Sairaat eivät parane minkä hyvin tiedätte. Jumala ei tee mitään tahtoaan vastaan, jos sitä pyydetään, ja tekee tahtonsa mukaisia asioita vaikka sitä ei pyydettäisi.
Jumalan tahto ei ole parantaa sairaita.
Jumalan tahto ei ole parantaa sairaita.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 66
Vanhimmat
Koska jumalaa yksinkertaisesti ei ole olemassa.
Ateistit yrittävät agiteerata. Olette aivan väärällä osastolla. Pysykää ateismi osastolla. Sinne kuulutte
.
Uskovaiset👺 käyvät ateistien sivuilla uskontoa tuputtamassa mutta aina tulevat munatuiksi.
ONPA pirullinen naamailmekuva. kuvastaako se sinua vai isääsi per ----ttä?
Se koira älähtää johon kalikka kalahtaa.
Tulitko munatuksi?
Raamatussa ei kukaan paranna itseään rukoilemalla.
Joku rakastava lähimmäinen täytyy olla joka rukoilee, eikä herjaa vain
Tämä onkin mielenkiintoista. Rukoillaan paranemisen puolesta ja vaikka maailmanrauhan puolesta, mutta mitään ei tapahdu. Silti Raamattu kertoo muutamista tapauksista, joissa Jumala muutti mieltään tai lupasi muuttaa mieltään, kun ihmiset rukoilivat esim. jonkun pahan tapahtuman estämistä. Esim. Sodoman tuho olisi estetty, jos sieltä olisi löytynyt 10 hurskasta ihmistä. Muitakin tapauksia on mainittu, lähinnä Israelin sotahistoriasta, joissa Jumala vastasi rukouksiin. Nykyäänkin tunnetaan tapauksia, joissa Jumala vastaa rukouksiin, mutta harvinaisia ne ovat. Todella harvinaisia.
Aikuisten oikeasti oikeaan jumalaan uskovalla on joka vuosi mahdollisuus osallistua perinteiseen amputoidun raajan rukouksellapalautustapahtumaani.
Valitettavasti kukaan ei vielä ole osoittautunut oikeaksi uskovaksi ilmoittautumalla, vaan tunnustanut palvaavansa epäjumalaa tietäessään tuloksen etukäteen.
Kiitos vastauksesta. Taisin olla joskus vuonna 2006 ensimmäinen, joka otti täällä esille tuon amputoidun raajan, ja se aiheutti täällä paljon kohua.
Oli uskossa tai ei niin suosittelen proteesia, ei ne rukoilemalla takaisin kasva.
tyhmä toistaa itseaan, sekä tekee itsensä naurunalaiseksi
hahahahhahahhah
Raamattu varoittaa pakanoiden tavasta rukoilla.
Matt. 6:7
"Rukoillessanne älkää hokeko tyhjää niin kuin PAKANAT, jotka kuvittelevat tulevansa kuulluiksi, kun vain latelevat sanoja. [Saarn. 5:1,2; Sir. 7:14]
Mark. 12:40
mutta vievät leskiltä talot ja latelevat pitkiä rukouksiaan vain näön vuoksi. Sitä ankarampi tulee olemaan heidän tuomionsa." [Matt. 6:5]
Epämääräiset rukouspalvelut antavat katteettomia lupauksia ihmisille, kun lukevat heidän kirjeitään ja vääntelevät ilmeitään televisioissa.
Matt. 6:1
"Kavahtakaa, ettette harjoita vanhurskauttanne ihmisten nähden, että he teitä katselisivat; muutoin ette saa palkkaa Isältänne, joka on taivaissa.
Matt. 23:5
Ja kaikki tekonsa he tekevät sitä varten, että ihmiset heitä katselisivat. He tekevät raamatunlausekotelonsa leveiksi ja vaippansa tupsut suuriksi.
MOT-ohjelman mukaan suurimmat uskonlahkot ovat palkanneet päätoimisia testamentin metsätäjiä. Oikeat perilliset joutuvat nuolemaan näppejään.
Joskus on parempi näin. Kirkot kuitenkin auttaa köyhiä ja omat perheenjäsenet saattavat olla saastaa.
Israelin rukouksia Jumala ei kyllä ole kuullut. Tai jos olisi kuullut, olisi saksalaisista loppunut kaasu kammioistaan. Eikä Jumala kuule kenenkään sotakiimaisen rukouksia, ne rukoukset menevät aivan hukkaan. Ja hyvä ettei kuule, liian moni ihminen pääsisi niin hengestään.
Suosittelen kommentoijaa lukemaan mitä Mooses jo tuhansia vuosia sitten ennusti juutalaisten synnillisen elämän seurauksista. Ja miten lopulta vain jäännös maailmassa hajallaan olevista juutalaisista palaa patriarkkojensa maahan.
Mooseshan se tiesi jutut. Oli kaikkien aikojen uskontohuijari ja kansan kusettaja.
Jumala on kuullut Jeesuksen seuraajien rukoukset, kun he ovat siunanneet Israelia.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/iran-israelin-iskussa-tyttokouluun-kuollut-85-barbaarista/9303482?fbclid=IwY2xjawQRBiRleHRuA2FlbQIxMABzcnRjBmFwcF9pZBAyMjIwMzkxNzg4MjAwODkyAAEejEfiCGcZZp5wqaGOIZAYeA87smX8z2ydZ-kTcjCMzyOBip9Y8o8rbhAYbLU_aem_CSTQeI5sLg4croHcsmiTFA
"Iran: Israelin iskussa tyttökouluun kuollut 85 – "Barbaarista"
Iranin viranomaisten mukaan tyttökouluun osuneen Israelin ohjusiskun uhriluku on noussut 85:een. Aiemmin ilmoitettu uhriluku oli merkittävästi pienempi.
Koulu sijaitsee Etelä-Iranissa lähellä Hormuzinsalmea."
https://yle.fi/a/74-20207285
"Israelin armeija tunnustaa Gazan terveysministeriön ilmoittamat uhriluvut
Gazalaisia on kuollut sodassa yli 71 000.
Israelilaiset mediat, muun muassa The Times of Israel ja Haaretz uutisoivat, että Israelin armeija hyväksyy Gazan terveysministeriön uhriluvun: lokakuussa 2023 alkaneessa sodassa on kuollut ainakin 71 000 gazalaista.
Tarkka luku on nyt 71 667 kuollutta. Luvussa ei ole mukana mm. nälkään tai puutteellisen terveydenhoidon takia kuolleita. Myös kadonneita ei ole luvussa.
Armeija analysoi nyt, kuinka suuri osa kuolleista on Hamas-järjestön asemiehiä.
YK, avustusjärjestöt ja mediat ovat tähänkin asti pitäneet Gazan terveysministeriön uhrilukua luotettavana, Israel on väittänyt sitä epäluotettavaksi."
Rukoileminen on meditaatiota. Pyytäminen on todellisuuden kieltämistä tai todellisuutta ei jakseta hyväksyä. Se on inhimillistä, mutta henkisesti se ei mieltä kirkasta. Kysehän siitä miten kohtaamme todellisuuden tai miten löydämme sille uuden näkökulman ja uutta sisältöä.
Ei hyödytä rukoilla. Kaikki menee vain pahemmin pieleen. Kokemusta on.
Käy sankarihautausmaalla, hekin rukoilivat.
Tyhmä aasi puhuu ja on naurunalainen - joka ei kasva sielultaan edes aikuiseksi.
2Moos.4:11 Ja Herra sanoi hänelle: kuka on luonut ihmisen suun? Eli kuka on tehnyt mykän taikka kuuron, eli näkevän taikka sokian? Enkö minä Herra (ole niitä tehnyt)? Biblia (1776) Hes.3:26.
Miksi Herra Sebaot teki ihmisen vajavaiseksi ja sitten syyttää tätä juuri siitä, vaikka kaikkitietävänä tiesi jo ensimmäistä ihmistä luodessaan kuinka tulee käymään?
Jumala loi vapaa tahtoisen, rajoittamattoman persoonan. Hän ei luonut rajoitettua robottia. Jumalan unelma on, täysin itsenäisesti ja vapaasta tahdostaan, kaiken hyvyyden omaksuma itsenäinen Jumalan lapsi. Luja tahto, Jumalan ilmoittamaan hyvyyden sanoman noudattamiseen, mikä on ilmoitettu Raamatun kokonaissanomassa. ja Isän ja Poika Jeesuksen tekemässä uudessa liitossa, mikä ilmoitetaan Uudessa Testamentissa. Uuden liiton mukaan, on Isämme tahto kuulla rukouksemme "Jeesuksen nimessä"ja vastata niihin. Uudessa liitossa, olemme "Jeesuksen kanssa" samassa liitossa. Jos siis rukoilemme katuen syntejämme anteeksi, vedoten Jeesuksen sovitustyöhön, saammme ne anteeksi. Rukous prosessi on kuitenkin paljon selvempi ja rakkaudellisempi, kun tiedämme, että Jumala kuulee rukouksemme.
Kuka loi taudinaiheuttajat, myrkylliset eliöt, loiset ja pedot? Kuka loi olosuhteet, joissa tapahtuu väistämättä onnettomuuksia ja luonnonkatastrofeja?
Kuka tappoi ja käski tappaa lapset, raskaana olevat naiset ja kaikki ihmiset, tehdä ksnsanmurhia?
Siinä sinulla hyvä isä ja Jeesus.
Kun typeryydessä ei ajattele, eikä säteile, niin kysymykset ovat sen mukaiset
Joo mutta vajavaisella ihmisella vajanainen resurssi toteutta vapaata tahtoa oikein.
Siitä syystä ihminen sortui vääryyteen heti alusta alkaen.
Ei rukoilemalla saa syntejä anteeksi.
Miten saa?
Val.3:44 Sinä verhoitit itses pilvellä, ettei rukous päässyt sen lävitse. Biblia (1776)
Job.35:13 Ei, turhia ei Jumala kuule, eikä Kaikkivaltias niihin katso.
Jos herjaa, niin Jumala ei kuule rukouksia.
Aivan. Ei vikapää- astioista voi käyttää mihinkään.
Se särähtää aina valittaen.
No eipä raamatussa mitään Jumalaa olekkaan vaan herra sebaot ja jeesus.Tohon juttuun että kun jotain pyytää ja sitä ei saa vaan tekevät omin päin asioita, niin se on totisesti juutalaiskristityn raamatun mukaisesti kuvattu.Mutta minusta on turha herraa tai jeesusta rukoilla kun on olemassa ihan oikea Jumala.Lueppa tämä:Allah on ystävällinen palvelijoilleen,hän antaan ravintoa kenelle tahtoo ja hän on kaikkivaltias,mahtava ja kallisarvoinen.Kannattaisko kokeilla rukoilla Allahia vaikka niin että ei hiiskuis siitä kenellekkään.Kokeile rohkeasti.
Ei Allahkaan kuule sellaisen rukouksia, joka ensin herjaa toisia ihmisiä ja sitten lyö rintohinsa, että amma minjulle erinomaiselle ihmiselle sitä sun tätä. Allah sanoo että käy ensin pyytämässä anteeksi ja sopimassa riitapuolesi kanssa niin palataan sitten uudestaan asiaan.
jos se rukoileminen ei mihinkään vaikuta, niin miksi sitten, ajan hukkaa
Toinen rukousvastaus- kävelee jo lähes viisikymmentä vuotta- nykyään käyden kotona.
Toinen rukousvastaus nousi saattohuoneesta- jossa terveysjärjestelmä nosti kätensä pystyyn.
Tässä hetkessä tv7 Armon kalliolla puhuu pappi, jonka Perheniemessä tämä parantunut vuosikymmen sitten - kävi koulun sielunhoitotehtävään, tehtävään, jossa Jumala paransi hänet.
Hänet, joka kävi paikkakunnallamme ilmaisemassa esirukouksen - rukoilijoille.
Minun puolestani rukoilitte, olin syövän takia jo laihtuneena- perhekin menettänyt toivonsa, makasin saattohuoneessa odottaen kuolemaani. Ei ollut - tavallaan-- enää aikaa.
Aika päättyy- ellei Herran käsi kosketa ja minut HÄN nosti palvelemaan elopellolle.
Siinä oli mies- esirukouksen kohde- todistuksena seurakunnalle, että Herra voi tahtonsa mukaan nostaa lähdes kuolleen ylös, koska se parantuminen oli tarkotusperäinen.
Tällä kuoleman porteilla makaava- hän pääsi puhumaan Elämän Antajasta, parantajasta- äänellä, joka oli kokemusperäinen ja tosi...
Mutta, Sanahan sanoo, ettei kaikki usko- vaikka kuolleet nousevat ylös
ja AVOT täällä on Vastustajan valheen orjat - epäuskossa oksentamassa itsensä ulos Iankaikkisen elämän armolahjasta.
Suomeksi- typerästä pääsä ruumis kärsii.... ei siitä voi muuta sanoa.
Tämä parantunut on jo eläkkeellä, luterialisen kirkon ----työtehtävästä.
On käynyt Venjäjälläkin hengellisellä työkentällä.
Rukoillessa ei saa pyytää itselle mitään.
Jos pyytää niin pyydetty asia muuttuu pahemmaksi.
TS.tilanne muuttuu pahemmaksi
Anna meille meidän jokapäiväinen leipämme...
Eikös siinä rukoilla myös itselle. Isä meidän rukous jos oikein muistan. Onko se kielletty? Missä se määritellään mitä saa rukoilla?
Herra, anna minulle oikeat lottonumerot.... sitten uskon.
Ei tullut. ei ooooooo jumalaa...... näinhän se on.
Rikas mies ja Lasarus (Luuk. 16:19–31): Vertauksessa kuollut rikas mies pyytää Aabrahamia lähettämään Lasaruksen varoittamaan veljiään. Aabraham vastaa, että heillä on Mooses ja profeetat (Raamatun kirjoitukset). Kun rikas mies väittää, että veljet uskovat, jos joku nousee kuolleista, Aabraham sanoo: "Jos he eivät kuuntele Moosesta ja profeettoja, ei heitä saada uskomaan, vaikka joku nousisi kuolleistakin." Pointti: Raamatun mukaan pelkkä ihmeen (kuten kuolleista nousseen tai ilmestyneen profeetan) näkeminen (tai lottovoitto) ei muuta ihmisen sydäntä, jos ihminen on jo päättänyt torjua Jumalan sanan.
Ei Allahkaan, vaikka onkin hieman leväperäinen monissa asioissa, niin silti anna mitään sellaiselle, joka muita tuomitsee ja morkkaa kaikesta. Kyllä Allah sanoo se sanat, että käypää ensin nyt pyytämässä anteeksi mitä olet sanonut ja lupaa että et enää samoin tekee ja tule sitten uudestaan rukoilemaan, niin katsotaan sitten mitä tehdään.
juutalaisten kertomukset sekä Sanaa.
mietitäänpä ---- juutalaiset ja Jerusalmem...1700- vuotta myöhemmin 600 luvulla, jälkeen Kristuksen Arabimailla syntyi Islam
profeetta Muhammad (n. 570–632) alkoi saarnata saamiensa ilmestysten pohjalta.
näin tuore on tuo Islamilaisuus.
Profeetta Muhammad: Islamin perustaja, joka alkoi saada ilmestyksiä vuonna 610.
Mekka ja Medina: Islam sai alkunsa Mekassa, mutta ensimmäinen yhteisö (ummah) vakiintui Medinassa.
Hidžra (622): Muhammadin muutto Mekasta Medinaan, joka merkitsi islamin nousua yhteiskunnalliseksi ja poliittiseksi voimaksi.
Koraani: Ilmestykset koottiin myöhemmin pyhäksi kirjaksi.
Onkohan tässä se korvaususkonnon tienviitan pystytys..
>>>>>Sairaat eivät parane minkä hyvin tiedätte. Jumala ei tee mitään tahtoaan vastaan, jos sitä pyydetään, ja tekee tahtonsa mukaisia asioita vaikka sitä ei pyydettäisi.
Jumalan tahto ei ole parantaa sairaita.<<<<
Omasta itsekkyydestä nouseva uskottelu ei ketään paranna . Jeesus Kristus parantaa tahtonsa mukaan. Terve käsitys vanhurskautuksesta millä perusteella Jumala kuulee rukouksia. Ainut perusta on Jeesus Kristus.
”Älkää mistään murehtiko, vaan kaikessa saattakaa pyyntönne rukouksella ja anomisella kiitoksen kanssa Jumalalle tiettäväksi, ja Jumalan rauha, joka on kaikkea ymmärrystä ylempi, on varjeleva teidän sydämenne ja ajatuksenne Kristuksessa Jeesuksessa.”
Filippiläiskirje 4:6-7 FB38
Eihän sitä sairaat parane, kun niin epäuskoinen on tämä hengellinen kenttä.
Vain harva- uskon kautta paranee- mutta tapahtuuhan sitä.
Serkkunikin nousi saattohuoneesta - kun seurakunta rukoili.
Mutta tämä aloittajan tapainen jänkkääjä, eihän siellä tarvii mitään tapahtuakaan.
Kunhan raahautuu kirkkoonsa isäää meitää toistamaan, ja sehän riittää siihen uskoon.
Jo se olisi suuri juttu kun Jumala antaisi Pyhän Hengen, sen tuoman ilon, rauhan ja rakkauden. Että heräisi aamuun, iloiten, hymy kasvoilla, nauru sielussa iloiten siitä miten Jumala antaa Henkeään auliisti eikä tarvitse herätä ankeaan, apeaan vaivautuneisuuteen aamuun yrittäen epätoivoisesti käynnistellä itseään.
Jo se olisi suuri juttu ja sen jälkeen voisi ajatella että jotain vielä tapahtuisi.
Rukoilemalla ei voida ansaita parantumista, tämä on yksi harha tähän liittyen.
Mitähän sinulle merkitsee---- avuksesi huuda minua hädänpäivänä....
ja sitä tapahtuu... se ei ole ansaitsemista, vaan tottelemista.
Myös seurakunnan vanhimpien kutsuminen- -- sairasvuoteelle. jne.
Kukaan ei parane rukouksen vaikutuksesta.
papukaija toistaa itseään, kun ei osaa lukea, eikä ymmärtää lukemaansa.
Oli mediassa juttu nyt kiertävästä norovirustaudista.
Joku kertoi maanneensa päivän vessanlattialla ja rukoilleensa Jumalaa kun tyhjennys oli voimallisimmillaan.
Omat kokemukset tuosta taudista on samansuuntaisia pois lukien, että makasin tyhjennysten välillä sängyssä enkä rukoillut mitään. Jumalaa tai entiteettiä.
Tauti on mennyt siitä huolimatta aina ohitse omalla painollaan.
Pyhä Henki ei tule omalla painollaan.
Typeyytteen jää jos sitä odottelee.
ilkeässä mielessä tehty kysymys!
Kyllä Jumala parantaa.
Parantaa syntisairauden jos ihminen ottaa Jeesuksen elämään.
Miksi ei paranna fyysisiä sairauksia?
Olemattomuuden vuoksi.
Tärkeys järjestys.
Tärkeintä on eka parantua syntisairaudesta.Mutta yleensä ihmiset ei halua syntielmästä ja synneistä eroon.
Jeesus ei pidä lupaustaan parantaa kaikki sairaat ja tehdä kaiken mitä häneltä pyydetään.
Jumalan tahto ei ole parantaa jokaista ja kaikkia vaivoja tai sairauksia tässä maailmanajassa. Se on väärä oppi, joka on otettu jostain Vanhan Testamentin Psalmista tai Uuden Testamentin sellaisesta kohdasta, jossa Jeesus paransi kaikki sairaat.
Kummassakaan, ei Vanhassa eikä Uudessa Testamentissa, Jumala kuitenkaan parantanut aina ja jokaista. Jeesuksesta sanottiin parissakin kohtaan Uudessa Testamentissa, että hän meni pois, eikä parantanut. Vanhasta Testamentista löytyy monia jakeita siitä, kuinka Jumala jopa löi sairaudella. Jos asia on jotenkin epäselvä, voi lukea vaikka 5. Moos. 28. luvun. Myös Uudessa Testamentissa kerrotaan, kuinka moni on sairastunut ja jopa nukkunut ennenaikaiseti pois eli kuollut, koska elämä ei ollut Herralle mieluista. Paavali sokeutui heti kättelyssä, kun hän kohtasi Herran. Itse asiassa Herra ilmoitti suoraan, että Paavali tulisi suuresti myös kärsimään, häntä seuratessaan. Ja niin hän sitten sai myös piikin lihaansa, ja vaikka hän pyysi paranemista siitä, niin Herra vastasi, että armo riittää hänelle. Jne.
Toisinaan Herra kuitenkin tahtoo parantaa. Myös tänä päivänä. Näistä on monia todistuksia. Itsekin olen saanut parantua vaivoistani ja itsekin olen saanut rukoilla toisen puolesta, joka parani vaivastaan.
"Myös tänä päivänä. Näistä on monia todistuksia. Itsekin olen saanut parantua vaivoistani ja itsekin olen saanut rukoilla toisen puolesta, joka parani vaivastaan."
Ikävä vain, että näistä tarinoista ei ole objektiivisia todisteita tai ne "sairaudet" ovat luonteeltaan sellaisia, jotka paranevat itsestään tai lääketiede on ne parantanut.
>> Mitä järkeä on rukoilla <<
Herra haluaa ja odottaa ihmisiltä uskoa. Pelastumattomalta hän odottaa sitä, että pelastumaton nöyrtyy niin, että hän kääntyy armoa anoen Herran puoleen. Se osoittaa uskoa. Uskovalta Herra odottaa, että he anovat eri asioita, koska anominen on uskon ja luottamuksen osoitus siitä, että Herra voi ja tahtoo auttaa. Rukous on myös kommunikointia Herran kanssa. Siksi Herra haluaa rukousta.
Valitettavasti rukouksesta on moni tehnyt jonkun uskonnollisen suoritteen, kaavan tai muun vastaavan ja siksi kullakin suuntauksella on oma tyypillinen tapansa rukoilla, joka kuvastaa se ryhmän uskomuksia ja tapoja. Ne voi sitten joko omaksua tai jättää omaan arvoonsa.
Kaikkea voi tapahtua kaikille.
Herra ei suojele ja varjele uskovia sen enempää kuin muitakaan. Rukoili tai ei rukoillut.
Rukous kertoo että yleensä uskoo Jumalaan kum rukoilee, eikä luota, että sattuma hoitaa miten sattuu.
Satunnaisuus ja luonnonlait selittävät kaiken.
Ehkä sairaat ovat matkalla oarempaan paikkaan, siksi "jumalalla" eli ukkosen jumalalla ei ole kiirettäkään parantaa heitä?