Tyhmistä eurooppalaisista tuli Usan LNG-orjia

Anonyymi-ap

Olisi pitänyt EU:n jo kauan sitten määrätietoisesti pyrkiä eroon liiallisesta maakaasuriippuvuudesta. Mutta koska EU:hun otettiin tätä itäeurooppalaista rupusakkia niin riippuvuus maakaasusta vain paheni. Ja sitten tyhmät saksalaiset sulkivat vielä ydinvoimalansa.

Eurooppalaiset saavat vain syyttää itseään kun joutuvat Usan lng-orjiksi.

13

148

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Lisäksi USA, Israel ja Ukraina tuhosivat Nordstream 2-kaasuputken eikä Euroopan huorapolitiikot voineet asialle mitään.

    • Anonyymi00002

      Vasalli on vasalli vaikka voissa paistaisi.

    • Anonyymi00003

      EU on tosiaan taloudellisesti täysin katastrofi. Lähes kaikki on tehty niin tyhmästi kuin mahdollista ja sitten itketään siitä ja syytetään muita. Ruikuti ruikuti.

    • Anonyymi00004

      Osittain totta. Jos puhutaan pelkästä LNG niin siitä suurin osa toki tulee Yhdysvalloista.
      Toisaalta LNG osuus koko Euroopan kaasuntuonnista on vain kolmannes. 2/3-osaa tulee putkia pitkin näistä maista:

      "The EU imports pipeline gas primarily from Norway, Algeria, Libya, Azerbaijan, Russia and the UK, accounting for around 62 per cent of total gas imports. The remaining 38 per cent consists of liquefied natural gas (LNG)."

    • Anonyymi00005

      Alkuaan USA lupaili Euroopalle liuskekaasuaan halvemmalla kuin venäläinen putkikaasu. Kuulosti melkein liian hyvältä ollakseen totta.
      Maanittelua jatkui julkisuudessa vuosia ja varoittelua "riippuvuudesta venäläisestä energiasta", mutta mitä tehtiin poissa julkisuudesta?
      Nyt ollaan sitten päädytty 100% globalisten hallintaan ja Euroopan teollisuuden alasajoon.
      Suomenkin tulevaisuus on se Ilkka Kanervan varoittama "Hiipuva hiillos, hiipuva hiillos".

    • Anonyymi00006

      Eurooppa menetti oikean johtajuuden kun natsijohtajat hävisi ww2sen, sen jälkeen onkin pidellyt vähän matalaa profiilia koko ajan..

      Suomenkin johtajuus on aivan hukassa,ja sitä myötä rahoitustilanne ja ylivelkaantuminen tklalla vaikka bkt:ta silti vielä onkin jäljellä, kylmän sodan aikaan sitä sentään johti YYA,, ja NL, mutta nyt on suunta hukassa koko Euroopassa Britit mukaan lukien..
      Jopa Venäjä, Kiina ja Intia hoitaa asiansa paremmin sekä jenkit tietysti ensimmäisenä maailmassa.. ..

      Muilla planeetan valtioilla onkin sitten vähän enemmän tai vähemmän huolia, valitettavasti.

      https://www.worldometers.info/fi/bkt/bkt-maittain/?source=imf®ion=worldwide&year=2026&metric=ppp

      https://www.linkedin.com/posts/abu-ahmad-214257364_government-debt-to-gdp-by-country-in-2025-activity-7419678115800514560-viAH

    • Anonyymi00007

      EU:lla ei ole alkuunkaan riittävästi energialähteitä tuontienergian korvaamiseksi. Silloin saa olla kiitollinen, että joku suostuu myymään. Suomi on täysin muiden armoilla, sillä öljy ei ole korvattavissa mitenkään.

      • Anonyymi00009

        USA, Ukraina ja Israel katkaisivat Nordstream 2-kaasuputken jotta Euroopasta tulisi Usan LNG-orja.


    • Anonyymi00008

      16. Ja se saa kaikki, pienet ja suuret, sekä rikkaat että köyhät, sekä vapaat että orjat, panemaan merkin oikeaan käteensä tai otsaansa,
      17. ettei kukaan muu voisi ostaa eikä myydä kuin se, jossa on merkki: pedon nimi tai sen nimen luku.
      18. Tässä on viisaus. Jolla ymmärrys on, se laskekoon pedon luvun; sillä se on ihmisen luku. Ja sen luku on kuusisataa kuusikymmentä kuusi.

    • Anonyymi00010

      LNG on keskimäärin 40-80% kalliinpaa kuin putkikaasu.

      • Anonyymi00012

        Maakaasu (Putkikaasu)
        Määritelmä: Kaasumaisessa muodossa putkistoa pitkin kuljetettava metaani.
        Tilanne Suomessa: Ennen vuotta 2022 Suomi oli riippuvainen Venäjän putkikaasusta. Venäjän hyökkäyssodan myötä tämä tuonti loppui.
        Käyttö: Teollisuus, sähkön ja lämmön yhteistuotanto.
        Valtioneuvosto
        LNG (Nesteytetty maakaasu)
        Määritelmä: Maakaasua, joka on jäähdytetty nesteeksi (-162 °C) kuljetusta ja varastointia varten. Se on tilavuudeltaan n. 600 kertaa pienempää kuin kaasumainen maakaasu.
        Tilanne Suomessa: Korvaa Venäjän tuonnin. LNG:tä tuodaan laivoilla Inkoon ja Haminan terminaaleihin, joista se höyrystetään kaasuverkkoon.
        Toimitusvarmuus: Inkoon LNG-terminaalilaiva (Exemplar) varmistaa kaasun riittävyyden myös Balticconnector-putken vaurioituessa.
        Joustavuus: LNG:tä voidaan kuljettaa rekkojen avulla myös suoraan teollisuuden käyttökohteisiin, jotka eivät ole putkiverkon piirissä.


    • Anonyymi00011

      Avauksen kirjoittajan kanssa samaa mieltä että Euroopan on jatkettava ponnisteluja päästä eroon liiallisesta maakaasun ja öljyn riippuvuudesta. Uusiutuvat, vety, ydinvoima sekä erityyppinen sähkön varastointi ml pumppuvoimalat ovat tärkeässä osassa.

      • Anonyymi00013

        Viherhaihattelua sanan varsinaisessa merkityksessä. Jos uusiutuvista olisi johonkin, niillä olisi siirrytty nykyaikaiseen elämäntapaan jo vähintään 100 vuotta sitten.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      126
      1720
    2. 105
      1205
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1071
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      979
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      51
      880
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      128
      877
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      240
      858
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      70
      745
    9. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      178
      729
    10. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      55
      719
    Aihe