Tapahtui henkirikos taannoin. Taisi olla talvi vielä silloin.
Minkäs järven jäällä?
10
156
Vastaukset
- Anonyymi00001
Olisko Tanganjika-järvi....
- Anonyymi00002
Ettei ollu Intiaanijärvi
- Anonyymi00003
Kuollutmeri, joka nimestään päätelleen on kuollut, mutta ei meri lainkaan.
- Anonyymi00004
Järvenjäällä taposta on yksi tarina suunnilleen näin:
Oli kirjaksi kirjoitettu ja vuosituhansien aikana useaan kertaan ja eri valtaapitävien tahojen toimesta sekä heidän intressien mukaan muokattu tarina jonka tapahtumat sijoittuivat parintuhannen vuoden taakse ja jotka perustuivat siitä muutama sata vuotta myöhemmin eri henkilöiden kirjoittelemiin tarinoihin.
Sitten on porukka joka uskoo näiden tarinoiden perusteellakirjoitetun ison tarinan olevan totta ja he lisäsivät siihen vielä oma lisätarinan, jossa ruotsalainen piispa Henrik tuli nykyisen Suomen alueelle vaatimaan, että myös tämä alueen asukkaiden pitää uskoase iso tarina, ja toimia siinä annettujen ohjeiden mukaan ja olla kuuliaisia veronmaksajia tarinan ylläpitäjille, eli kuninkaalle.
Suomen alueella asuvilla ihmisillä oli näet oma tarina Kalevalasta, ja sen tarinan perusteella ei voinut kuninkaalle määrätä veroja maksettavaksi. Siksi suomalaisten oma tarina täytyi vaihtaa jopa väkivalloin ja verisesti kuninkaan etua mukailevaan ulkomaalaisten tarinaan.
Tämä ei oikein tahtonut iskostua suomalaisten kovakalloisten metsäläisten mieliin, joten piti kehittää sitten myöhemmin tuo piispa Henrikin tarina ja sijoittaa se sinne 1100 luvulle, tarpeeksi kauas kirjoitushetkestä niin, että siitä ei voi todisteita kaivaa esille vaan pitää uskoa tarinaan ilman todisteita. Jos joku kyselee todisteita, voi sanoa että todisteita ei tarvita koska se on totta. Ihan yhtä totta on Henrikin tarina kuin tarina siitä, että miten maailma on syntynyt. Kyllä se tarinan mukaan tiedettiin paremmin kaksituhatta vuotta sitten kuin nykyaikana ja jos tiede ei sitä pysty sitä syntytarinaa muutoin kiistaatomasti todistamaan, niin se vuosituhansien aikana kirjoiteltu ja kehitelty tarina on silloin totta.
Täkynä Henrikin tarinan muistamiselle oli se, että suomalainen kovakalloinen mestsäläinen tappoi kirveellä Henrikin järven jäälle. Se oli helppo muistaa ja sitä oli helppo kertoilla savutuvissa eteenpäin pimeinä iltoina. Paljon iskevämpi tarina kuin Kalevalan pitkät tarinat.
Jotenkin noin se kai meni? - Anonyymi00005
Avaaja tarkoittanee tapausta, jossa työväenluokan jäsen joutui itsepuolustuksellisesti tappamaan suurpääoman edustajan Köyliönjärven jäällä?
- Anonyymi00009
SAK: n lakko 2001
- Anonyymi00006
Ei kai se edes ollut henkirikos?
Eikös se ollut vain ennenaikaistettu taivaaseen astutus?
Jos tätä ajankohtaista Köyliön järven tapausta tarkoitat.- Anonyymi00008
2002 ja festarit
- Anonyymi00007
Ettei ollu Kesällä
- Anonyymi00010
Ainoa jää mikä tulee tässä yhteydessä mieleen on Eldankajärven jää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.2611059- 428437
- 1285336
- 1443674
- 693598
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi353554- 373240
- 552549
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak352051- 281806