Mellunmäen moskeijasta ei saa puhua?

Anonyymi-ap

suomi24?

Miksi HS voi sitten uutisoida asiasta?

kertokaa syy

21

386

    Vastaukset 21

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00004

      HS hätisteltiin huutamalla pois Mellunmäen moskeijalta Helsingissä

      Iranin sota|Helsingin Mellunmäessä toimiva moskeija tunnetaan yhteyksistään Iranin hallintoon. Toimittajia ei otettu vastaan lämpimästi.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011852443.html

    • Anonyymi00005

      Suoraa puhetta Iran-taustaisesta moskeijasta: "Pitää kieltää välittömästi"
      Santeri Lampi 4.3.2026 12:17, muokattu 4.3.2026 12:19
      a–
      a+

      KotimaaKeskustan kansanedustaja Petri Honkonen tyrmää Iranin hallinnon rahoittaman moskeijan toiminnan Suomessa.

      – Miksi Iranin terroristisen hallinnon rahoittaman moskeijan edes annetaan toimia Suomessa? Nämä pitää kieltää välittömästi, Honkonen vaatii Facebookissa.

      Honkosen kommentti liittyy Helsingin Sanomien juttuun, jossa lehden toimittaja oli vieraillut Mellunmäen moskeijalla Helsingissä.

      HS:n vierailun tarkoituksena oli kysellä näkemyksiä Yhdysvaltain ja Israelin Iraniin kohdistamasta hyökkäyksestä sekä ajatollah Ali Khamenein surmasta. Moskeijan yhteisössä aktiivisesti toimiva kaksikko oli kuitenkin huutanut toimittajalle lähtökäskyjä moskeijan parkkipaikalla.

      Myöskään moskeijan imaami Abbas Bahmanpour ei ollut halunnut antaa haastattelua tai kommentoida Iranin tilannetta millään tavalla. Bahmanpour on kuitenkin surrut ajatollahin kohtaloa Facebookissa.

      HS:n mukaan Mellunmäen moskeijan takana oleva shiiamuslimien Resalat-yhdistys tunnetaan kytköksistä Iranin hallintoon. Moskeija on lisäksi saanut rahoitusta Iranista ja Irakista. Moskeijalla on myös ainakin ollut aktiivinen yhteys Khamenein perustamaan Ahl al-Bayt World Assembly -järjestöön.


      suomenmaa

      • Anonyymi00006

        kovin poikkeaa siitä mitä Juha Sipilä opetti toiminnallaan kepusta?

        PS tuumaa?


    • Anonyymi00008

      yhdessä sdp moktar gubta sanoo

      mainos

    • Anonyymi00011

      Tuokaa ne Iranin Imaamit julkisuuteen A studioon

      mitä helvettiä puuhaavat suomessa?

    • Anonyymi00013

      Miksi ei saisi olla moskeijaa tuolla ???
      Onhan Tehtaankadun varella Venäjän suurlähetystö.
      Miksi sitä ei käsketä lopettamaan toimintonsa ???
      Ja henkilökuntaa poistumaan suomesta.

      • Anonyymi00018

        eine venäläiset vissiin niin paljon raiskaa ja ahdistele tyttöjä suomessa?


    • Anonyymi00014

      shhhhhhh

    • Anonyymi00016

      Kun suomalaisperhe lähtee lomalle ja joutuu sodan jalkoihin ilman omaa syytään ja ilman parempaa tietoa:

      Maksakaa 2300 € per lippu. Paikkoja tarjolla rajoitetusti.

      Kun ISIS-perhe lähtee tukemaan terroristijärjestöä ja tukemaan sen sotaa ja tappamista täysin tietoisesti:

      Ulkoministeriö hakee takaisin yksityislennolla ulkoministeriön työntekijöiden toimesta. Lopuksi veronmaksaja kuittaa vähintään 400 000 euroon paisuneet kulut ja tarkemmat tiedot salataan 25 vuodeksi.

      Älkää kukaan enää koskaan väittäkö minulle ettäkö tässä maassa ei syrjittäisi tavallisia, rehellisiä ja työtekeviä kansalaisia.

      • Anonyymi00023

        Mutta tässä oli puhe Iraniin kytköksissä olevasta moskeijasta, eli ovat shiia muslimeita. Ero on aika iso isis terroristeihin verraten koska kun ISIS oli vallassa niin juurikin Iran ja Irakin shiia militiat taistelivat näitä terroristeja vastaan eli nämä ovat keskenään verivihollisia.. moni suomalainen ei ymmärrä että muslimeillakin on omat jakaumat niinkuin kristityillä on vaikkapa katolilaiset/ortodoksit/protestantit tms.. tietääkseni shia muslimit eivät ole tehneet terrori iskuja Eurooppaan vaan terrori iskut ovat yleensä wahhabi/isis ääri aineksien tekemiä.


    • Anonyymi00017

      Iran

    • Anonyymi00021

      Myöskään kerho itse ei halunnut kommentoida toimintaansa Ylelle.

    • Anonyymi00022

      joko pommit kyhätty?

    • Anonyymi00024

      ....

      • Anonyymi00025

        Moskeijat eivät kuulu Suomeen.


    • Anonyymi00026

      kkkl

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      39
      1201
    2. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      65
      998
    3. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      35
      890
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      859
    5. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      826
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      733
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      642
    8. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      616
    9. 42
      609
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      601
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      31
      596
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      27
      543
    13. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      542
    14. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      120
      511
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      508
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      94
      496
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      474
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      446
    19. 40
      443
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      417
    Aihe