on pitkä aika!
- Anonyymi00009
IL
”– Luulin, että Suomessa on uskonnonvapaus. Rukoushetkillä on rukoiltava paikasta riippumatta, eikä se häiritse ketään, eräs taksikuski sanoo.
– Suurin osa pääkaupunkiseudun taksikuskeista on muslimeja. Tila on todella pieni ja rukous voi myöhästyä sen takia, sanoo taksikuski Musa.”- Anonyymi00010
Miten tähän on tultu?
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Miten tähän on tultu?
Jeesus!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/0ec95a1e-6bb9-4f6e-9a86-884a246e28df - Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
Jeesus!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/0ec95a1e-6bb9-4f6e-9a86-884a246e28dfKohta vaativat moskeijan sinne?
- Anonyymi00013
Osa sanoo, että rukoilee kotona, miksi ei nuo valittajat voi tehdä samoin?!!
- Anonyymi00015UUSI
Anonyymi00010 kirjoitti:
Miten tähän on tultu?
SDP:n syytä
- Anonyymi00014
Voi härreguud!
- Anonyymi00020UUSI
Erikoista
- Anonyymi00016UUSI
Miten toimii käytännössä tämä ylimääräisten taukojen pitäminen työaikana? Kauanko tuo rukoushetki kestää? Palkasta pois turhat tauot!
- Anonyymi00017UUSI
” Päivittäiset rukoukset (5 kertaa): Yksittäinen perusrukous (kuten aamun Fajr tai illan Maghrib) kestää yleensä noin 10–15 minuuttia.
Tarawih-rukous (erityinen iltarukous): Ramadanin aikana rukoillaan Isha-rukouksen jälkeen vapaaehtoinen Tarawih-rukous. Se kestää tyypillisesti 1,5–2 tuntia.
Tarawih-rukouksen sisältö: Rukous koostuu yleensä 20 rakat-syklistä (joissain perinteissä 8), ja moskeijoissa tavoitteena on usein lukea koko Koraani kuukauden aikana.
Witr-rukous: Tarawihin jälkeen rukoillaan vielä Witr-rukous, joka on lyhyt.
Tarawih-rukous voidaan suorittaa myös kotona, jolloin sen pituutta voi säätää itse. ”- Anonyymi00018UUSI
Miten toteutuu suomalaisessa työelämässä tällaiset ylimääräiset tauot?
- Anonyymi00019UUSI
Anonyymi00018 kirjoitti:
Miten toteutuu suomalaisessa työelämässä tällaiset ylimääräiset tauot?
Kai sen luulisi olevan palkatonta työaikaa?
”Ramadan ja työelämä Suomessa:
Ei automaattista oikeutta lyhennettyyn työaikaan: Työnantajan ei ole pakko lyhentää työaikaa tai muuttaa työaikoja ramadanin vuoksi, ellei niin ole erikseen sovittu.
Jousto työnantajan harkinnalla: Työpaikoilla voidaan ottaa ramadan huomioon, esimerkiksi tarjoamalla mahdollisuutta:
Palkattomaan vapaaseen (esim. 30 päivää vuodessa).
Joustaviin työaikoihin (aikaisempi aloitus/lopetus).
Etätyöhön.
Id al-Fitr (juhlapäivä): Ramadanin päättymistä juhlitaan, ja joskus johtotehtävissä olevat muslimit voivat saada palkallisia vapaita, mutta tämä ei ole lakisääteistä.
Työturvallisuus: Jos paastoaminen vaikuttaa merkittävästi työntekijän kykyyn suoriutua vaarallisista tai tarkkuutta vaativista tehtävistä, työnantajan on otettava tämä huomioon työturvallisuuslain puitteissa.
RemoFirst
RemoFirst
+4
Suositus: Ramadanin aikana työntekijän kannattaa keskustella esimiehen kanssa mahdollisista työajan järjestelyistä hyvissä ajoin ennen paastokuukauden alkua.
Tarvitsetko tietoa siitä, miten työehtosopimus (TES) tietyllä alalla (esim. kaupan ala tai rakennusala) suhtautuu palkattomiin vapaapyyntöihin, vai onko mielessäsi jokin muu ramadanin työjärjestelyihin liittyvä kysymys? ”
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "873978Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242871No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452292- 341301
- 10889
- 131865
- 6824
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12811Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124746- 11740