Keskeinen argumenttivirhe jumalien todistelussa

Havaitusta todellisuudesta tuotetaan tietoa ajatteluprosessilla, jossa on 1. havainnot, 2. järkeen perustuva analyysi ja 3. johtopäätös.

Johtopäätöksen tulee selittää kaikki havainnot ristiriidattomasti ja mahdollisimman säästeliäästi Occamin periaatteen mukaan.

Tiede ei ole dogmaattinen oppi, joten johtopäätökset voi muuttua. Muutos johtuu yleensä uusista ja ristiriitaisista havainnoista. Esimerkiksi muinaisina aikoina litteä maa oli ristiriidaton selitys, mutta sitten huomattiin, että joissain paikoissa tietyt tähdet eivät näkyneet lainkaan. Tätä ei selitä litteä maa vaan johtopäätös täytyy muuttaa siten, että me elämmekin pallolla.

Uskonnot ovat dogmaattisia eivätkä suostu muuttamaan johtopäätöksiä, vaikka ilmaantuu ristiriitaisia havaintoja. Nämä päättelyketjut muutetaan erilaisilla argumenttivirheillä. ”Jumalan sinkoamat salamat ovat runoutta”, ”Jumala puhui pronssikautisten vuohipaimenten kieltä. He eivät olisi ymmärtäneet pallomaista maata” ja ”Raamattu ei ole luonnontieteen oppikirja”.

Avaankin näiden perusteella keskustelun siitä, että jos kaikki päättelyketjut jumalista on todettu vääriksi niin miten ihmeessä väärä johtopäätös voi jäädä vielä voimaan?

Otetaan esimerkkinä jumala x, josta on täsmälleen kolme väitettä:

1. Salama - analyysi - jumala x sinkoaa salamoita.

2. Maa on tasainen ja horisontti kaukana - analyysi - jumala x loi litteän maan.

3. Päivänvalo on sininen ja aurinko keltainen - analyysi - jumala x loi sinisen päivänvalon ja keltaisen auringon.

4. Eikö tästä seuraa se, ettei jumalaa x ole olemassa kun ihan kaikki siitä esitetyt johtopäätökset ovat vääriä?

5. Miten ihmeessä voidaan ohittaa kohtien 1-3 virheet ja edelleen jankuttaa, että jumala x on ja olematonta ei voi todistaa olemattomaksi?

2

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Neloskohdasta seuraa, että jumalakuva x on virheellinen. Ei muuta.

      Mitä tahansa muita jumalia voi olla ääretöm määrä.

      • ”Neloskohdasta seuraa, että jumalakuva x on virheellinen.”

        Eihän muuta ole edes väitetty.

        ”Mitä tahansa muita jumalia voi olla ääretöm määrä.”

        Kuten myös mitä tahansa muita sängynalusmörököllejä, tonttuja, conniputteja ja nostilseja. Tähän luetteloon voi tosiaan lisätä ihan mitä tahansa puppusanasalaattia. Olennaista on se, että noille muillekin jumalille on esitetty samanlaisia todellisuuteen liittyviä väitteitä kuin jumalalle x ja ne väitteet on kumottu ihan samalla tavalla.

        Positiivinen ateismi on todistettu vääräksi kun havaitussa todellisuudessa on jokin selittämätön ilmiö, jonka ainoa mahdollinen selitys on jumala. Koska tällaista ei ole, positiivinen ateismi on oikea kannanotto. Kaikki jumalista esitetyt falsifioitavissa olevat väitteet on falsifioitu. Jäljelle ei jää muuta kuin jumalan yleisnimi, joka on yhtä relevantti kuin conniput.

        https://www.soybomb.com/tricks/words/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3477
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      127
      1848
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      292
      1591
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      76
      1459
    5. 77
      1426
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1140
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1136
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1011
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      987
    10. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      61
      950
    Aihe