Chamberlain ei halunnut sotaa, mutta Churchill sai kansan kannattamaan sotaa. Kansainyhteisö ja Ranska julistivat sodan Saksalle 3.9.1939. Chamberlain olisi antanut Hitlerin hyökätä Puolan jälkeen Neuvostoliittoon, mikä oli Hitlerin pitkän aikavälin suunnitelma. Hitler piti Neuvostoliittoa, ennen sodan alkamista, Saksan ainoana päävihollisena. Oliko sodan aloittaminen Saksaa vastaan oikea päätös?
Oliko sodan aloittaminen Saksaa vastaan oikea päätös?
12
196
Vastaukset
- Anonyymi00001
Neville Kamarimaa aloitti lentokonetuotannon.
- Anonyymi00002
Niilo Kamarinen
- Anonyymi00003
Olisiko Britannian pitänyt jättää Saksan öljyvarastot rauhaan?
-Vertigo- Anonyymi00004
Miksi ei olisi pitänyt?
- Anonyymi00007
Anonyymi00004 kirjoitti:
Miksi ei olisi pitänyt?
Öljynhän voimin se natsien sotakone valloitti ja murhasi siinä missä muidenkin fasistien. Eivät ne saksalaiset pelkillä pervitiinin voimaannuttamilla äkkirynnäköillä olisi pitkälle pötkineet. :)
-Vertigo
Taktinen sotahistoria - voitot ja tappiot
Orage AS
6 - 23 Hitler ja öljy
- Anonyymi00005
Kun tiedetään,että Pfyyrerin pitkän tähtäyksen päämäärä oli alistaa koko Eurooppa Gestapon metsästysmaaksi vernichtungslagereineen,oli sodanjulistus esimerkillisen reaalipoliittinen teko!
- Anonyymi00006
Ranskalaiset joukot hyökkäsivät Saksan alueelle Saarlandissa, mutta operaatio perustettiin, ja muutamassa päivässä Ranskan joukot vetäytyivät.
- Anonyymi00008
Mutta miksi ranskalaiset peruuttivat Saarinmaan offensiivinsa? Siinä kysymys ja tästä ei pop-historialta tai puolalais-nationalistimarttyyrihötöiltä kannata odottaa kunnollisia vastauksia.
-Vertigo - Anonyymi00010
Anonyymi00008 kirjoitti:
Mutta miksi ranskalaiset peruuttivat Saarinmaan offensiivinsa? Siinä kysymys ja tästä ei pop-historialta tai puolalais-nationalistimarttyyrihötöiltä kannata odottaa kunnollisia vastauksia.
-VertigoMikä on oikea vastaus?
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Mikä on oikea vastaus?
Kysy tekoälyllä!
- Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
Kysy tekoälyllä!
En menisi nojaamaan tekoälyyn. :)
-Vertigo
- Anonyymi00009
No mitä tuolla asialla on enää väliä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1362031
- 1211425
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v3261187Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401170Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni631122IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk01112- 1411099
- 491079
Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast470947Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet98935