"– Olen pannut merkille, että välillä sama kuljettaja saattaa tehdä yksissä liikennevaloissa seisoessaan hyvinkin 4–5 liikkeellelähtöä eli aiheuttaa 4–5 kulutuspiikkiä, vaikka tilanteesta selviäisi vain yhdellä liikkeellelähdöllä."
Tuo taitaa liittyä automaattivaihteilla varustettuihin autoihin, jotka "pyrkivät" väkisin kulkemaan, jos kuskilla loppuu voima painaa jarrupoljinta?
https://www.is.fi/autot/art-2000011872447.html
Tuo taitaa liittyä automaattivaihteilla varustettuihin autoihin, jotka "pyrkivät" väkisin kulkemaan, jos kuskilla loppuu voima painaa jarrupoljinta?
https://www.is.fi/autot/art-2000011872447.html
Vastaukset 39
Vanhimmat
Onhan tuo valoissa pilkkiminen vähentynyt viimeisen vuosikymmenen aikana, mutta jonkin verran sitä on edelleen. Automaattivaihteinen auto ei käytännössä lisää kulutusta jos jarrua löysäämällä autoa liikuttaa metrin pari, ellei kyseessä ole ylämäki. Ehkä tuo pilkkiminen on vähentynyt start/stop toiminnon ansiosta kun se sammuttaa ja paukauttaa auton käyntiin jos sitä haluaa liikuttaa, toisaalta hybridien ja sähköautojen kulutusta ei kannata edes miettiä.
Veikkaan että ei se vanha bensa-autokaan tankillisella kuluta kuin yhden desin jos valoissa pilkkii ja sitä ei tankillisessa edes huomaa.
Taas täysin typperä juttu, tyypillinen iltapaskajoen juttuja.
Eikö manuaali autoissa paineta jarrua valoissa seistessä? Ei se automaatin paikallaan pitäminen enempää voimaa vaadi.
Vaihde on vapaalla, eli moottorin voimaa vastaan ei tarvitse jalkatyötä tehdä. Tosin saahan tomaatinkin pistää vaikka P-moodiin, niin pysyy paikoillaan aivan itsestään.
Painetaan, jos on mäkeä. Tai laitetaan seisontajarru päälle.
Tasamaalla ei tarvitse kumpaakaan. Vaihde vapaalle ja lepuuta jalkojas.
Että auto pysyy paikallaa ilman jarrua ja kässäri päälle. Automaattikässäri juu, mutta tykkääkö jarrut siitä jatkuvasta vemppaamisesta?
Jarruissa on tehostin poikkeuksetta, eli ei se jalalla painaminen ketään rasita, tai jos rasittaa, niin silloin ihminen on niin heikossa kunnossa, että autolla ei saisi ajaa.
Jos tekee aina kaikki kässäri temput ja vaihteet vapaalle, niin ei ole ihme ettei valoista pääse läpi kuin muutama auto kun osa vemppaa vehkeitään.
Nykyaitoista löytyy autohold, joka menee päälle painamalla jarrua vähän syvempään. Liikkeelle lähdetään painamalla hiukan kaasua. Ei tarvitse pitää autoa polkemalla paikallaan, tai käyttää kässäriä.
Oman kotteron autohold ei pidä paikallaan kuin muutaman sekunnin. Mäkilähtöjä varten kait se on lisätty.
Ei se ”moottorin voima” ole kuin nimellinen nykyautoille ja sitten on nämä start/stop sydeemit.
Nytkyttäminen on kivaa.
Nytkyttäminen on typerää toimintaa.
Kivaa
Niillon muka kiire eivätkä malttaisi odottaa vaikka eihän se nylkytys kyllä mitään auta niin kuin ei monet muutkaan kiirehtimiskonstit kuten toisen perässä hiillostaminen tai ohittelu kaupunkiliikenteessä, kun siellä seuraavissa valoissa sitä sitten taas tavataan. Ja taas nylkytellään hermostuneena.
Sitten ovat vielä ne hörhöt, jotka jäävät kauaksi valoista ja sitten pikku hiljaa liikuttavat autoaan eteenpäin. Sellaisessakaan ei ole järkeä. Yhtä järjetöntä, kuin tuollainen paikallaan nytkyttäminen.
Ääh. Katso nyt myös nylkyttäjien automerkkiä.
Ei automaattilootalla ole asian kanssa mitään tekemistä!
Toyota äijät yrittävät ennakoida valojen vaihtumista päästäkseen jaloista pois ja yrittävät kiihdytellä nopeammin kuin vieressä oleva.
Turhaahan se on, mutta mikäs luonteelleen mahtavat. Sinne sitten kuitenkin kyykkäävät.
Pakkohan sitä nylkyttää ettei jonosta tule liian pitkä.. jos edellä ajavan auton väliin jättää 20 metriä. Tai jos valo vaihtuu punaiselle ja itse jää paikallaeen 20 meteriä risteyksestä niin veikkaan että takana tulevilla alkaa kiehua päässä, ja rattiraivoa pukkaa...
En näe moista ilmiötä liikenteessä kovinkaan usein. Kaikki ajavat heti kättelyssä liikennevalojen läheisyyteen ja sopivan lähelle edellä olevaa. Jotkut hörähtäneet saattavat sitten nytkytellä paikallaan, mutta se ei vaikuta jonon pituuteen mitenkään.
On iso ongelma tuo tuollainen. On se.
Toyotamiehet on kovia nylkyttämään CVT vaihteisilla?
Johtuu ehkä siitä ettei auto kiihdy tarpeeksi nopeasti ja siksi koittavat ennakoida lähtöä valoista. Tämä tarve poistuu kun ostaa kunnon auton.
Eikö ne automaatit sammuta moottorin jos seisoo jarrua polkien liikennevaloissa?
Manuaalilla ainakin sammuttaa ja, joskus jos on ollut alamäkeä, niin sitten valuttanut sen verran hitaasti ettei start&stop automatiikka käynnistä moottoria auton liikkumisen takia, jos on näitä jonon tiivistäjiä edessäpäin ollut. Sen takia en halua moottoria käynnistää, jos sammutusautomatiikka on sen sammuttanut.
Tosin, yleensä kyllä kytken koko sammutteluautomatiikan pois päältä, mutta eihän sitä aina muista.
Itse aina automaattia ajaessani (ei Start/Stop) vaihdan punaisissa valoissa N:lle, niin ei tarvitse jarrutella ja niin polttoainetta kuin vaihteistoakin kuluu vähemmän.
Liikkeelle lähtiessä ensin valitsin D:lle ja sitten vasta kaasua. Vähän toisinpäin kuin manuaaleissa, joissa annetaan ensin kaasua ja sitten nostetaan kytkintä. 😉
Eikös N moodilla auto lähde valumaan rinnettä pitkin, jos ei paina jarrua?
Mtä jos ei ole rinnettä? 🤔
Mielenkiintoinen skenaario tämä, todsellakin. Ehkä jos joku nero keksisi autoon jarrun, jota ei tarvitse painaa jalalla, kutsutaan sitä vaikka käsijarruksi. Etenkin automaattisena tämä mullistaisi autoilun.
Nykyaikaisissa autoissa on auto-hold-ominaisuus, eli laittaa aina jarrut päälle kun pysähtyy, ja irrottaa kun painaa kaasua.
Automaattivaiheisissa autoissa on ainakin niin sanottu P-tila, jonka avulla auto pysyy paikallaan.
Mäessä ei kannata käyttää pelkkää P-asentoa, sillä se ei ole tarkoitettu seisontajarruksi ja joissain vaihteistoissa se voi jopa hajota mäessä.
Jalalla sitä autoa kuuluu paikallaan pitää valoissa, eikä millään kässärillä.
Jos siellä jonossa on näitä kässäri nörttejä jokunen, niin eihän valoista pääse läpi juuri ketään ja avuttomat alkavat kässäreitään vapauttelemaan ajan kanssa jne...
Vaihteen valitsin ainakin kuluu automaatissa jos sitä jatkuvasti vemppaa N-D väliä. Vai polttoainettakin kuluu vähemmän, juupa juu.
Ennen oli helpompaa, kun tarvitsi vain vetää ohjaksista ja sanoa "Ptruu!", Ajoneuvo pysähtyi valumatta mihinkään, ja liikkeelle lähtiessä vain läpsäytti ohjaksia ja sitten mentiin.
Ärsyttävä tapa todellakin. Uusien autojen start-stop osaa reagoida automaattisesti jos edessä oleva auto liikahtaa, ihan turhaan käynnistelee moottoria (silloin kun sattuu olemaan jäänyt päälle tuo ominaisuus)
Siis autosi käynnistyy jos edessä oleva auto lähtee liikkeelle, vaikka itse painat jarrua omastasi?
Missäköhän autossa on tuollanen ominaisuus? Ei ainakaan oma Skooda lähde liikkeelle itsestään vaikka siinä start-stop ominaisuus. Oli se sitten päällä tai pois.
Se liittyy adaptiiviseen vakkariin, joka pyrkii pitämään kulloinkin parhaaksi katsomansa etäisyyden edelläolevaan.
Saman konsernin Cuprissa (itsellä Formentor) on ainakin tuo ominaisuus, monesti todistanut näin tapahtuvan jonossa. Eli vaikka itse pidän edelleen jarrun päällä niin auto käynnistää itsensä kun edessä oleva lähtee liikkeelle.
Näyttää pahasti siltä, ettei nykyihminen osaa käyttää autoaan oikein ja järkevästi.
Eikö siellä autokoulussa enää opeteta perusasioita, vaan katsellaan kuvia ja arvotaan mikä on oikein?
Eihän porukka käy enää paljonkaan autokoulussa. Iskä/äiskä opettaa opetusluvalla. Opettaa jälkikasvulle samat virheet, jotka itse jo osaa.
No ilmankos kaikki hommat kusee jopa liikenteessä.
Niin tai ajaa kuin kuorma-autolla eikä pysähdy valoihin ollenkaan, ennakointia nääs.
Jotkut pelokkaat ihmiset tekevät tuota ruuhka aikaan lisätäkseen ns.pelivaraa ja vähentääkseen riskiä peräänajetuksi joutumisesta. Jättävät aluksi tarkoituksella ylimääräisen yli metrin verran etäisyyttä heidän edessä olijaan sitä varalta, että jos sen pilkittäjän taakse tulee kaahari joka jarruttaa aivan viimeisellä hetkellä autonsa pysähdyksiin renkaat vinkuen niin ettei minkäänlaista etäisyyttä ole pilkittäjään vaan meinaa melkein tapahtua törmäys, niin pilkittäjä pitää huolen että hänellä on varaa siirtää autoaan pikkuisen eteen päin estääkseen peräänajetuksi joutumisen. Jotkut näistä plkittäjistä ovatkin niitä joilla on kokemusta peräänajokolarin kohteeksi joutumisesta. Itse en tuollaista pilkittämäistä harrasta mutta tiedän joitakin ihmisiä jotka tuota tekevät.
Ei tullut tuota tehtyä, kun vielä ajoin polttomoottoriautolla. Sähköautolla tulee noin tehtyä, varsinkin kun vakkari pysäyttää niin kauaksi seuraavasta autosta.