Ei saisi puhua

Anonyymi-ap

Äitini kuolemasta ei saisi puhua. Tämä on kovin ristiriitaista. Sanotaan, että asioista pitäisi puhua. Monta kuukautta itseensä kätketty suru kun alkaa purkautua puheena, nii sitä tuskaa ei saisikaan purkaa kaikkien mielestä.
Pitäisi olla hiljaa ja kertomatta mitään. Tämä kaikki on kovin ristiriidassa sen kanssa, mitä sanotaan. Pitäisi keskustella avoimesti.
Hautajaisten ja Perunkirjan jälkeen ei saisi enää puhua tuskastaan. Tuntuu aivan kuin sitä ei muiden mielestä olisi. Nämä ihmiset eivät ymmärrä sitä tuskaa, mitä kaikki on tehnyt ihmisessä.
Ei ole helppoa huolehtia myöskään kahdesta asunnosta, joista toinen on äitini. En ole vielä saanut laitettua äitini asuntoa myyntiin. Enää muutama asia, niin äitini asiat alkavat olla selvät. Tänään ensimmäistä kertaa minulla oii oikeaa aikaa pysähtyä. Kaiken tämän jälkeen olen ollut todella väsynyt.

1

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Otan osaa suruusi.
      Ei kannata puhua niille, jotka eivät halua kuunnella. Suurin osa ihmisistä on kuitenkin valmiita kuuntelemaan ja jotkut osaavat jopa tukea surevaa.
      Sinä selviydyt kyllä, olet jo pitkällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      9
      4043
    2. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      142
      3577
    3. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      92
      2243
    4. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      142
      1883
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      132
      1866
    6. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      37
      1789
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      1472
    8. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1415
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1216
    10. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      164
      1155
    Aihe