Espanjan sosialistihallitus myöntääkin oleskeluluvan yli miljoonalle laittomalle maahanmuuttajalle
PolitiikkaUlkomaat
25.02.2026 |10:05
Espanjan sosialistihallitus kertoi tammikuussa suunnitelmasta, jonka mukaan se myöntää oleskeluluvan 500 000 laittomalle maahanmuuttajalle. Luku on nyt tarkentunut ja samalla yli kaksinkertaistunut jopa 1,35 miljoonaan henkilöön. Espanjasta on vasemmistohallituksen politiikan myötä tulossa laittomasti EU:n alueelle pyrkivien Eldorado.
Poliisin alaisen Kansallisen maahanmuutto- ja rajakeskuksen (CNIF) laatiman analyysin mukaan 750 000–1 000 000 Espanjassa tällä hetkellä oleskelevaa paperitonta maahanmuuttajaa hakisi oleskelulupaa, kertoo The Times.
Raportin mukaan lisäksi 250 000–350 000 turvapaikanhakijaa voisi hakea laillistamista, jolloin kokonaismäärä nousisi 1–1,35 miljoonaan ihmiseen, uutisoi El Confidencial -verkkosivusto.
Tämä on selvästi enemmän kuin sosialistipääministeri Pedro Sánchezin aiemmin julkisuudessa esittämä arvio noin 500 000 henkilöstä.
Pakolaisvirrat siirtyvät kohti Espanjaa
CNIF:n arvion mukaan suurin osa hakijoista todennäköisesti hyväksyttäisiin. Tulossa voi olla ”laajempia muuttoliikevaikutuksia”. Tällä virasto viittaa kansainväliseen käsitykseen Espanjan sallivasta suhtautumisesta laittomaan maahanmuuttoon.
Poliisin asiantuntijat arvioivat, että 200 000–250 000 paperitonta maahanmuuttajaa vuodessa siirtyisi muista Schengen-alueen maista Espanjaan keskipitkällä ja pitkällä aikavälillä.
Raportti ennakoi myös merireittien siirtymistä Keski- ja Itä-Välimereltä kohti Espanjaa, mikä voisi lisätä meriteitse saapuvien määrää 6 000–12 000 henkilöllä vuodessa.
SUOMEN UUTISET
Suomesta maahanmuuttajat espanjaan? SDP ajamaan asiaa?
8
102
Vastaukset 8
- Anonyymi00001
luvattu maa
- Anonyymi00002
Eipä vaikuta mitenkään Suomalaisiin.
Kyllä meidän enemmän huolettaa meidän surkea hallitus.- Anonyymi00003
"Kyllä meidän enemmän huolettaa meidän surkea hallitus."
Onneksi TUO "hallitus'' on nyt oppositiossa!!!! - Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
"Kyllä meidän enemmän huolettaa meidän surkea hallitus."
Onneksi TUO "hallitus'' on nyt oppositiossa!!!!Ei ole vielä, mutta toivottavasti kohta on ja myös pysyy siellä.
- Anonyymi00005
Anonyymi00003 kirjoitti:
"Kyllä meidän enemmän huolettaa meidän surkea hallitus."
Onneksi TUO "hallitus'' on nyt oppositiossa!!!!Sinä heikosti seuraat taloudellista tilaa.
Tuosta kirjoituksesta tietää minkä puolueen kannattaja olet.
Sinun taloudellinen kyky, ei vastaa nykyistä poliittista toimintaa. - Anonyymi00007
"Eipä vaikuta mitenkään Suomalaisiin."
Taitaapa hyvinkin vaikuttaa, maksuosuutemme EU:lle tullee nousemaan RAJUSTI, niin Espanjalle, kuin kahdelle uudelle jäsenelle!!!!
- Anonyymi00006
444
- Anonyymi00008
"Suomesta maahanmuuttajat espanjaan? SSDP ajamaan asiaa?"
Eihän SSDP ketään poista suomesta, kun ovat ison työn tehneet heidät tänne saadakseen ja puolueen kannatuksen siten nousemaan!!!!! SSDP:llähän on ENEMMÄN maahanmuuttajataustaisia ehdokkaita, kuin KAIKILLA MUILLA puolueilla YHTEENSÄ!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 67778
- 113752
- 37706
- 130657
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40599- 67589
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58493- 27475
Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu142469Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35468- 41432
- 68420
Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa30408Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0405Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys65388Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks58387- 35383
- 29374
- 23367
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti27364