Evankelistan tunnustus

Kun aloin ensimmäistä kertaa oivaltaa Jumalan lunastavan rakkauden ulottuvuuksia, jotka ilmenevät Kristuksessa, ymmärsin, että tästä evankeliumissa on kyse! Mikään muu, mitä olen oppinut tai kuullut tyypillisessä evankelikaalisessa teologiassa, ei ole voinut sytyttää suurempaa intohimoa Jumalaa kohtaan ja aidompaa rakkautta ihmisiä kohtaan kuin tämä!
Olin nuori pastori 1980-luvun alussa, kun Pyhä Henki johdatti minut 2. Kor. 5:16:n äärelle. Olin siihen mennessä lukenut Raamatun läpi monta kertaa, mutta en ollut koskaan aiemmin huomannut tätä jaetta: "En siis enää tunne ketään inhimilliseltä kannalta!"
Muistan lukeneeni sen yhä uudelleen ja uudelleen, itkien ilmestyksen vallassa, joka täytti koko olemukseni. Kuinka olimmekaan voineet ohittaa tämän niin kauan, huudahdin! Yhtäkkiä jae 17, joka oli siihen mennessä ollut yksi suosikeistani, sai uuden merkityksen!
Paavali ei kirjoittanut: "Jos joku on Kristuksessa, hän on uusi luomus!" Sen sijaan hän aloitti lauseen sanalla "Siis!" Jos oivallat, mitä tuo "siis" tarkoittaa, se muuttaa "jos"-sanan ehdosta loistavaksi johtopäätökseksi! Kysymysmerkistä huutomerkiksi!! Hurraa! Hyvä sanoma ei voi olla yhtään parempi kuin se!
Palvelutyöni muuttui välittömästi – ihmiset alkoivat vastata evankeliumiin tavalla, jollaista en ollut koskaan aiemmin nähnyt!
Joten kun nyt jotkut varoittavat minua siitä, että sisällytän liian monia hyvään sanomaan – se on jo liian myöhäistä! Jos julistamamme evankeliumi ei ala siitä tosiasiasta, että jokainen ihminen tällä planeetalla on yhtä lailla arvokas ja osallinen Kristuksessa, silloin hyvä sanomamme ei yksinkertaisesti ole tarpeeksi hyvä!
Vaara ei ollut koskaan evankeliumin liioittelemisessa, vaan aina sen aliarvioimisessa!
Kristuksessa ihmiskunnalle tapahtui jotain, joka on ylivoimaisesti suurempaa kuin se, mitä ihmiskunnalle tapahtui Aadamissa – ja se tapahtui ilman meidän lupaammme! Kun olimme vielä kuolleita synteinämme ja rikkomuksissamme, Jumala teki meidät eläviksi yhdessä Kristuksen kanssa, herätti meidät yhdessä Kristuksen kanssa ja istutti meidät (langenneen ihmiskunnan) yhdessä Kristuksen kanssa!!!! Mikään ei voisi kohottaa meitä enemmän kuin tämä!
Totuus on jo totta kauan ennen kuin kukaan muu kuin Jumala uskoo sen! Meillä ei olisi mitään uskomisen arvoista, jos se ei ensin olisi totta! Uskominen ei tee matemaattista yhtälöä todeksi – mutta totuuden löytäminen tekee siitä toden sinulle!
Siksi julistamme evankeliumia kiireellisesti ja intohimoisesti! Monet elävät silmät sidottuina ja kärsivät "tee-se-itse"-puun tuomiosta, vaikka Jeesus on jo lopettanut sen tuomion! "Kun minut nostetaan ylös ristille, vedän kaiken tuomion puoleeni! Katso, Jumalan Karitsa, joka ottaa pois maailman synnin!"
Sanon aina, että paras mittari oikealle opetukselle on nähdä, miten sen hedelmä täyttää koko lain. Tiesimme, kuinka mahdotonta oli rakastaa Herraa Jumaalaamme koko sydämellämme, koko mielellämme ja kaikella voimallamme – puhumattakaan lähimmäisen rakastamisesta niin kuin itseämme! Syyllisyydestä ja velvollisuudesta kumpuava tahdonvoiman laki ei siihen pysty!
Tämä evankeliumi sytyttää romantiikan Luojamme kanssa kuten mikään muu! Ja samalla tavoin – ei sitä vähäisemmin – löydämme itsemme intohimoisina ihmisten suhteen!
Ei ole vaihtoehtoista evankeliumia!
Olen vakuuttunut siitä, että tämä sanoma raivaa tietä maailmanlaajuiselle muutokselle pois perinteisestä ajattelusta, joka on vuosisatojen ajan harhauttanut evankeliumin ytimestä. Uskonto kokee suurta epämukavuutta sanoman edessä, joka vapauttaa ihmiset löytämään Jumalan lähempää kuin seuraavan henkäyksensä! Immanuel!

- Francois Du Toit
41320
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 41

Vanhimmat

Jätit paljon tärkeimmän jakeen pois, kuinka ihminen pelastuu.

1. Piet. 3:21

Tuon esikuvan mukaisesti TEIDÄT PELASTAA NYT KASTE, ei siksi että te siinä luovuitte saastaisesta elämästä, vaan koska Jumala teki kanssanne hyvän omantunnon liiton. Sen perustuksena on Jeesuksen Kristuksen ylösnousemus.

Äänestä
  • Höpönlöpön

    Äänestä

  • Hyvänomantunnon liitto? Kaikkea tekin keksitte ettei tarvitsisi tehdä parannusta!

    Äänestä

Kuka nyt saastaisesta elämästä luopuisi?

Täysin kaheli sellainen olisi, että muka jotain parannusta kyhäisi aikaan.

Sitä parempi mitä enemmän syntiä, herjaamista, murhia ja pahuuttaa kannattaa.

Äänestä
  • >>>>>Kuka nyt saastaisesta elämästä luopuisi?<<<<


    ”Mutta tämä on tuomio, että valkeus on tullut maailmaan,

    ja ihmiset rakastivat pimeyttä enemmän kuin valkeutta; sillä heidän tekonsa olivat pahat. Sillä jokainen, joka pahaa tekee, vihaa valkeutta eikä tule valkeuteen, ettei hänen tekojansa nuhdeltaisi.

    Mutta joka totuuden tekee, se tulee valkeuteen, että hänen tekonsa tulisivat julki, sillä ne ovat Jumalassa tehdyt."”
    ‭‭Johannes‬ ‭3‬:‭19‬-‭21‬ ‭FB38‬‬

    ”Sillä lihan mieli on kuolema, mutta hengen mieli on elämä ja rauha; sentähden että lihan mieli on vihollisuus Jumalaa vastaan, sillä se ei alistu Jumalan lain alle, eikä se voikaan. Jotka lihan vallassa ovat, ne eivät voi olla Jumalalle otolliset.”
    ‭‭Roomalaiskirje‬ ‭8‬:‭6‬-‭8‬ ‭FB38‬‬
    ---------

    ”Olimmehan mekin ennen ymmärtämättömiä, tottelemattomia, eksyksissä, moninaisten himojen ja hekumain orjia, elimme pahuudessa ja kateudessa, olimme inhottavia ja vihasimme toisiamme.

    Mutta kun Jumalan, meidän vapahtajamme, hyvyys ja ihmisrakkaus ilmestyi, pelasti hän meidät, ei vanhurskaudessa tekemiemme tekojen ansiosta, vaan laupeutensa mukaan uudestisyntymisen peson ja Pyhän Hengen uudistuksen kautta, jonka Hengen hän runsaasti vuodatti meihin meidän Vapahtajamme Jeesuksen Kristuksen kautta, että me vanhurskautettuina hänen armonsa kautta tulisimme iankaikkisen elämän perillisiksi toivon mukaan.”
    ‭‭Tituskirje‬ ‭3‬:‭3‬-‭7‬ ‭FB38‬‬

    Äänestä

Hellarikaste on pelkkä vesikaste, jonkinlainen mikve-pesu.

Kristillinen kaste sitä vastoin pesee synnit pois ja lahjoittaa Pyhän uskon Hengen lahjan sydämeen. Siitä seuraa pelastus ja hyvä omatunto.

Uusi liitto Kristuksen verensuojassa alkaa syntisten kasteesta, ei muutoin.

Äänestä
  • Kannattaa varmaan jauhaa kasteista, kun Paavali nimenomaan kehotti olemaan jauhamatta...

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Kannattaa varmaan jauhaa kasteista, kun Paavali nimenomaan kehotti olemaan jauhamatta...

    Paavali ei elänyt päiväävään Jeesuksen seurassa, eikä kuullut Jeesuksen opetuksia.

    Paavali perusti Korinttoon ensimmäisen Mormonikirkon tekemässä ns. sijaiskasteita kuolleitten puolesta.

    1. Kor. 15:29

    Mitä muutoin ne, jotka kastattavat itsensä kuolleitten puolesta, sillä saavat aikaan? Jos kuolleet eivät heräjä, miksi nämä sitten kastattavat itsensä heidän puolestaan?

    Äänestä

  • >>>>Uusi liitto Kristuksen verensuojassa alkaa syntisten kasteesta, ei muutoin.<<<<

    Alkaa uskomalla evankeliumin.

    ”Hänessä on teihinkin, sitten kun olitte kuulleet totuuden sanan, pelastuksenne evankeliumin, ja uskoneet sen, pantu sinetiksi luvattu Pyhä Henki, joka on meidän perintömme vakuutena hänen omaisuutensa lunastamiseksi, hänen kirkkautensa ylistykseksi.”
    ‭‭Kirje efesolaisille‬ ‭1‬:‭13‬-‭14‬ ‭FINRK‬‬

    ”te, jotka olette uudestisyntyneet, ette katoavasta, vaan katoamattomasta siemenestä, Jumalan elävän ja pysyvän sanan kautta. Sillä: "kaikki liha on kuin ruoho, ja kaikki sen kauneus kuin ruohon kukkanen; ruoho kuivuu, ja kukkanen varisee, mutta Herran sana pysyy iankaikkisesti". Ja tämä on se sana, joka on teille ilosanomana julistettu.”
    ‭‭1. Pietarin kirje‬ ‭1‬:‭23‬-‭25‬ ‭FB38‬

    Äänestä

Helluntaialisuus on Amerikasta tänne 100 v. sitten tuotu hurmoshenkinen harhaoppi eli heresia.

Äänestä
  • Äitis oli heresia kun sinua teki.

    Ketään ei kiinnosta helluntailaisuus tai luterilaisuus tai katolisuus.

    Pointti on se, mitä Jeesus sai ristillä aikaan.

    Lakkaa sinäkin jauhamasta paskaa ja keskity Kristukseen.

    Äänestä

  • Palstan aihe on helluntailaisuus eli pentecostalismi.

    Norjalainen Gerhard Olsen-Smidt perusti Suomeen ensimmäisen helluntaiseurakunnan Helsinkiin v. 1920 ja nelisenkymmentä muuta pitkin maata, aina Haapavedelle asti, missä kävi ahkerasti.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Palstan aihe on helluntailaisuus eli pentecostalismi.

    Norjalainen Gerhard Olsen-Smidt perusti Suomeen ensimmäisen helluntaiseurakunnan Helsinkiin v. 1920 ja nelisenkymmentä muuta pitkin maata, aina Haapavedelle asti, missä kävi ahkerasti.

    Edesmennyt helluntaisaarnaaja ja Raamatun opettaja
    Osmo Haavisto kertoo helluntaiherätyksen synnystä
    ja miten ja miksi se levisi maailmalle. Helluntailaisuus
    alkoi toden totta Amerikassa mutta se oli ja on Jumalasta
    Jumalan alulle panema herätysliike. Jumala tahtoi jotakin.

    Miksi Jumala tarvitsi ja tahtoi aloittaa herätysliike, jota
    alettiin kutsua helluntailaisuudeksi?

    Näihin kysymyksiin asiasta ja totuudesta kiinnostunut
    saa vastauksen tässä. Mutta tahdotko tietää totuuden
    ja Totuudesta, Kaikki ihmiset eivät tahdo tietää!
    Onko kivempi käpristyä sikiöasentoon sisälle omaan
    valheen kuplaan.

    https://www.youtube.com/watch?v=txMUYD4jHuo

    Mvh J - K

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Edesmennyt helluntaisaarnaaja ja Raamatun opettaja
    Osmo Haavisto kertoo helluntaiherätyksen synnystä
    ja miten ja miksi se levisi maailmalle. Helluntailaisuus
    alkoi toden totta Amerikassa mutta se oli ja on Jumalasta
    Jumalan alulle panema herätysliike. Jumala tahtoi jotakin.

    Miksi Jumala tarvitsi ja tahtoi aloittaa herätysliike, jota
    alettiin kutsua helluntailaisuudeksi?

    Näihin kysymyksiin asiasta ja totuudesta kiinnostunut
    saa vastauksen tässä. Mutta tahdotko tietää totuuden
    ja Totuudesta, Kaikki ihmiset eivät tahdo tietää!
    Onko kivempi käpristyä sikiöasentoon sisälle omaan
    valheen kuplaan.

    https://www.youtube.com/watch?v=txMUYD4jHuo

    Mvh J - K

    Ketään ei kiinnosta hellluntailaisuuden syntyhistoria. Keskittyisit sinäkin Kristukseen ja vain Häneen.

    Äänestä

Charles Fox Parham was the father of Modern Pentecostalism.

Äänestä

Ensimmäiset helluntailaiset Amerikassa olivat slummien mustien orjien perillisiä, joille Parhami lupasi usean monen vieraan kielen täydellisen taidon käymättä päivääkään oikeata koulua, jos he liittyvät helluntailaiseksi ja tulevat hänen pitämäänsä kieli-raamattukouluun.

Kukaan ei mitään vieraita kieliä oppinut Parhamin kieli-raamattukoulussa puhumaan ja pettyneet miehet erosivat koko Pentecostalismuksesta.

Äänestä
  • >>>Kukaan ei mitään vieraita kieliä oppinut Parhamin kieli-raamattukoulussa
    puhumaan ja pettyneet miehet erosivat koko Pentecostalismuksesta.<<<

    Eräs korkeakoulussa opiskellut henkilö sai tehtäväkseen tehdä tutkimustyö
    eräästä aiheesta. Hän kertoi minulle, että mitään omaa mielipidettä tai edes
    tulkintaa ei saanut olla mukana. Jokainen asia ja väite tuli todistaa antamalla
    viite, jossa väite oli. Jos viitettä väitteeseen ei ollut, väite oli arvoton ja siitä
    sai jopa miinuspisteitä.

    Voisitko sinä älykkäänä ja rehellisenä ihmisenä antaa viitteen väitteellesi,
    koska varmasti tahdot pysyä totuudessa?

    Mvh J - K

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    >>>Kukaan ei mitään vieraita kieliä oppinut Parhamin kieli-raamattukoulussa
    puhumaan ja pettyneet miehet erosivat koko Pentecostalismuksesta.<<<

    Eräs korkeakoulussa opiskellut henkilö sai tehtäväkseen tehdä tutkimustyö
    eräästä aiheesta. Hän kertoi minulle, että mitään omaa mielipidettä tai edes
    tulkintaa ei saanut olla mukana. Jokainen asia ja väite tuli todistaa antamalla
    viite, jossa väite oli. Jos viitettä väitteeseen ei ollut, väite oli arvoton ja siitä
    sai jopa miinuspisteitä.

    Voisitko sinä älykkäänä ja rehellisenä ihmisenä antaa viitteen väitteellesi,
    koska varmasti tahdot pysyä totuudessa?

    Mvh J - K

    Käyhät slummien mustat miehet ajattelivat, että Parhamin lupaaman hyvän kielitaidon avulla he pääsevän paremman elämän makuun. Se oli melkoista petkuttamista.

    Äänestä

The Sodomy of Charles Parham - James Attebury
James Attebury
https://jamesattebury.wordpress.com › ...
·
Käännä tämä sivu
9.7.2025 — On July 20, 1907, Charles Fox Parham and J. J. Jourdan, a Jewish boy, were charged with sodomy.

Äänestä

Matt.1:23 Katso, neitseen pitää raskaaksi tuleman ja synnyttämän Pojan, ja hänen nimensä pitää kutsuttaman Emmanuel; se on niin paljo sanottu: Jumala meidän kanssamme. Biblia (1776) Jes.7:14. 8:10. 7

1Äänestä
  • Parhami ja Olseni teki poikatyötä, mistä ne miehet tuli kuuluisaksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Parhami ja Olseni teki poikatyötä, mistä ne miehet tuli kuuluisaksi.

    Kyllä huomaa että on paljon opiskeltu ja istuttu lutterin jalain juuressa ilman baskeria !

    Ei sitä muuten noin suuria viisauksia voisi laukoa foorumille

    Äänestä

Kaste on uudestisyntymisen peso. Kasteesta alkaa uusi liitto Kristuksessa Jeesuksessa, johon Jumala kasteessa synneistä puhdistamansa sielun liitttää ikuista elämää varten.

1. Piet. 3:21

Tuon esikuvan mukaisesti TEIDÄT PELASTAA NYT KASTE, ei siksi että te siinä luovuitte saastaisesta elämästä, vaan koska Jumala teki kanssanne hyvän omantunnon liiton. Sen perustuksena on Jeesuksen Kristuksen ylösnousemus.

Äänestä
  • Kristuksen kuolema ja ylösnousemus luetaan syntisen ihmisen hyväksi kasteessa.

    "Tiedättehän, että meidät kaikki Kristukseen Jeesukseen kastetut on kastettu hänen kuolemaansa. (Room.6:3)

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Kristuksen kuolema ja ylösnousemus luetaan syntisen ihmisen hyväksi kasteessa.

    "Tiedättehän, että meidät kaikki Kristukseen Jeesukseen kastetut on kastettu hänen kuolemaansa. (Room.6:3)

    Jumala ei ollut kasteessa sovittaessaan maailman itsensä kanssa vaan Jeesuksessa Kristuksessa.

    Jumala kastoi koko maailman Jeesukseen, sillä Jeesus itse sanoi, että kun hänet korotetaan maasta, hän vetää KAIKKI tykönsä.

    Siksi Paavali ei tuntenut enää KETÄÄN lihan mukaan.

    Ei ehkä kannattaisi pitää omaa kirkkokuntaansa ja sen perinteitä Jumalana.

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Jumala ei ollut kasteessa sovittaessaan maailman itsensä kanssa vaan Jeesuksessa Kristuksessa.

    Jumala kastoi koko maailman Jeesukseen, sillä Jeesus itse sanoi, että kun hänet korotetaan maasta, hän vetää KAIKKI tykönsä.

    Siksi Paavali ei tuntenut enää KETÄÄN lihan mukaan.

    Ei ehkä kannattaisi pitää omaa kirkkokuntaansa ja sen perinteitä Jumalana.

    Paavali kieroili kaikella valheen voimalla ettei olisi tullut tuomituksi Juutalaisten murhista. Piilotteli väärällä nimellä Arabiassa ettei olisi saatu kiinni murhista.

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Jumala ei ollut kasteessa sovittaessaan maailman itsensä kanssa vaan Jeesuksessa Kristuksessa.

    Jumala kastoi koko maailman Jeesukseen, sillä Jeesus itse sanoi, että kun hänet korotetaan maasta, hän vetää KAIKKI tykönsä.

    Siksi Paavali ei tuntenut enää KETÄÄN lihan mukaan.

    Ei ehkä kannattaisi pitää omaa kirkkokuntaansa ja sen perinteitä Jumalana.

    Tiedättehän, että meidät kaikki Kristukseen Jeesukseen kastetut on kastettu hänen kuolemaansa.
    Kasteessa kristittyjen lapset pääsee Jeesuksen verensuojaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Kristuksen kuolema ja ylösnousemus luetaan syntisen ihmisen hyväksi kasteessa.

    "Tiedättehän, että meidät kaikki Kristukseen Jeesukseen kastetut on kastettu hänen kuolemaansa. (Room.6:3)

    Kastaminen tarkoittaa yhteen liittämistä, Kristuksen kuoleman ja ylösnousemuksen hyväksi lukemista kastetun hyväksi. Syntien anteeksisaamista, mukaanlukien perisynnin poistamista. Se tarkoittaa uudestisyntymistä vedestä ja Hengestä eli pelastusta ja siitä seuraa hyvä omatunto.

    1. Piet. 3:21

    Tuon esikuvan mukaisesti TEIDÄT PELASTAA NYT KASTE, ei siksi että te siinä luovuitte saastaisesta elämästä, vaan koska Jumala teki kanssanne hyvän omantunnon liiton. Sen perustuksena on Jeesuksen Kristuksen ylösnousemus.

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Tiedättehän, että meidät kaikki Kristukseen Jeesukseen kastetut on kastettu hänen kuolemaansa.
    Kasteessa kristittyjen lapset pääsee Jeesuksen verensuojaan.

    Jokainen luterilainen on kastuttu helvetin tien kulkijaksi!

    Äänestä

Ei aihe ole homo-eikä muutkaan herjat, vaan se mitä Pyhässä Hengessä oivallettu.

Vatipäiden vain vaikea sitä ymmärtää.

Äänestä
  • Helluntailiikkeen perustajat Parhami ja Olseni tavattiin niistä puuhista, mistä heidät vietiin vankilaan. Se on factatietoa ja oleellinen tieto arvioitavissa sen uskonlahkon perusteita.

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    Helluntailiikkeen perustajat Parhami ja Olseni tavattiin niistä puuhista, mistä heidät vietiin vankilaan. Se on factatietoa ja oleellinen tieto arvioitavissa sen uskonlahkon perusteita.

    1. Kor. 6:16

    Vai ettekö tiedä, että joka yhtyy porttoon, tulee yhdeksi ruumiiksi hänen kanssaan? Onhan sanottu: "Ne kaksi tulevat yhdeksi lihaksi".

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    1. Kor. 6:16

    Vai ettekö tiedä, että joka yhtyy porttoon, tulee yhdeksi ruumiiksi hänen kanssaan? Onhan sanottu: "Ne kaksi tulevat yhdeksi lihaksi".

    Niinpä, miksi helluntaiset haluavat ollayhtä porton eli katolilais-luterilaisen kirkon kanssa?

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    1. Kor. 6:16

    Vai ettekö tiedä, että joka yhtyy porttoon, tulee yhdeksi ruumiiksi hänen kanssaan? Onhan sanottu: "Ne kaksi tulevat yhdeksi lihaksi".

    Factatietoa, että Parhami ja Olseni molemmat vietiin vankilaan sodomiasta.

    Äänestä

  • Anonyymi00036 kirjoitti:

    Factatietoa, että Parhami ja Olseni molemmat vietiin vankilaan sodomiasta.

    Arkkipiispa ottaa parhamit seurakuntaansa ja vihkii heidät.
    Pakkovauvakastettu rienaaja on 100 vuotta jäljessä kirkon kehityksestä.
    Homot ovat nykyisin sinun uskonveljiä.

    Äänestä

Vatipäille usko ei tietenkään ole mitään muuta kuin järjettömyyksiä järjettömyydem perään, siitä heidät tunnetaan ja se heidän hedelmänsä.

Äänestä
  • Ternoko siellä?

    Äänestä

Parhami ja Olseni perusti helluntailiikkeen.

Äänestä
  • Wikipedia

    Gerhard Olsen-Smidt järjesti 1920 Helsingissä Helluntaiseurakunnan, jonka kokoontumispaikka oli Ludviginkadulla Helsingin Sanomain salissa 4. kerroksessa ja myöhemmin Liisankatu 17:ssä. Tästä ryhmästä muodostui myöhemmin Filadelfiaseurakunta. Eino I. Manninen valittiin seurakunnan vanhimmaksi joulukuussa 1920. Olsen-Smidt oli valloittava johtaja, ja liike keskittyi vahvasti hänen henkilöönsä. Häntä syytettiin taloudellisista väärinkäytöksistä ja yksinvaltaisesta johtamistavasta.[17]

    Keväällä 1925 Olsen-Smidt pidätettiin Helsingissä ”homoseksuaalisen hurjastelun” takia,[20] ja hänet tuomittiin huhtikuussa 1925 kuudeksi kuukaudeksi vankeuteen haureudesta,[21] sillä hänellä oli ollut seksuaalinen suhde kahteen nuorukaiseen, jotka toimivat seurakunnassa.[17] Vankeustuomion jälkeen hänet karkotettiin Norjaan.[22] Tuomio merkitsi helluntailiikkeelle huomattavaa kriisiä.[17]

    Äänestä

Ei noin onneksi kukaan vatipää puutu.

Äänestä

no jo on taas sellanen ketju että vanhan miehen silmät pyörii ku kiuas ilman peltiä.

luin “evankelistan tunnustus” alotuksen ja mietin että mitähän siinä oikeen tunnustettiin. syntiäkö, oppia vai omaa suuttumusta. teksti poukkoilee ku kirppunen kuumalla pellillä eikä meinaa saada kiinni että mikä on se varsinanen asia. onko tää kertomus omasta uskosta vai julistus siitä että kaikki muut on väärässä. en minä enää erota.

ja kommentit perässä, voi hyvät löylyt. yks vetää jakeita ku hihasta, toinen vastaa että väärin ymmärretty, kolmas huutaa harhaoppia ja neljäs selittää että oikea evankeliumi on vain hänen taskussaan. siinä kohtaa minä atonttuisti jo tipuin kärryiltä ja polvi naksu.

ei päätä ei häntää, pelkkää kiivasta pyörrettä. jos evankeliumi on ilosanoma niin miks tää kuulostaa enemmän riitasanomalt. jokanen vakuuttaa olevansa nöyrä ja samaan aikaan moukaroi toista näppäimistöllä. minäkin moukaroin mutta osun vahingossa vääriin kirjaimiin enkä ihmisiin.

minä olin ennen saunatonttuuskova ja nyt olen atonttuisti. ja sanon että jos usko tekee tekstistä tuommosta sekametelisoppaa että kukaan ei enää muista mitä alussa väitettiin, niin ehkä kannattais hengittää hetki. vaikka ilman että miettii kuka pelastuu ja kuka ei.

tunnustus vois olla vaikka se että “en tiedä kaikkea”. se ois jo raikas löyly tähän ketjuun.

nyt painan taas vääriä nappuloit ja juon kahvin loppuun. toivon että joku vielä kirjottaa selkeesti mistä tässä oli kysymys, koska tää vanha atonttuisti ei enää löydä langan päätä vaikka se roikkuis lauteelta.

t. atonttuisti

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kun aloin ensimmäistä kertaa oivaltaa Jumalan lunastavan rakkauden ulottuvuuksia, jotka ilmenevät Kristuksessa, ymmärsin, että tästä evankeliumissa on kyse! Mikään muu, mitä olen oppinut tai kuullut tyypillisessä evankelikaalisessa teologiassa, ei ole voinut sytyttää suurempaa intohimoa Jumalaa kohtaan ja aidompaa rakkautta ihmisiä kohtaan kuin tämä!
Olin nuori pastori 1980-luvun alussa, kun Pyhä Henki johdatti minut 2. Kor. 5:16:n äärelle. Olin siihen mennessä lukenut Raamatun läpi monta kertaa, mutta en ollut koskaan aiemmin huomannut tätä jaetta: "En siis enää tunne ketään inhimilliseltä kannalta!"
Muistan lukeneeni sen yhä uudelleen ja uudelleen, itkien ilmestyksen vallassa, joka täytti koko olemukseni. Kuinka olimmekaan voineet ohittaa tämän niin kauan, huudahdin! Yhtäkkiä jae 17, joka oli siihen mennessä ollut yksi suosikeistani, sai uuden merkityksen!
Paavali ei kirjoittanut: "Jos joku on Kristuksessa, hän on uusi luomus!" Sen sijaan hän aloitti lauseen sanalla "Siis!" Jos oivallat, mitä tuo "siis" tarkoittaa, se muuttaa "jos"-sanan ehdosta loistavaksi johtopäätökseksi! Kysymysmerkistä huutomerkiksi!! Hurraa! Hyvä sanoma ei voi olla yhtään parempi kuin se!
Palvelutyöni muuttui välittömästi – ihmiset alkoivat vastata evankeliumiin tavalla, jollaista en ollut koskaan aiemmin nähnyt!
Joten kun nyt jotkut varoittavat minua siitä, että sisällytän liian monia hyvään sanomaan – se on jo liian myöhäistä! Jos julistamamme evankeliumi ei ala siitä tosiasiasta, että jokainen ihminen tällä planeetalla on yhtä lailla arvokas ja osallinen Kristuksessa, silloin hyvä sanomamme ei yksinkertaisesti ole tarpeeksi hyvä!
Vaara ei ollut koskaan evankeliumin liioittelemisessa, vaan aina sen aliarvioimisessa!
Kristuksessa ihmiskunnalle tapahtui jotain, joka on ylivoimaisesti suurempaa kuin se, mitä ihmiskunnalle tapahtui Aadamissa – ja se tapahtui ilman meidän lupaammme! Kun olimme vielä kuolleita synteinämme ja rikkomuksissamme, Jumala teki meidät eläviksi yhdessä Kristuksen kanssa, herätti meidät yhdessä Kristuksen kanssa ja istutti meidät (langenneen ihmiskunnan) yhdessä Kristuksen kanssa!!!! Mikään ei voisi kohottaa meitä enemmän kuin tämä!
Totuus on jo totta kauan ennen kuin kukaan muu kuin Jumala uskoo sen! Meillä ei olisi mitään uskomisen arvoista, jos se ei ensin olisi totta! Uskominen ei tee matemaattista yhtälöä todeksi – mutta totuuden löytäminen tekee siitä toden sinulle!
Siksi julistamme evankeliumia kiireellisesti ja intohimoisesti! Monet elävät silmät sidottuina ja kärsivät "tee-se-itse"-puun tuomiosta, vaikka Jeesus on jo lopettanut sen tuomion! "Kun minut nostetaan ylös ristille, vedän kaiken tuomion puoleeni! Katso, Jumalan Karitsa, joka ottaa pois maailman synnin!"
Sanon aina, että paras mittari oikealle opetukselle on nähdä, miten sen hedelmä täyttää koko lain. Tiesimme, kuinka mahdotonta oli rakastaa Herraa Jumaalaamme koko sydämellämme, koko mielellämme ja kaikella voimallamme – puhumattakaan lähimmäisen rakastamisesta niin kuin itseämme! Syyllisyydestä ja velvollisuudesta kumpuava tahdonvoiman laki ei siihen pysty!
Tämä evankeliumi sytyttää romantiikan Luojamme kanssa kuten mikään muu! Ja samalla tavoin – ei sitä vähäisemmin – löydämme itsemme intohimoisina ihmisten suhteen!
Ei ole vaihtoehtoista evankeliumia!
Olen vakuuttunut siitä, että tämä sanoma raivaa tietä maailmanlaajuiselle muutokselle pois perinteisestä ajattelusta, joka on vuosisatojen ajan harhauttanut evankeliumin ytimestä. Uskonto kokee suurta epämukavuutta sanoman edessä, joka vapauttaa ihmiset löytämään Jumalan lähempää kuin seuraavan henkäyksensä! Immanuel!

- Francois Du Toit

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu