Millä Suomessa Datakeskukset jäähdytetään

Olisi hullua käyttää puhdasta juomavettä . Datakeskus voi vaatia kuumina aikoina 1,9–9,5 miljoonaa litraa vettä päivässä.
18171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Järvi tai merivettä käytetään

Äänestä
  • Rakennetaanko ne Meren lähelle Suomessa muistaakseni ei rakenneta

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Rakennetaanko ne Meren lähelle Suomessa muistaakseni ei rakenneta

    Hulevettä käytetään

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Hulevettä käytetään

    Ne vie sähköä niin paljon että Suomi menee konkurssiin

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Ne vie sähköä niin paljon että Suomi menee konkurssiin

    tarkoitus onkin tuhota Suomi autioksi voimalapuistojen alvulla maa-alueet rikkaille EU-suurfirmoille haltuun

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Ne vie sähköä niin paljon että Suomi menee konkurssiin

    2 % Suomen sähkökapasiteestista.

    Äänestä

Vessavedellä tietenkin

Äänestä

Tuhlaajien on mahdotonta rikastua, sanoo monimiljonääriprofessori rikastua, sanoo monimiljonääriprofessori. Muutetaan kaikki veet viinaksiksi.

Äänestä

Onhan meillä tota rantaviivaa aika paljon merta vasten. Sinne vaan pulpsis kaikki datakeskukset vedenpitäviin laitoksiin, niin pysyy vesikin sulana ympäri vuoden. Pääsee sitten mökiltäkin uimaan talvellakin ilman että tarttee avantoa sahailla.

Äänestä

Yhtä hullua olis käyttää puhdasta juomavettä kuumana vetenä suikkuissa. Kyllä kuumiksi vesiksi kelpaa suihkuihinkin vähän likaisempikin vesi.

Äänestä

Eikö virtsa kelpaisi ei tosin ihan heti kustu koska se on lämmintä

Äänestä
  • Eduskunnan vessavedellä tietenkin!

    Äänestä

KÄYTTÄKÄÄ JÄTEVETTÄ NIIDEN TURHAKKEIDEN JÄÄDYTTÄMISEEN.
TAAS YKSI ORPON TURHA IDEA KOKO HOMMA.

Äänestä

Perussuomalaisten päästä voi ottaa sitä keltaista nestettä.

Äänestä

Miksi datakeskus isolla alkukirjaimella?

Äänestä
  • Ilmeisesti joku Datakeskus niminen datakeskus?

    Äänestä

KVG?

"Vapaajäähdytys (Free Cooling): Suomen viileä ilmasto mahdollistaa sen, että suuri osa vuodesta ulkoilmaa voidaan käyttää suoraan palvelinsalien jäähdytykseen, mikä vähentää sähköintensiivisten kompressorien tarvetta.

Nestejäähdytys (Liquid Cooling): Nykyaikaisissa keskuksissa käytetään nestejäähdytystä, joka on ilmaa tehokkaampi tapa siirtää lämpöä pois laitteistosta.

Vesijäähdytys: Esimerkiksi Googlen Haminan datakeskus käyttää merivettä jäähdytykseen.

Hukkalämmön talteenotto: Datakeskusten tuottama lämpö ei mene hukkaan, vaan se siirretään lämpöpumppujen avulla kaukolämpöverkkoihin lämmittämään kiinteistöjä (esim. Espoo ja Kirkkonummi)."

Äänestä

Kymenlaaksossa käytetään Kymijoen vettä. Siitä ei ole edelleenkään juomavedeksi. Siellä on sellaiset saasteet pohjassa ettei puhdistu ikinä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olisi hullua käyttää puhdasta juomavettä . Datakeskus voi vaatia kuumina aikoina 1,9–9,5 miljoonaa litraa vettä päivässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu