Kymmenykset

Anonyymi-ap

Kannattaa maksaa tai palauttaa kymmenykset sekä prutosta että netosta. Näin pelastut varmasti!
Pastoreita naurattaa niin paljon, että pää meinaa pudota ja kaikilla on hyvä mieli.

7

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kymmenykset ovat ahneen jenkkilahkon kusetusta.
      Kohtuuttoman suuri jäsenmaksu siitä, että saat kerran viikossa käydä lauantaina istumassa pari tuntia tunkkaisessa seurakuntasalissa muiden pölvästien seurassa.

      • Anonyymi00002

        Hyväuskoisilta köyhiltä rahat pois -metodi tuo kymmenyssiunausvedätys.

        Apostolit eivät keränneet eivätkä palauttaneet kymmenyksiä, sillä kymmenykset eivät kuulu kristillisyyteen. Kymmenysoppi naulittiin ristille.

        0-100 % vapaasta tahdosta on se Raamatun opetus. Iloista antajaa Jumala rakastaa.


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Hyväuskoisilta köyhiltä rahat pois -metodi tuo kymmenyssiunausvedätys.

        Apostolit eivät keränneet eivätkä palauttaneet kymmenyksiä, sillä kymmenykset eivät kuulu kristillisyyteen. Kymmenysoppi naulittiin ristille.

        0-100 % vapaasta tahdosta on se Raamatun opetus. Iloista antajaa Jumala rakastaa.

        Kymmenyksiä ei alun alkaenkaan ollut tarkoitettu rasvavatsaisten pastoreiden lihottamiseen, vaan köyhien ja sorrettujen auttamiseen.

        Kymmenyksistä adventtikirkko on tehnyt itsellensä keppihevosen, jolla he ratsastavat riistäen seurakuntaansa.
        Jeesus lähetti evankeliumin julistajat matkaan ilman kukkaroa, laukkua ja jalkineita.
        Sanan julistajan tuli kaikessa luottaa vain siihen, että Jumala pitää huolen.
        Sanan julistaja on nykyään riippuvainen kaikesta muusta paitsi Jumalasta.
        Siksi hän onkin nykyään saatanan asialla.


    • Anonyymi00004

      Turha teeskennellä muuta. Suurin osa Suomen adventtikirkon jäsenistöstä näkee jo, miten väärin toimimme ja miten ahneus ohjaa meitä päättäjiä.

      Vanhuksiamme on helppo johdatella. Heille kerrotaan kauniita valheita, jotta heidän kukkaronsa saadaan avattua. Maallinen mammona menee kaiken edelle, ja olemme valmiit tekemään melkein mitä tahansa saadaksemme sen valumaan heidän käsistään omiin taskuihimme.

      Me pastorit ja muu palkattu väki emme tietenkään jätä yhteisöllemme senttiäkään. Onhan meiltä jo pakolla pidätetty kymmenykset palakstamme. Kaikki meille maksetut varat kulkeutuvat perillisillemme, kun aika meistä jättää — ja toivomme heidän jatkavan samaa perinnettä kuin mekin. Raha kiertää pelkästään suvuissamme, vallasta nauttivien ja tarkoin valittujen sekä koeteltujen henkilöidemme kesken.

    • Anonyymi00005

      Eräs aikaa sitten adventtikirkolle perintönsä antanut vanhus hyödynsi työvoimaani pilkkahintaan köyhää esittäen, mutta kirkolle oli varaa testamentata muhkea potti. Minulle tuli kovin hyväksikäytetty/huijattu olo.

      • Anonyymi00006

        Eli vanhus käytti minua ja sukulaistani taloudellisesti hyväkseen voidaakseen antaa ne varat adventtikirkolle.

        Toivon Jumalan rankaisevan sekä köyhää näytellyttä vanhusta että vanhuksen kolttosesta hyötynyttä adventtikirkkoa.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Eli vanhus käytti minua ja sukulaistani taloudellisesti hyväkseen voidaakseen antaa ne varat adventtikirkolle.

        Toivon Jumalan rankaisevan sekä köyhää näytellyttä vanhusta että vanhuksen kolttosesta hyötynyttä adventtikirkkoa.

        Adventtikirkko nimenä on vain peitenimi vääryyksille.
        Sen tietää vähäiselläkin näkökyvyllä 'siunattu' adventisti. Toisaalta täysin sokeat istuvat siellä kirkkosalissa lauantaina, eikä heidän tarvitse esittää näkevää, koska pastori on salissa se ainoa, joka on valtuutettu näkemään ja taluttamaan niitä sokeita pastorin ja sen yhteisön omien tarkoistusperien mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      250
      2646
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      16
      2180
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      326
      1897
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      103
      1639
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      89
      1565
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1250
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1210
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1131
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      50
      1093
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      1026
    Aihe