Miksi ostat sähköauton palkansaaja?
Anonyymi-ap
22450
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Kallista on "Sähkärin" pitäminen - !
- IL-lehti ketoo ; - 34Tuhatta ostohinta -ja vuodessa aro putoaa 22Tonniin - !
- Tonni kuluja /kk. +muut maksut päälle - nii Ei oo Halpaa "Sähkärillä" -ajo - !
Jos on kiire myydä vuoden käytössään ollut auto, se myydään sillä hinnalla, mitä ensimmäinen tarjoaa. Huono kauppa, mutta rahat tuli ja auto meni.
Minä ostin vuosi sitten saman verran ajetun id4:n 30k€ hinnalla, enkä ole myymässä tätä vuosiin. Koskaan minulla ei ole ollut autoa, jonka arvo nousisi käytössä.
ajoin minäkin passatilla 20 vuotta tdi-kaikki mikä hajosi meni jopa useaan kertyaan rikki ja sähkövikaa riitti.
ainoa plussa oli 1.9 tdi moottori-se kesti 500000km ja vielä sillä joku ajaa.
Listaa:
-ikkunat tippuu kun mekanismit pettää
-pyöränlaakereita kului noin 60000km välein jostain nurkasta
-renkaat kului nopeaan vaikka kaikki säädöt kohdallaan
-jousien laakerit yläpäät kakskertaa vaihtoon
-takajouset poikki
-polttoaine vuoto moottoritilassa-tulipalovaara
-sähkökeskus oikosulku-tulipalovaara
-tuulilasi kaksi kertaa vaihto-halkesi itsestään
-Kaasupoljin poikki kolme kertaa jne
Touran samat kokemukset
Ei se auton hinta mihinkään "putoa" jos et sitä myy. Tyhmähän se ostaa auton ja myy sen vuoden tai kahden päästä.
https://www.is.fi/autot/art-2000011868747.html
Kannattaa ostaa tonnin pommi ja lämmitellä takkaa satasen seteleillä. Sama asia.
eeee
Tuon kun mulkaiset
tajuat
että kalliin auton ostaminen
on HULLUUTTA.
https://www.youtube.com/watch?v=FiK5jdDJRf4
Mitä hulluutta se on? Tietysti jos olet PA niin se on hulluutta.
Kalliita autoja ostavat ne, joilla on pinkka kunnossa ja haluavat nauttia elämästä vaikka nyt hienolla autolla ajellen. Kääriliinoissa ei ole taskuja, ja vaikka olisikin et montunpohjalla niistä rahoista nauttisi.
Ihan palkansaajia olemme. 500€/kk uuden auton osamaksu on 5% perheen tuloista. Ehkä auton saa halvemmallakin, mutta miksi ihmeessä? On uusi aina sen verran mukavampi!
Minä ostin käytetyn sähköauton, koska sen käyttö tulee paljon halvemmaksi, kuin polttiksen. Eikä tuon hintakaan ollut sen kalliimpi, kuin halpispolttiksilla. Vaikka olen eläkkeellä, pitää autossa olla tilaa mökkitavaroille ja ajettavuuden hyvä maantiellä. Tonnin pommien kanssa en ala tusaamaan.
En minäkään ala niiden tonnin pommien kanssa tusaamaan.
Kumma miten tämä mielipide valtaa alaa täällä!
Minun on jokaisen kerran tosiaan päästävä sinne paikkaan B - esim. työhön!
Lisäksi on muita ja muuta kuljetettavaa.
Miksi ostat uuden polttomoottorisen auton palkansaaja?
Maksat käytöstä ja huolloista paljon enemmän kuin mahdollisesta isommasta arvon alenemasta sähköautossa.
100 000 km.n ajolla säästät noin 12 000€ polttomoottoriseen verrattuna pelkillä polttoaineilla.
Palkansaaja ajelee työmatkoja autolla ja välillä kaupan kautta. Nyt on autolla ikää 7 vuotta ja 5 kuukautta ja mittarissa 52000 km. Bensaa on kulunut yhteensä 2900 litraa = keskihinnalla 1,85 noin 5300€, arvonalenema uutena 17200€ maksaneessa kotterossa noin 9000€, siis jotain 1250€ vuodessa tosin 2000€ pommiksi tuo on tarkoitus ajaa, jolloin arvonalenema on jo pitkälti alle tonni vuodessa.
Aika vaikea tuosta on tehdä edullisempaa sähköautolla. Ja mukavuusmielessä 20 minuutin työmatkalla en välttämättä kaipaa hierovia nahkajakkaroita, ehkä joku muu kaipaisi.
On näillä loisilla melkoiset perustelut. Helpottaako tuo tuskaa olla köyhä?
666
sakLada
cccc
sssa
Minä ostin vuosi sitten 3-vuotiaan sähköauton 30k€ hintaan. Yllättäen Trumpin toilailuiden ansiosta näistä saman okäisistä ja saman verran ajetuista pyydetään yhä 30 k€.
Mahtavaa hintakehitystä tämäkin.
rer4