Iran valmistautuu Usan maahyökkäykseen?

Ei aio neuvotella.Hormuzin salmi pysyy kiinni ikuisuuden jos tarve vaatii.
12256
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Jokohan myö voitethin se Iranin sota?...herätä sitten..jookos

Äänestä

Iranilla 1,6 miljoonan armeija.Kyllä siinä tulee
jenkeillekkin tappioita.Kyllä Usan on jossain vaiheessa
pakko lähettää maajoukot.Pelkästään maailman
markkinoiden romahtamisen takia ratkaisu saatava.
Kyllä jenkit on valmiit menettämään 5000 sotilasta.
Se on pieni hinta siitä että Usakaan ei vaivu taantumaan.

Äänestä
  • 500 000 sotilasta.

    2Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    500 000 sotilasta.

    H U R J A A !! PUOLI MILLIÄ!

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    H U R J A A !! PUOLI MILLIÄ!

    Jokainen jenkki kuula kallossa on aina kotiin päin.

    1Äänestä

  • Mahtaako 5000 riittää kun hyökkääjä menettää yleensä enemmän sotilaita kuin puolustaja? Iranin sota ei ole kansan suosiossa usa; ssa niin miestappiot saisivat oranssin kannatuksen romahtamaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Mahtaako 5000 riittää kun hyökkääjä menettää yleensä enemmän sotilaita kuin puolustaja? Iranin sota ei ole kansan suosiossa usa; ssa niin miestappiot saisivat oranssin kannatuksen romahtamaan.

    Usa lähettää noin 500 000 sotilasta.Usan tekninen
    ylivoima todennäköisesti jäättäisi kuolonuhrien
    määrän noin 5000 maksimissaan.Iran taitaa toivoa
    maahyökkäystä kuitenkin.On ulkoministerin
    mukaan valmistautunut siihen.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    H U R J A A !! PUOLI MILLIÄ!

    Iran on jo hävinnyt.....ulisevia kaapuukkoja löytyy kohta tuhatmäärin..

    Äänestä

Kyllä minä kovin ihmettelen, ellei pian ala silmiä himmenemään myös israelin ja usan johdossa, ovat niin avoimesti ilmoittaneet tappavansa kaikki Iranin johdon ja onnistuneetkin siinä jo melkoisesti. Luulisi että Netanjahu on liipasimella, samoin koko Trumpin lähipiiri.

Äänestä

Ei Usa laita joukkoja tuonne.

Äänestä

Eihän se salmi edes ole mitenkään kiinni.

Äänestä

Ei USA voi aloittaa maahyökkäystä Iraniin tosta vaan. Vaikka ensi viikolla, jos Trump niin päättää.

Paikalle pitää kuljettaa 200.000....300.000 sotilasta ja heidän kalustonsa. Tällainen on usempian kuukausien mittainen rypistys.

Jos Trumpilla olisi oikeasti munaa aloittaa maahyökkäys, ja tehdä se uskottavan kokoisella miesmäärällä, niin silloin puhutaan ensi toukokuun...kesäkuun kalenteriajasta.

Kesäkuussa Iranissa on niin kova kuumuus, että jenkin merijalkaväki ei sillle kuumuudelle pärjää.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ei aio neuvotella.Hormuzin salmi pysyy kiinni ikuisuuden jos tarve vaatii.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu