Levitetään sanaa, että kouluikäisen lapsen voi erottaa kirkosta ja sitten vaihtaa peruskoulun uskonnosta elämänkatsomustietoon. Protesti holhoukselle. Lahja lapselle.
Protesti holhoukselle. Lahja lapselle.
Anonyymi-ap
83575
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 83
Vanhimmat
Naiivia tämä vapareiden agitaattorihuutelu alaikäisten erottamiseksi kirkosta.
Kyllä kristityt perheet tietävät omat asiansa paremmin kuin jumalattomat vaparit.
Vapareiden on turha puuttua perheiden sisäisiin asioihin.
Terveisin,
Antivapari Сергей A. Устюгов
Vaparit yrittävät saada omaan ummetukseensa myös kristittyjen kotien lapsia.
Ajoivat marginaalista ET-pössyttelyä kansalaislakialoitteena kuin käärmettä pyssyyn kristittyjen kotien lapsille.
Lakialoite olisi vaatinut 50 000 allekirjoittajaa (1 % Suomen kansasta).
Mutta ei löytynyt, ei,
joten vaparien lakialoite tuupertui jo heti alkutomuihin.
💥💥💥
Sitä mieltä minäkin olen että tämä marginaalinen ET-turhake pitää likvidoida kouluopetuksesta. Vaparien koululaisille sen sijaan itseopiskelua ja urheilua.
Muistaakseni joskus 1990-luvulla eräs henkilö sanoi nimenomaan vapaa-ajattelusta, että se on
"huu-haata".
Ainakaan antivapari ei yritä naamioida taantumuksellista kantojaan.
Kaikkien vanhempien, uskonnottomien tai uskonnollisten kannattaa luottaa omaan näkemyksensä, eikä päästää vaparipappoja sorkkimaan mihinkään.
ET ei olr marginaalinen.
Entä jos toinen on kirkon jäsen ja toinen ei, toinen uskoo ja toinen ateisti?
Harkitse tarkkaan ennenkuin lähetät lapsesi ET-opetukseen.
Varmista, ettei ET-ssä ole mitään sinulle myöhemmin yllätyksenä tulevia hämäräjuttuja, kuten esim.:
- woke kulttuuria- PRIDE-sateenkaari -öyhötysta🌈
===============
____________________________________
Elämänkatsomustiedon oppikirja opettaa:
.....että mieskin voi synnyttää
– Otava: "Korjaamme asian seuraavaan painokseen
Helsingin Uutiset
Crista Lassfolk-Feodoroff23.9.2019 14:11 | Päivitetty 28.4.2020 10:41
Sosiaalisessa mediassa leviää kuva kustannusyhtiö Otavan elämänkatsomustiedon oppikirjasta 7.–9. luokkalaisille. Paheksuntaa on herättänyt oppikirjan osio, jossa avataan sukupuolten moninaisuutta nykykäsityksen mukaan. Tekstissä oppilaita evästetään kertomalla, että joissain maissa esimerkiksi Facebook antaa vaihtoehdoksi 71 erilaista vaihtoehtoa sukupuolelle. Somekohun synnytti erityisesti kirjan kuvituksena oleva pariskunta, jonka miespuoliselta näyttävä puoliso on raskaana.
– Nykyään mieskin voi synnyttää, kuuluu kuvateksti lyhykäisyydessään.
Kuvan raskaana oleva mies on yhdysvaltalainen transmies Thomas Beatie, jonka sukupuoli on korjattu naisesta mieheksi.
Sukupuolenkorjauksessa hän säilytti sekä kohdun että munasarjat, minkävuoksi hän on voinut juridisena miehenä eläessään synnyttää yhteensä kolme lasta.
Kun Thomas Beatie synnytti ensimmäisen lapsensa, tyttövauvan 3.8.2008, hänen uutisoitiin ympäri maailman olevan historian ensimmäinen lapsen synnyttänyt mies. Ennen sukupuolenkorjaustaan Thomas Beatie valittiin Miss Havaijiksi Tracy Lagondino -nimisenä naisena.
Otavan oppikirjassa Thomas Beatien kuvan ohessa oppilaita kehotetaan koulutehtävänä miettimään, mitä tarkoittaa biologinen, psyykinen ja sosiaalinen sukupuoli.
Otavan kustannusjohtaja Teuvo Sankila kertoo oppikirjan kohua herättäneen osion käsittelevän kattavasti sukupuolia ja sukupuolivähemmistöjä.
Sankilan mukaan oppikirjassa pyritään osoittamaan se tosiasia, että nykyään ihmisen sukupuoli ei välttämättä määrity syntymässä loppuelämäksi, vaan se voi olla henkilökohtainen valinta ja muokattavissa. Kuvatekstin osalta kustannusjohtaja Sankila sanoo kritiikin olevan ymmärrettävää ja myös aiheellista. Kustantamo onkin päättänyt jatkossa tarkentaa kuvatekstin väitettä.
– Jos kuvatekstin väitteen "Nykyään mieskin voi synnyttää" irrottaa kokonaisuudesta, se on todella raflaava, Sankila myöntää.– Asia ei ole niin yksioikoinen, että kuvatekstille löytyisi riittävää perustetta.
Tulemme korjaamaan sen kirjan seuraaviin painoksiin.
Seksuaalivähemmistöjen etujärjestö Seta määrittelee sateenkaarisanastossaan miehen niin, että mies on toinen juridisista sukupuolista Suomessa ja yleinen sukupuoli-identiteetti.
Sukupuoli puolestaan on Setan mukaan juridisen määreen lisäksi erilaisista geneettisistä, kehityksellisistä, hormonaalisista, fysiologisista, psykologisista, sosiaalisista ja kulttuurisista ominaisuuksista koostuva jatkumo.
Edit: Sukupuolenvaihdos muutettu sukupuolenkorjaukseksi 23.9. klo 20.50.-----
Vaparit pyrkii holhoamaan lapset satanismiin.
Siksi lienee niin paljon pahoinvointia nuorten joukossa. Saatana jota palvovat levittää vain tuhoa ja kuolemaa.
Kaksi asiaa, yleinen & yksityinen.
Molempi parempi.
ET-porukka pienenee kuin pyy maailmanlopun edellä.
Ei kiinnosta, ei.
Ja luter'laisella puolella ruoho on vihreämpää🌾🌾🌾
ET-oppilaiden määrä kasvaa ja oppilasosuus kasvaa. Tämä suurena täsmennyksenä.
Juuri näin. Tuplabonus.
-/Protesti holhoukselle/-
Eikö sitten vaparien ET-/Protuleiri-agendalla ole holhousta?
Netissä on video ateistien Protu-leiriltä.
Videolla protutettavat nuoret näyttivät kameraan päin pirun nyrkkiä.
Pirun nyrkki muodostuu silloin kun sormet pannaan nyrkkiin ja etusormi & pikkusormi oikaistaan suoraksi.
Protuleirialue vetää silloin demonista toimintaa ylleen. Ja se ei ole leikin asia, vaan pimeyden henkivaltojen toimintaa.
Jos protunuori käyttäytyy oudosti protuleirin jälkeen niin se voi johtua pirullisesta demonien vaikutuksesta.
Varokaa protu-leirejä !
Protu-leiri eli Prometheus leiri on täyttä uskontoa:
Wikipedia:
Prometheus (myös Prometheas tai Prometeus) on kreikkalaisessa mytologiassa titaani, joka loi ihmiset ja varasti heille jumalilta tulen.[1] Prometheus oli Iapetoksen ja Klymenen poika sekä Atlaksen ja Epimetheuksen veli. Prometheus muovasi savesta ihmisen, jolla hän hieman toisistaan poikkeavien tarinoiden mukaisesti kansoitti maan.
Zeus ei halunnut antaa Prometheuksen suojateille tulta, joten tämä varasti sen ja toi sen ihmisille fenkolin varressa. Prometheus huijasi myös Zeuksen valitsemaan huonoimman palan ihmisiltä vaaditusta härkäuhrista, täten auttaen ihmisiä.Kostaakseen Zeus lähetti Pandoran lippaineen Prometheuksen luo.
Lippaan piti sisältää jumalten lahja, mutta todellisuudessa siinä olivatkin maailman vitsaukset. Prometheus ei luottanut lahjaan eikä nainut Pandoraa.
Pandoran kanssa meni kuitenkin naimisiin Prometheuksen veli, Epimetheus, joka niin tehdessään toi vitsaukset maailmaan.
Prometheuksen ja Epimetheuksen vastakohtaisuutta kuvastavat nimet: Prometheus merkitsee ”etukäteen ajattelevaa”, Epimetheus ”jälkikäteen ajattelevaa”.
Lopulta Zeus kytki Prometheuksen kallioon, jossa kotka nokki joka päivä hänen maksaansa, joka aina öisin kasvoi entiselleen. Herakles surmasi kotkan ja vapautti Prometheuksen noin 30 vuoden vankeuden jälkeen
==================================
On myös tehty PROMETHEUS elokuva (2012)Jo filmin esittelykuvista näkee että henkivallat mellastavat tällä filmillä.
Johtaa vakaviin mielenterveys ongelmiin.
Mitä te teette lapsilla? Kerrotteko heille että suunnittelitte heidän murhaamistaan ennen kuin he syntyivät? Kun he odottivat tuloaan maailmaan ja kasvoivat ns vapaiden äitiensä sisällä niin nämä äidit harkitsi murhata heidät? Kerrotteko totuuden vai onko suunnitelmanne vaan tuhota heidät sen jälkeenkin kun ovat jo syntyneet?
Kyllä. Suosittelen!
Hyvin huomattu. Asiassa on kaksi asiaa, kumpikin samaan suuntaan.
Kaksin kauneimpia.
Älkää nyt. Kirkollinen uskonnonopetus on tärkeää.
HIeno kaksoisvaikutus: yksilöä ja yhteiskunta.
Tietoa ja tahtoa.
Konkreettisena keino edistää hyvää kehitystä on elämänkatsomustiedon oppilasosuuden kasvu edelleen lukuvuonna 2026-27. Jos se edellyttää lapsen kirkosta erottamista, päätöstä voi pitää pienenä protestina valtiokirkollista holhousta kohtaan. Samalla se tarkoittaa lapselle pääsyä sivistyksellisesti parempaan oppiaineeseen.
Ylös ylös.
Paha. Hyvä. Tksi yhdelle, toinen toiselle.
Omituista tuo romahdusnostelu.
Haleja humanisteille.
Tää om paras.
Samat sanat!
Eka!
Protestoi nykyistä syrjintää vastaan.
Kevään kuuma sesonki.
Tämä on todella hyvä!
Kyllä! Kyllä!
Kyllä. Protest!
Parlamentaarisesti!
Ei, ei, älkää. T. Kirkkoherra
Ei tässä muukaan auta.
Tue liikettä: https://vapaa-ajattelijat.fi/liity-jaseneksi/
Tehokas protesti. Hieno lahja lapselle.
ET kielto on härskiä holhousta huoltajia ja lukiolaisia kohtaan.
Sillä siis. Sekä että.
Mutta voi vaan tehdä hyvän valinnan lapselle.
Olen raivoissani.
-av
Lapsen etu edellä! Objektiivinen protestointi seuraa perässä.
Kyllä juuri noin. Lapsen etu on päästä "omasta uskonnosta", joka ei ole oma, elämänkatsomustietoon.
Mikä ihmeen himo vapareilla on erottaa perheiden lapsia kirkosta !
FRI TÄNKKARET !
Älkää puuttuuko perheen sisäisiin asioihin !
Kristityt perheet tietävät omien lastensa asiat paremmin kuin nämä kaiken maailman vapaa-ajattelijat.
FRI TÄNKKARET !
TEHKÄÄ PARANNUS !
Hyvä elinikäinen lahja lapselle.
Tervettä sanaa pää ei kestä siis.
Lapselle pääsy mainioon aineeseen.
Lahja lapselle. Oheistuotteena protesti.
On on yosi hyvä lahja lapselle.
Kevään kirmaisu odottaa.
Tänään kävin erään eläkkeellä olevan opettajan luona.
Hän kertoi opettaneensa sekä uskontoa että elämänkatsomustietoa.
Eräs ET-oppilas oli sanonut että hän haluaisi olla uskontotunneilla mutta kun hänen isänsä ja äitinsä ovat ateisteja.
Tämän avauksen vastapainoksi tarvitaan kuusi romahdusketjua.
Niin oikein. Lapselle. Kaikille.
On siis kevät
Se on merkityksellinen, elinikäinen lahja.
Näinkin sen voi sanoa. Hyvän.
Nyt positiivinen protesti: pro ET.
Tämän kevään spesiaali.
Molempi parempi.pi.
Paha kirkolle. Hyvä sekulaarille elämälle.
Kyllä. Se on tosi.
Romahus, romahus.
Puheen lisäksi tekoja.
Vaikka näinlkin. Tai lapsi edellä.
Kyllä! Osallistutaan talkoisiin.
Hol hol holhous. Poi, poi.
Kylä ja kyllä. Tuki.
Se me tehdään.
Hiljaisesti se käy.
Äänetön protesti.
Yhdessä vaikutusta.
Huippuaikaan nyt.
Juuri nyt, elokuun alussa, on hyvä aika.
Nyt voi tehdä se.
Aika on
Elokuussa.
Lapset edellä.
Lahja lapselle.