Se oli isänmaallinen teko ja siihen loppujen lopuksi suhtauduttiin neutraalisti. Se oli kuitenkin Leivon mukaan signaali kommunisteille, että kumousyritykset ei kannata. Talvisodan henki jatkui edelleen. Leivo mainitsi esimerkkinä Ukrainassa ja Liettuassa tapahtuneen vastustuksen. Neuvostosotilaita oli kuollut Liettuassa yhtä paljon kuin Afganistanin sodassa.
Tiettävästi ammuksia on pudotettu Lappajärveen ja viimeisin tietoa on Juuasta, jossa oli löydetty käsikranaatteja. Valtion taholta vedottiin muiden kätköjen paljastamiseksi 90-luvulla, vaikka tuomiot oli n. 30 vuotta aikaisemmin jaettu.
Rangaistukset annettiin oikeusjärjestelmän vastaisesti: annettiin tuomio, vaikka ei ollut lakia olemassa eli siis taannehtiva laki. Mutta itänaapurilla ei ollut ymmärrystä länsimaisesta oikeudenkäytöstä ja Rooman oikeusjärjestelmästä.
Olisi mielenkiintoista kuulla entisten/nykyisten kommunistien kommentteja asekätkennästä. Olisi herkullinen keskusteluaihe.
Joka tapauksessa asekätkentä oli aikanaan Pohjoismaiden suuri oikeustapaus.
asekätkentäjutun merkitys oi huomattava
Anonyymi-ap
2
287
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kommunistit eivät harrastaneet asekätkentää.
- Anonyymi00003
Towerit, huomenna jaetaan kiväärit
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1642579Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait208701Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668