SDP Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaisella työvoimalla

Anonyymi-ap

29

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita

      • Anonyymi00011

        Arto Satonen ja Juhana Vartiainen täytti jo. Haki 2025 tammikuussa rekrymatkalla Aasiasta massoittain hoitajia.


      • Anonyymi00014
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Arto Satonen ja Juhana Vartiainen täytti jo. Haki 2025 tammikuussa rekrymatkalla Aasiasta massoittain hoitajia.

        Arto testasi itse jokaisen hoitajan "osaamisen".


      • Anonyymi00015
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Arto Satonen ja Juhana Vartiainen täytti jo. Haki 2025 tammikuussa rekrymatkalla Aasiasta massoittain hoitajia.

        Syvä Joki -Vartiainen ja mällihuuli-Satonen. On siinä kanssa parivaljakko.


      • Anonyymi00023

        Yle: Työministeri ja Helsingin pormestari matkustavat myymään Suomea aasialaisille työntekijöille: ”Talous ei kasva muutoin”
        https://yle.fi/a/74-20135435
        Suomea yritetään markkinoida turvallisena maana ulkomaalaisille työntekijöille.

        No kasvoiko talous Satonen ja Vartiainen?


      • Anonyymi00024

        "Työministeri Arto Satonen (kok.) ja Helsingin pormestari Juhana Vartiainen matkustavat Filippiineille ja Vietnamiin tammikuun puolivälissä edistämään ulkomaalaisten työntekijöiden rekrytointia Suomeen.

        Satosen mukaan Suomi tarvitsee tulevina vuosina entistä enemmän ulkomaalaista työvoimaa, ja Suomeen töihin tulevat myös usein pysyvät työelämässä kiinni.

        – Pitkässä juoksussa he vahvistavat Suomen taloutta.

        Filippiinit, Vietnam, Intia ja Brasilia ovat maita, joista hallitus haluaa houkutella työntekijöitä Suomeen.

        Viime vuoden lopussa reilu neljännes kaikista EU:n ulkopuolelta tehdyistä rekrytoinneista tehtiin näistä kumppanuusmaista.

        Monet hyvinvointialueet ovat talousvaikeuksissa ja niissä on käyty muutosneuvotteluja. Hoitajia on myös irtisanottu viime vuoden puolella.

        Satosen mukaan työvoimaa kuitenkin tarvitaan erityisesti sote-alalle."

        Upeaa kokoomus !


    • Anonyymi00002

      Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo saaneensa runsaasti kiitospalautetta hoitajilta käynnistämästään keskustelusta hoitoalan kielitaitovaatimuksista.

      • Anonyymi00013

        Olisipa Rydmanin persut miettinyt tätä jo ennen halpa-Aasian kielitaidottomien palkanpolkijoiden haalimista tänne.


    • Anonyymi00003

      Razmyarin mukaan kielitaidon vaatimisen sijaan keskeistä on, että työpaikalla on aina suomea osaava työntekijä tukemassa muita.

      – Hoitoalalla itse korostaisin, että enemmän kuin kielestä on kysymys siitä, että millä tavalla ja millaisella tunnearvolla sitä työtä tehdään, hän katsoi.

      Vääräuskoinen varmaan saisi hyvää hoivaa

      • Anonyymi00012

        Tuolla asenteella tulee lisää kuolleita, kun ei edes kieltä osata. Näin toopeja päättäjiä tässä maassa nykyään on.


      • Anonyymi00021
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Tuolla asenteella tulee lisää kuolleita, kun ei edes kieltä osata. Näin toopeja päättäjiä tässä maassa nykyään on.

        Johan Attendossa työministeri Arto Satosen kok. Aasiasta tuottamat kielitaidottomat hoitajat ovat kuolemia aiheuttaneet. Eivät ymmärtäneet turvarannekehälytyksiä.


      • Anonyymi00025
        Anonyymi00021 kirjoitti:

        Johan Attendossa työministeri Arto Satosen kok. Aasiasta tuottamat kielitaidottomat hoitajat ovat kuolemia aiheuttaneet. Eivät ymmärtäneet turvarannekehälytyksiä.

        Työministeri Arto Satonen (kok.) kertoo Verkkouutisille, että kansainvälisessä rekrytoinnissa laitetaan nyt uusi vaihde silmään.

        Petteri Orpon (kok.) hallituksen hallitusohjelman mukaan kansainvälistä rekrytointia tehostetaan ottamalla käyttöön kohdemaamalli, jossa työntekijöiden rekrytointia suunnataan erityisiin osaajaryhmiin Intiasta, Filippiineiltä, Brasiliasta ja Vietnamista.

        Yhteistyötä esimerkiksi Intian kanssa on Satosen mukaan tehty jo pitkään. Vietnamista ja Filippiineiltä työperäinen maahanmuutto on ollut suurta. Brasilia on kuitenkin työministerin mukaan Suomelle uusi tuttavuus kansainvälisissä rekrytoinneissa.

        Satosen mukaan seuraavana konkreettisena tavoitteena on avata keskusteluyhteys kohdemaiden hallitusten kanssa. Seuraavina kohteina ovat työministerin mukaan Vietnam ja Filippiinit.

        Ja nyt Suomi on täynnä ulkomaalaisia työttömiä 👌


      • Anonyymi00028

        Niillehän ei vääräuskoinen ole minkään arvoinen,


    • Anonyymi00004

      SDP ja joku vielä äänestää noita, heh

    • Anonyymi00007

      Kamala akka

      • Anonyymi00016

        Natsima työntää nenänsä joka asiaan.


      • Anonyymi00027
        Anonyymi00016 kirjoitti:

        Natsima työntää nenänsä joka asiaan.

        Joku voisi käydä tutkimassa Natziman nenän pituuden..


    • Anonyymi00008

      Tapettavia desantteja

      • Anonyymi00020

        Riittää että kokoomus saadaan oppositioon.


    • Anonyymi00009

      Elinkeinoelämä = kokoomus on tehnyt niin jo. Haki halpa-Aasiasta palkanpolkijoita, joille sovittu 2-3 vuoden sopimukset lähtömaiden kanssa, jonka takia kantasuomalaiset hoitajat saa nyt potkut vähennystarpeessa.

      • Anonyymi00018

        Kuka noita äänestää? Ei ihme että kokoomuksen gallupkannatus putosi alle haamurajan 18 prosentin ja Sdp:n kannatuskaula kasvoi 7,2 prosenttiin.

        Kepun kannatus ihmetyttää, puoluejohtohan on kertonut haluavansa myös saman määrän 40 000 kolmansien maiden mamua Suomeen vuosittain.


    • Anonyymi00010

      Noita sitten ihannoidaan ja äänestetään. Kyllä ihmiset ovat tyhmiä!

      • Anonyymi00017

        Demarit saa mamuista kannattajia.


      • Anonyymi00019

        Juu, en ymmärrä kuka kokoomusta ja RKP:tä äänestää, jotka haluavat maahanmuuttajia Suomeen halpatyövoimaksi.


    • Anonyymi00022

      Orpo ja Purra tuottaneet Suomeen kolmessa vuodessa lähes 200 000 maahanmuuttajaa, suuren osan oikeistohallituksen työperäisen maahanmuuton painopistealueelta Aasiasta. Hoitajia sekä Wolt ja Foodora kuskeja, joista Foidotakuskit jäivät nyt työttömiksi firman jättäessä Suomen. Lisää työttömiä mamuja.

      • Anonyymi00026

        OrpoPurran näytöt maahanmuutossa annettu - Ei jatkoon !


    • Anonyymi00029

      Suomiduunari! Sano SDP, kun haluat kortistoon! :)

      SDP, pienen ihmisen (=pienempi kuin kantasuomalainen) puolella jo ties kuinka kauan!

    • Anonyymi00030

      Umpihullu idea johon vain Afgaani kykenee. Siinä olisi Suomalainen ohjaaja hermolomalla viikon jälkeen.

    • Anonyymi00032

      Natsimarasistin, tuon mielisairaan fasistin, koko ideologia kumpuaa vihasta suomalaisia kohtaan.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      525
      2564
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      52
      2225
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      205
      2174
    4. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1568
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1469
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      50
      1376
    7. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1339
    8. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1141
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      93
      1129
    10. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      1035
    Aihe