Seta ohjeistaa tarhan tätejä puuttumaan lasten leikkiin, jos ne ovat liian heteronormatiivisia.
Lasten pitää antaa leikkiä ihan kuten itse parhaaksi näkevät. Aikuisten tehtävä ei ole ohjata lasten tykkäämisiä tai leikkejä suuntaan tai toiseen.
Lasten pitää antaa leikkiä ihan kuten itse parhaaksi näkevät. Aikuisten tehtävä ei ole ohjata lasten tykkäämisiä tai leikkejä suuntaan tai toiseen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Setalla eikä sen jäsenillä tule olla asiaa mennä minnekään puuttumaan lasten leikkeihin.
Keskenään voivat leikkiä, mutta lapset on jätettävä ulkopuolelle.
Hyvä ihminen
Ei katsottavissa
2 h 2 min
·
draama
·
elokuva
·
ahdistava
·
toiveikas
·
Sisältää päihteidenkäyttöä
Voi aiheuttaa ahdistusta
Sallittu yli 16-vuotiaille
Nuoren naisen lupauksia täynnä oleva elämä luhistuu traagisen onnettomuuden jälkeen suruun ja opioidi-riippuvuuteen. Lopulta tukea löytyy yllättävältä suunnalta. Pääosissa: Florence Pugh ja Morgan Freeman. Ohjaaja: Zach Braff. (A Good Person, USA 2018)
ap;lle . iljettävä asia
Seta suojelee lapsia heteroiden henkiseltä väkivallalta.
Heterot eivät anna lasten elää viatonta lapsuuttaan vaan esim. pieni lapsi suorastaan pakotetaan katsomaan pöksyihinsä ja määrittämään sukupuolensa kikkelin olemisen perusteella.
Jo aiempina vuosikymmeninä saatiin lastentarhoissa hyviä kokemuksia rauhantahtoisten voimien sodanvastaisesta kasvatuksesta. Nuorisorikollisuus teki muutoksen ja siitä nyt saadaan edelleen nauttia.
Silloin kiellettiin esim. nallipyssyt, vesipistoolit, Aku Ankka yms. militaristisuuskolonialistinen materiaali.
Saako ritsaa vielä käyttää? Entäs puhallusputkia, joita ennen tehtiin itse mm. henkareista ja puhalleltiin pihlajanmarjoilla toisiamme silmiin. Tytöt ja pojat leikki keskenään hippaa ja kirkonrottaa, nykyään kirkonrottakin on varmaan kielletty, kun se on liian uskonnollinen.
Afrikantähti oli paras peli, harmi kun hävis muutossa.
Maailma muuttuu. Tässä Vihreiden muutossa häviää kaikenlaista kulttuuriperinnettä Suomesta. Onneksi saadaan uusia perinteitä tilalle.
Kärkkäinen myy
Tytöille on annettava muovirekka-autot, halusivat ne tai eivät.
Pojille pikkuhousut boksereiden sijaan.
Setalaiset antaa työlle illun ja pojalle ullin 2026.
Seta meni liian pitkälle,siitä tulee kirosana tätä menoa.
Totta. On itseasiassa tullut jo.
Uusia kirosanoja alkaa olla ihan kiitettävä valikoima. Voihan nato, seta, sota, hallitus ja eu.. 🤬
Pojat leikkimään poikanukeilla ja tytöt tyttönukeilla. Nukenvaatteet sateenkaariväreissä.
Se olisi sitä tämänpäivän tasa-arvoa.
Äitiyspakkauksessa on kondomeja tuoreille äideille.
Ei, kyllä nukkien pitää olla sukupuolettomia, tai muun sukupuolisia🙈
miten sitten tps onko pride teema leirejä u7 - u10 juniori kiekkoilijoille, ei se homo tuukan lätkähomo laulu ollut vitsiä tai heated rivalry, homotus etenee juuri tps nyt
missä se pelasi muuten se yksi tapettu homo kiekkoilija (menestys urheilussa oli surkea) jonka mies ystävä oli norjasta?
Tarkotat sitä "petolliset"-ohjelmasta tuttua kaiffaria. En muista hänen joukkiotaan.
Paljollakos rahalla nousisitte sängystä huomiseksi?
Koppikorvauksia jokunen tonni olis sopiva herättelyraha huomiseksi.
Lapsia ei pidä tippaakaan opettaa tai kehoittaa homoseksuaaleihin tekoihin.
Ei tippa tapa, eikä ämpäriin huku. Kumpikaan ei pidä paikkansa.
Jo 1970-luvulla, kun homokieltolaki oli juuri kumottu, kerrottiin koulussa että seksuaalisuus on eri ihmisillä erilaista. Se asia kuuluu yleissivistykseen.
” Seta ohjeistaa tarhan tätejä puuttumaan lasten leikkiin, jos ne ovat liian heteronormatiivisia.”
Ei ohjeista etkö pysty näyttämään, että ohjeistaisi.
Mä sulle voin närhenmunat näyttää. Pyydät vaan.
Seta on terrorijärjestö, joka häiritsee normaaleita kansalaisia.
Oho🤯
Seta Pois lastemme kimpusta!!!!
Seta lle ei riitä, että touhuavat keskfnään mitä lystäävät.
Seta luikertelee lastemme arkeen, kouluun, jopa päiväkotiin kuin käärme.
Mielenterveysongelmat, rikokset, väkivalta ja omaan kehoonsa tyytymättömyys 24/7 on vähemmistön arkea. Se ei johdu muista ihmisistä, vaan omista mielikuvista, jotka ei kohtaa totuuden kanssa.
Monet sitten leikkauttaa ulkonäköään, sukupuoltaa, eivätkä ole milloinkaan tyytyväisiä itseensä. Kun mikään ei riitä, voisi etsiä sille syytä itsestän 🙉
Uskonto ja elämän katsomus tunnit pois koulusta ja seta tunti tilalle.
Eikös Talja Haloska ole joku kunniapresitentti siellä?
Lapsille ei saa opettaa avioliittoikäisten asioita.
Setalaiset ja muut pedarit on syytä pitää kaukana lapsista.
Seta on hullujen kerho.
Pride-lippu on nykyään samalla tasolla kuin hakaristilippu. Se on poliittinen symboli, joka jakaa yhteiskunnan. Pride ei suvaitse, vaan vaatii jokaista kumartamaan. Se marssii oman seksuaalisen ylivertaisuuden nimissä ja pyrkii tuhoamaan vastustajansa. Seta on järjestö joka on soluttautunut kaikkialle yhteiskuntaan. Se on kuin white-power liike joka on päästetty suoltamaan propagandaansa lapsillemme. Se pakottaa kunnat ja kirkot liputtamaan aatteensa puolesta. Jos ei tottele, niin sinut nostetaan tikun nokkaan haaskalintujen nokittavaksi.
ap;lle. noin toimii suomen suurin rikollisjärjestö- SETA terroristit
miten rikolliset voivatkin olla yhä vapaalla?