Osakeanti kasassa
Anonyymi-ap
41777
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
No niin tuli taas vuoden tekohengitys. Ensi keväänä saavat omistajat pääomittaa yhtiötä lisää. Hyvä ettei kunta ole tuossa enään syytämässä pankeilta lainaamiaan rahoja.
Harmittaa Kautokurua niin pirusti.
Tuo ei ketään harmita, itse rakentelet olkiukkosi. Omaa raahaa saavat ihmiset hukata kunnes kirstun pohja loistaa, tuskin niitä mukaansa saa kuoltuaan. Rahan polttaminen tai tuhoaminen on nykyään täysin laillista. Sitä voi polttaa nuotiossa tai ostaa sillä sapuskaa ja syöttää elukoille. Valtio kiittää jos ostaa "ketunruokaa" niin ALV:ia kertyy kassaan.
No nyt on kassat täynnä. Ei muuta kuin vanha meininki liikkeelle!
Kyllä, äkkiä tilaamaan pari pandaa ja sitten suunnitellaan moottoritiet tulevan turistiryntäyksen palvelemiseksi! 🤣
Siis eihän tuo kerro muuta kuin sen, että alkupääomaa saatu kasaan. Ymmärrät varmaan, että sitten pitää saada vielä tarpeeksi maksavia asiakkaitakin/vuosi, jotta liiketoiminnasta saadaan kannattavaa ja osakkaille tuottoa?
Tarkoittaa tuo muutakin. 153 omistaja tarkoittaa käytännössä yli sataa omistajuuden kautta sitoutettua pienomistajaa, jotka jotka voivat tuoda keskimäärin kukin jokusen kävijää lisää eläinpuistoon. Osinkoja tuskin on kauheasti tiedossa, mutta jos paikka nyt pysyisi paremmin pystyssä.
Millä tavalla pienosakaat on "sitoutettu"??
He ovat sijoittaneet yritykseen ja odottavat sijoitukselleen vastinetta.
Eikös osakeyhtiön tehtävä ole tuottaa voittoa osakkailleen, ei harjoittaa hyväntekeväisyyttä.
Käsittääkseni osakeyhtiötä, myös tuota uutta, sitoo osakeyhtiölaki.
Olisi paljon tärkeimpiä kohteita
Omistus yleensä sitouttaa myös asiakkaaksi ja kannusyamaan kavereitakin käymään. Sen takia S-kaupassakin on pyritty saamaan mahdollisimman monet asiakasomistajiksi.
Ei vittu, sinä vertaat tuota konkurssiin mennyttä ja edelleen konkurssin partaalla olevaa häpeäpilkkua S-ryhmään ja heidän bonus järjestelmään??! 🤣
Osakeyhtiön osakkeiden omistus ei sitoutua yhtään mihinkään vaan päin vastoin se sitouttaa osakeyhtiön toimimaan osakkaiden edun mukaisesti, eli tekemään osakkaille tulosta!
Jumalauta, että tällaista keskustelua tarvitsee edes käydä. 🤭
En verrannut bonusjärjestelmään, vaan omistajuuteen. Omistajaa kiinnostaa yleensä myös se, miten omistettu yritys menestyy, ja menestystä voi usein edesauttaa omalla toiminnallaankin. Mitä pienempi yritys, sitä enemmän se usein kiinnostaa.
Mikä on oman pääoman tuotto-odotus?
Eli just samalla tavalla kuin edellinen eläinpuistoyhtiö tuotti omistajilleen voittoa?
Omiaan saa laittaa mihin haluaa. Kunhan kaupungin rahaa ei tuonne enää tuhlata. Paljonkohan Mikko laittoi yhteiseen pottiin? Eipä sillä, Mikko voisi eduskunnasta putoamisensa jälkeen ensi keväänä ryhtyä tuonne vaikka puistoisännäksi. Olisi yksi sopeutumiseläkeläinen vähemmän veronmaksjajien riesana.
Palstalla oli kyllä aika moni väärässä. Vielä pari päivää sitten joku kertoi varmana tietona, että 150 000 euroa oli annin lopputulos, ja että sijoittajia ei tullut mukaan. 153 osallistujaa on paljon.
Liian paljon on porukkaa ja vielä kun varsinaisen maksajan roolissa on RY niin ennustan epäsopuisaa lyhyttä taivalta yhtiölle. Tämän vuoden toimii sitten uusi pääomitus.
Toki kerjäämäällä joku jo yritti kunnalta rahaa yhtiöön nisun tuttu tais olla.
Puiston pelastumisesta ei voi vielä puhua, ilo on ennen aikainen.
Hieno homma. Viimeistään nyt vois vastustajatkin laittaa suun kiinni tästä asiasta.
Jep. Hyvä Ähtäri ja tosi yrittäminen. Alas höpsöttävät Myllymäen kautokurun paapat, joilla ei ollut koskaan mitään työhön tai yrittämiseen liitttvää. Toisin kuin normiväestöllä.
Viimeistään milloin? Onko nyt joku ihme tapahtunut ja tuo räyskä alkanut tuottamaan jotain?? 🤣
Ei ole tuottanut eurokaan ja silti on jo juhlat pystyssä, ry rooli on mielenkiintoinen ja miten sopu pysyy.
Pitää muistaa että aika moni yritys Ähtärissä elää ikäänkuin eläinpuiston siivellä. Majoitukset, kahvilat, ravintolat jne. Tuleva kesä tulee olemaan melkoisen tuottoisa lähiseudun majoitusyrityksille kun Mesikämmen on poissa pelistä.
On tapahtunut sellainen mahtava asia että eläinpuisto on saanut uuden alun, niin kuin tunnut olevan siitä jo tietoinen. Että nyt pulinat pois ja jäät vaan hiljaisuudessa seuraamaan ja toivomaan parasta.
Samaa ihmettelin. Joka lehdessä hehkutukset ja faceryhmissä ylistykset. Mitä vittua täälä tapahtuu! Onko ihmiset oikeasti noin tyhmiä?
Ollut viikon auki ja seuraavan kerran ehkä pääsiäisenä. Edelleen tuo laitos nielee 60 000 €/kk, joten ei tuo ole alkua nähnytkään.
Myös Keramiikka paja..
Asiakkaita tulossa taas, kun on puisto kesällä auki
Ei ole, takaan sen. 🤗
Kyllä Presidentti Niinistön ja sen ajan kepun johtama hallitus päämies, antakaa nyt joku tonni teidän utopististen suunnitelmien jälkien korjaamiseen. Se "oma Poika" voi pitää turpansa kiinni. Jälki on ollut kamalaa.
Ja Stubb vain nauroi ”partaansa” 😂
Ei taira aloottaja tietää mitä osakeanti tarkoottaa.
Tietää. Osinkoja on kohta tulossa.
Ei taida kannettu vesi kaivossa pysyä.
Pääsiäisenä on portit auki vierailijoille. Pääsiäinen on aika pian.
Ei turhaan viivytellä. Toivottavasti on jotain katsottavaa. Pandojen ongelma
oli ettei niistä oikein ollut yleisölle nähtävää ja kalliiksi tuli pandojen ylläpitokin.
Pandat ei toiminut yleisömagneettina. Oheistoimintaakin tarvitaan, Menestystä.
Hiihtoloman tuotto juuri ja juuri riitti kuluihin, jos olisi sukulaisten sijasta palkolliset lipun myynnissä ja muualla niin tappiolle olisi mennyt, näin kertoivat, ei hyvä alku.
Uutta osakeantia odotellessa.
Hieno juttu 🐻👍
Voi kun vielä Mini-Suomi rakennettaisiin uudelleen
🐻🐻
Kaupunki on jo niin paljon tukenut matkailubisnestä, että nyt ei euroakaan enää.
kyllä ähtärin kaupungin tulee ehdottomasti osta uuden yhtiön osakkeita edes 5 kpl A-sarjaaa