Eläkkeiden leikkauksesta

Anonyymi-ap

Lopetetaan Kelan toimisto ja annetaan työ robotille, jonka kanssa saamme asioida.
Eläkkeen määrästä leikataan kulloinkin tarvittava summa, mihin valtio nyt rahaa tarvitseekaan.
Kari Suomalainen visioi tämän vuonna 1952. 😳
https://ibb.co/2YfNNnLJ

6

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      jopa vitsinäkin huono

      • Anonyymi00002

        Itse olet. Kari näki yli 70 vuoden päähän.


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Itse olet. Kari näki yli 70 vuoden päähän.

        Kari oli sokea ,se mittä nähny.olen oikeassa,sinä väärässä !


    • Anonyymi00003

      Kyllä moni tällaisista itsenäistä ajattelua harrastavaa osuu yllättävän tarkasti ytimeen, joka kestää aikaa, kuten esimerkiksi, Fredrik Gabriel Hedberg vuonna 1883 kirjoittama virsi 440 "Jo vääryys vallan saapi."

      Tänä päivänäkin suunnitellaan lesken eläkkeen poistoa, vaan ei puhettakaan oman eduskunnan ja hallituksen ansiotulosta, matka- ja asumiskustannuksista...Eihän toki, vaan eläkeläisten, jotka raskaalla työllä ja raadannalla takasivat näiden koulutuksen ja korkean elintason, palkaksi leikkaisivat pienimmistäkin eläkkeistä.
      Eivätkä edes häpeä...

      • Anonyymi00004

        vittuako se leski on tehnyt ansaitakseen ihan eläkkeen ja vielä nuorena?


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        vittuako se leski on tehnyt ansaitakseen ihan eläkkeen ja vielä nuorena?

        Se on viimeinen hyvä liima, pitää aviopari yhdessä, ettei heti parin vuoden päästä panna kantapäitä vastatusten, kun ei enää huvita.

        Olisi oikeudenmukaista, jos leskeneläke olisi täydestä hinnasta siihen asti, kun laskennallinen elinikä täyttyisi.
        Moni kuolee eläkeiän kynnyksellä, jolloin kaikki eläkesäästöt menevät sen siliä tien.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2232
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      215
      2100
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1418
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1173
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      75
      918
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      865
    Aihe