1930 luvun alussa jopa vaihtoivat tiedustelutietoja ja pitivät yhteisiä sotaharjoituksia. Huipentuma lämpimistä väleistä oli M & R -sopimus.
Neuvostoliitto teki yhteistyötä natsisaksan kanssa
16
129
Vastaukset
- Anonyymi00001
Hitler osasi puukottaa oikein hyvin selkään. Stalin ei ollut minkäänlainen ruudinkeksijä Aatuun verrattuna.
- Anonyymi00002
Tekihän Suomikin yhteistyötä natsi-Saksan kanssa.
Ja sitten Neuvostoliiton.
Ja UKK kehui 1953 (ministerinä) Stalinia maailmanluokan neroksi pitkässä radiopuheessaan, jossa Stalinia ylisti. - Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Tekihän Suomikin yhteistyötä natsi-Saksan kanssa.
Ja sitten Neuvostoliiton.
Ja UKK kehui 1953 (ministerinä) Stalinia maailmanluokan neroksi pitkässä radiopuheessaan, jossa Stalinia ylisti.Ja Kekkonen Hrutsevista: paviaani lauma johtaja.
- Anonyymi00008
Anonyymi00003 kirjoitti:
Ja Kekkonen Hrutsevista: paviaani lauma johtaja.
Laittanet tarkan lähdetiedon, mistä tuo tieto on peräisin? Ei riitä, että kerrot UKK:n
muistelmissa muka niin väitetyn.
https://yle.fi/a/3-10012457#:~:text="Toinen tohelo" ja supermies-Kekkonen – totta ja tarua viiden Kekkos-legendan takaa | Yle.
"Ei ole olemassa luotettavaa kirjallista lähdettä tai nauhoitetta, jossa Kekkonen olisi suoraan vertaillut itseään paviaaniin. Se on pikemminkin poliittinen anekdootti tai vertauskuva, joka on liitetty Kekkoseen kuvaamaan hänen autoritaarista johtamistyyliään"
Urbaanilegendaa vai totta, mutta UKK on ehkä verrannut itseään apinalauman johtajaan. - Anonyymi00011
Anonyymi00003 kirjoitti:
Ja Kekkonen Hrutsevista: paviaani lauma johtaja.
Sylvillekö Urho tuon uskalsi sanoa?
Vai Anita Hallamalle, Maarit Tyrkölle kahden kesken pimeässä? Vai kenelle? - Anonyymi00013
Anonyymi00002 kirjoitti:
Tekihän Suomikin yhteistyötä natsi-Saksan kanssa.
Ja sitten Neuvostoliiton.
Ja UKK kehui 1953 (ministerinä) Stalinia maailmanluokan neroksi pitkässä radiopuheessaan, jossa Stalinia ylisti.Se yhteistyö oli vähän eri juttu. Suomen oli pakko nuolla Neukkujen persettä, kun oli kylmä sota ja uhka hyökkäyksestä.
- Anonyymi00014
Anonyymi00013 kirjoitti:
Se yhteistyö oli vähän eri juttu. Suomen oli pakko nuolla Neukkujen persettä, kun oli kylmä sota ja uhka hyökkäyksestä.
Eri juttu minkä kanssa? Senkö kanssa että Suomi lähti laajentamaan Saksan kanssa Suomea Suur-Suomeksi?
Kun Saksa petti NL:n hyökkäämättömyyssopimuksen suhteen 1939, oli NL:lla aiheellinen pelko siitä, että Saksa käyttäisi myös Suomen maaperää hyödykseen NL:n valtaamisessa. Siitä seurauksena aluevaihtovaatimukset, joista kieltäytymisen seurauksena talvisota.
Hävityn talvisodan jälkeisenä rauhan aikana Saksa toi sotilaita ja kalustoa Suomeen ja aloitti 1941 pommitukset Suomen maaperältä NL:oon, jonka seurauksena NL hyökkäsi Suomeen.
Jatkosota oli alkanut ja päättyi sekin Suomen tappioon ja Lapin sotaan, joka kai voidaan katsoa kuitenkin voitoksi, vaikka entiset aseveljemme Lapin polttivatkin. - Anonyymi00016
Anonyymi00013 kirjoitti:
Se yhteistyö oli vähän eri juttu. Suomen oli pakko nuolla Neukkujen persettä, kun oli kylmä sota ja uhka hyökkäyksestä.
UKK oli vasta ministeri 1953, mutta hän vaati presidentti Paasikiveltä päästä Moskovaan kunnioittamaan Stalinin muistoa. Paasikivi olisi tyytynyt normi surunvalitteluun. Radiossa UKK piti pitkän ylistyspuheen Stalinista ja Moskovassa hän sitten edusti lähettiläs Jussi Mäkisen kanssa kai lähinnä itseään ja itselleen tulevaa paikkaa pedaten ja NL:n johdon hyväksyntää hakien.
Lähettiläs Jussi Mäkinen oli jostain syystä UKK:n suojatti lukuisista hölmöilyistään huolimatta, homoseksuaali, joka ajeli Roomassa alasti moottoripyörällä poikaystävänsä kanssa ja onnistui lopulta suututtamaan UKK:n.
Mäkisen on väitetty olleen UKK:n avioton poika ja siksi nauttineen erityisoikeuksia.
Mäkisen olisi ottanut nimiinsä joku tamperelainen liikemies, mutta huhut on huhuja. - Anonyymi00017
Anonyymi00014 kirjoitti:
Eri juttu minkä kanssa? Senkö kanssa että Suomi lähti laajentamaan Saksan kanssa Suomea Suur-Suomeksi?
Kun Saksa petti NL:n hyökkäämättömyyssopimuksen suhteen 1939, oli NL:lla aiheellinen pelko siitä, että Saksa käyttäisi myös Suomen maaperää hyödykseen NL:n valtaamisessa. Siitä seurauksena aluevaihtovaatimukset, joista kieltäytymisen seurauksena talvisota.
Hävityn talvisodan jälkeisenä rauhan aikana Saksa toi sotilaita ja kalustoa Suomeen ja aloitti 1941 pommitukset Suomen maaperältä NL:oon, jonka seurauksena NL hyökkäsi Suomeen.
Jatkosota oli alkanut ja päättyi sekin Suomen tappioon ja Lapin sotaan, joka kai voidaan katsoa kuitenkin voitoksi, vaikka entiset aseveljemme Lapin polttivatkin.Siis otin kantaa Kekkosen yhteistyötä neukkujen kanssa kylmän sodan aikana, en Natsi-Saksan, eikä sitä kylmän sodan aikana ollutkaan enää.
- Anonyymi00004
Aloittajalle; kaikesta huomaa: älä luota venäläisiin.
- Anonyymi00010
Tosin se oli Hitler, joka rikkoi NL:n ja Saksan välisen hyökkäämättömyyssopimuksen.
- Anonyymi00007
Jos venäläisiin ei voi luottaa natsi-saksan yhteistyön vuoksi, sitä suuremmalla syyllä suomalaisiin ei voi luottaa natsi-yhteistyöstä!
- Anonyymi00009
Ja neljäkymmentä-luvun sodassa Yhdysvallat oli Neuvostoliiton liittolainen.
- Anonyymi00012
Ympäri käydään, yhteen tullaan!
Tuossa lyhyesti Venäjän kehitys tsaarikaudesta kommunistikauden kautta natsismiin!
Putler on löytänyr Hitlerin. Venäjä on natsivaltio!- Anonyymi00015
Ironista, että Suomi oli yhteistyössä natsien kanssa Neuvostoliittoa vastaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 164662
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21625Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061587Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2281096Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 126889
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2846Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29817- 10815
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks47807