-Ei toki yhtään ilmastonmuutoksen todiste..eei.
Etelä-Ranskassa 30 asteen helteitä...
11
151
Vastaukset
- Anonyymi00001
No ei tänään ainakaan ole.
- Anonyymi00002
Sopeudu muutokseen.
- Anonyymi00003
Ihminenkin joko sopeutuu tai kuolee ja paljon tulee olemaan jälkimmäisiä, eloonjääneiden kadehtiessa kuolleita.
- Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Ihminenkin joko sopeutuu tai kuolee ja paljon tulee olemaan jälkimmäisiä, eloonjääneiden kadehtiessa kuolleita.
Kuolleet onkin siitä mukavia että ne ei jankuta asioista joista ne ei jaksa ottaa selvää
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Kuolleet onkin siitä mukavia että ne ei jankuta asioista joista ne ei jaksa ottaa selvää
Kato Einstein itte.
- Anonyymi00006
Vuoriston ja merenvälissä pikkupläntillä helle ja se on kahjoille ilmastonmuutosta.
- Anonyymi00007
Vieläkö on museoamanuensseja jotka luulevat että luontoakin voisi museoida? Ei muuten voi. Luonto muuttuu koko ajan.
- Anonyymi00008
Lyhytnäköisyyttään ja ahneuttaan ihminen muuttaa nyt omalla toiminnallaan Maan ilmastoa siihen malliin, että se tulee tuottamaan suurta epävakautta ekosysteemeissä ja vaikeuttamaan ihmisten omaa elämääkin.
- Anonyymi00011
Anonyymi00008 kirjoitti:
Lyhytnäköisyyttään ja ahneuttaan ihminen muuttaa nyt omalla toiminnallaan Maan ilmastoa siihen malliin, että se tulee tuottamaan suurta epävakautta ekosysteemeissä ja vaikeuttamaan ihmisten omaa elämääkin.
Intiassa tehdään 75% sähköstä kivihiilellä ja Kiina tekee energiastaan 70% kivihiilellä. Noissa maissa asuu yhteensä n. 3 miljardia ihmistä. Me taas ostamme Temusta noiden kivihiilen avulla tehtyjä tuotteita.
- Anonyymi00009
Etelä Euroopan normaalit keväthelteet,, Pariisin kevät kohta kukkeimmillaan kun luonto taas herää.., täällä joutuu odottaan Toukokuun loppua - Kesäkuun alkua luonnon heräämistä.. Eikä se sittenkään yleensä KeskiEuroopan lämpöjä vastaa..
- Anonyymi00010
ERINOMAISEN HYVÄLTÄ TUNTUU! 27.2.2026 (revisio II)
Ai mikäkö? No Suomen koko eduskunnan puoluejohtajien yhteislausuma kuvien kera sitoutumisesta Ukrainan tukemiseen.
Olen käynyt Ukrainassa noin 70 kertaa. Joka puolella Ukrainaa. Aina, ilman poikkeuksia minua on kohdeltu Ukrainassa häkellyttävän hyvin. Kuin parasta ystävää. Kohteliaasti ja huomaavaisesti sekä vieraanvaraisesti. On tuntunut siltä, että olemme yhtä yhteistä, rakasta ja kunnioittamaamme Euroopan perhettä.
En koskaan unohda niitä onnellisia ja rentoja hetkiä jasmiinipuiden, syreenien, sukovitsojen (morus nigra, silkkipuiden), ruusujen, hevoskastanjoiden yms. ja perennoiden ja hedelmäpuiden ja -pensaiden leppeän kesäpäivien romanttisia hetkiä, jossa myös monien ihmisten kauneus oli ylenpalttista ja ihmiset avoimia, hauskoja, rentoja ja positiivisesti tunneorientoituneita. Näytti ja tuntui kuin Grimmin satujen romanttiset puutarhat olisivat täällä, Ukrainassa. Kävimme usein syömässä ravintoloissa, nimeltään Zelentano, Olivia, Busata hata ja esim. Sarskaja selo. Joskus myös Katjuska -ravintolassa, niin ja tietysti luostariravintoloissa.
Kävellessäni Marinski puistossa ystävyyden kaaren läpi ystävien seurassa naureskellen kesän ja kauneuden kyllästämässä maassa, voin vain ihmetellä. Ukrainalaiset ovat monet kauneudenkin superlatiiveja ja viisaita. Ihmettelin, kun kysyin usein: ”Uskotko Jumalaan?” Sain lähes poikkeuksetta vastaukseksi: ”Tokkakai uskon”. Sekin lämmitti mieltä. Ateismin kylmät ja kovat huurut eivät olleet vielä turmelleet Luojan luomaa herkkyyttä ja sielun kulttuurista kauneutta.
Anteeksi sentimentaalisuuteni. Mutta kun vierailet joskus vaikkapa Kiovassa, Marinskipuistossa ja vaikkapa kaupunginpuutarhassa, voit nähdä vuosisadat elävinä kulttuureina yhtäaikaisesti, vieläkin ja arkkitehtonisina pohdintaa innoittavina erikoisuuksina. Jos saat katseesi irti ihmiskauneudesta, mitä on muualta vaikeaa löytää. Inhimillisyys ja positiivinen herkkyys tuntuu kuin raikas tuulahdus vielä turmeltumattomien sukupolvien takaa.
Tuntuu kurjalta vain se, että venäläisetkin voisivat olla ystäviä. Sodan alkamisen aikoihin tuskin kukaan näytti uskovan veljeskansan hyökkäykseen. Sittemmin sodan melskeet ja uhrit ovat tehneet selväksi ukrainalaisille, että Venäjä onkin vihollinen, eikä ystävä. Tietynlainen kohtalonusko on kuitenkin läsnä kaikkialla Ukrainassa. Usko siihen, että lopulta Jumala määrää ihmisten kohtaloista ja elinpäivistä.
Joka maassa on aina myös monenlaisia haasteita, suruja ja epäonnistumisiakin. Vähään tottunut kansalainen voi löytää onnen muualta kuin mammonanpalvonnasta. Läheiset ovat tärkeitä ja heistä huolehditaan, vanhempiakin kunnioitetaan.
Ehkä näen ukrainalaiset erilailla kun seuraavan kerran pääsen siellä viettämään aikaa. Toivon, että sota loppuu pian ja ukrainalaisille koittaa noususuhdanteen ja ”euroremonttien” ja uudisrakentamisen toiveikas, työn täyteinen kausi.
Voit toki valita, katsotko ”ränsistyneitä parvekkeita” vai runsaita upeita yksityiskohtia. Ystävät järjestivät häät upeassa keskiaikaisessa linnassa ja linnan puutarhassa, jonka he olivat kanoottiretkeltään löytäneet… -Aurinko paistaa mielen maisemassa lämpimästi vieläkin.
Mala Zinski Bulo (Eta bila i polotsaetsa) 007
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964794Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143932Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113830Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1162239Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801356- 1321278
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1651264En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5241118- 531105