Leikkaamalla kehitysavusta ja Yleltä? Mitä muuta?
Millä kokoomus meinasi rahoittaa alkuunsa perintöveron poiston?
36
208
Vastaukset
- Anonyymi00001
Erittäin hyvä ehdotus.Ostovoimaa.
- Anonyymi00002
Tuo voisi toimia, kunhan nuoret naiset saadaan ulos puolueesta.
- Anonyymi00003
Kokoomus on vanhojen homeperse ukkojen klubi.Ei ne naisia halua.Ukkelit viihtyy keskenään.
- Anonyymi00004
Vihervasemmistolaisista ei ole kuin haittaa kaikessa. Näiden tyttöjen isät ovat ehkä voineet olla isänmaallisia omistayrittäjiä tms, mutta tyttärien oma aate sykkii tosiasiassa vasemmalle. Munaavat puolueen kuin puolueen...
- Anonyymi00011
Niinku sanna g-l, itkupurjehtija, ikonen jne. naisministeri on "vanhoja ukkoja" 🤭
- Anonyymi00005
Viimeisen muutoksen jälkeen alle 30 000 € perintö on veroton. Se on muuttumassa niin, että jos saat perinnöksi 10 000 auton ja myyt sen, maksat siitä myyntivoittoveron.
Eli verotus muuttuu pienten perintöjen suuntaan. Samalla rikkaat suvut, jotka eivät myy esim. maaomistustaan, välttävät perintöveron.
Eli muutoksessa ajetaan Nallen ja kumppaneiden etua Kokoomus tyyliin ja maksajana on pienituloinen ja osin valtio perintöverojen pienentyessä. Leikataan siis muualta.- Anonyymi00006
Eikös nalle ole jo muuttanut kirjansa Ruotsiin juuri tämän älyttömän kireän verotuksen vuoksi?
- Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Eikös nalle ole jo muuttanut kirjansa Ruotsiin juuri tämän älyttömän kireän verotuksen vuoksi?
Kohta voi muuttaa takaisin. Nalle on saamassa tahtoaan läpi. Muutoksessa on toki hyviä puolia.
Kokoomuspäätyyn muutos kuitenkin menee ja verotulot tippuvat eli velkaantuminen kasvaa. Mikä Kokoomuksen vaalilupaus olikaan? - Anonyymi00010
"Samalla rikkaat suvut, jotka eivät myy esim. maaomistustaan, välttävät perintöveron."
Eli Sinusta on parempi, että kun joku perii esim. suuren työllistävän yrityksen, se laitetaan konkurssiin, jotta saadaan perintöverot maksettua!!?? - Anonyymi00012
Anonyymi00006 kirjoitti:
Eikös nalle ole jo muuttanut kirjansa Ruotsiin juuri tämän älyttömän kireän verotuksen vuoksi?
Kyllä, perintöveron vuoksi!!!!, aika ISÄNMAALLINEN KEIKARI"💩💩💩💩
- Anonyymi00014
Anonyymi00010 kirjoitti:
"Samalla rikkaat suvut, jotka eivät myy esim. maaomistustaan, välttävät perintöveron."
Eli Sinusta on parempi, että kun joku perii esim. suuren työllistävän yrityksen, se laitetaan konkurssiin, jotta saadaan perintöverot maksettua!!??Juuri näin, jos ei ole varaa ma5ksaa perintöveroa, niin perinnöstä voi luopua!!
- Anonyymi00018
Anonyymi00012 kirjoitti:
Kyllä, perintöveron vuoksi!!!!, aika ISÄNMAALLINEN KEIKARI"💩💩💩💩
Kyllä sinäkin tekisit samoin, jos olisit yhtä varakas kuin nalle 😂
Nyt pienemmässä kaavassa ja vähävaraisempana tuot ulkomailta kyllä tax free pullon ja kaljat jne😂 - Anonyymi00021
Anonyymi00018 kirjoitti:
Kyllä sinäkin tekisit samoin, jos olisit yhtä varakas kuin nalle 😂
Nyt pienemmässä kaavassa ja vähävaraisempana tuot ulkomailta kyllä tax free pullon ja kaljat jne😂Noup, en käy ulkomailla, kotimaassa reissaan kesät talvet, jätän "roposeni" mielummin kotimaan yrittäjille, matkoihin käytän auto + matkailuvaunulla camping alueilla, moottoripyörällä majoitusliikkeissä/ camping alueilla, mp:llä liikkuessani syön paikallisissa ruokapaikoissa (en abc) ja vaunulla liikkuessani useimmin paikallisissa ruokapaikoissa, mutta välillä teen itse ruokani vaunulla, no grillillä iltapalaa tietty, ja Alkosta haen tarvittavat "palanpainikkeet", niitä ei tartte mistään tax freestä hakea, ei suomi pärjää, jos täällä ei kuluta, olen tyytyväinen.😎🫶👍
- Anonyymi00027
Anonyymi00010 kirjoitti:
"Samalla rikkaat suvut, jotka eivät myy esim. maaomistustaan, välttävät perintöveron."
Eli Sinusta on parempi, että kun joku perii esim. suuren työllistävän yrityksen, se laitetaan konkurssiin, jotta saadaan perintöverot maksettua!!??Luetko seuraavan ja kirjoita väitteesi uudestaan:
Yhteenveto: Näin vältät perintöveron pienyrityksen sukupolvenvaihdoksessa
Valitse jatkaja, joka jatkaa yritystoimintaa.
Suunnittele luovutus (lahja, kauppa tai yhdistelmä).
Tee huojennuspyyntö verottajalle ennen verotuksen toimittamista.
Optimoi yritysrakenne ennen siirtoa.
Pidä jatkamisvelvoite (yleensä 5 vuotta) täytettynä.
Kun nämä ehdot täyttyvät, perintö- tai lahjavero voidaan käytännössä minimoida tai välttää kokonaan.
- Anonyymi00008
Haittamaahanmuutosta saadaan säästöjä 1-2 mrd. Sillä saadaan rahoitettua perintöveron poisto suomalaisilta. Miksi pitää rahoittaa ulkomaalaisia?
Niin kauan kuin on menoja niin niitä voi vähentää aina silloin kun ne ovat itse laadittuja. Työmaailmaa pitäisi muutoinkin korjailla markkinaehtoisen työllistämisen suuntaan!
- Anonyymi00013
Röh röh Lyyli korjasi huonosti laitetut vaippani koska niistä tursusi paskaa lattialle KRUIIIIK !
- Anonyymi00015
T.1.5.5.1.T
- Anonyymi00016
Extyökkärin kommentti suomennettuna eli kiinalaiset työehdot.
Anonyymi00016 kirjoitti:
Extyökkärin kommentti suomennettuna eli kiinalaiset työehdot.
Ne ovat työehdot joilla talous saadaan nousuun. Nykyinen ay mafia on pilannut Suomen työmarkkinat, senhän joka päivän uutiset suoraan kertovat!
- Anonyymi00022
Lopetetaan yritystuki 10:ltä suurimmalta yritystuen saajalta, saadaan sote kuntoon, riittääkö halua???
- Anonyymi00023
Extyökkäri kirjoitti:
Ne ovat työehdot joilla talous saadaan nousuun. Nykyinen ay mafia on pilannut Suomen työmarkkinat, senhän joka päivän uutiset suoraan kertovat!
Oletko tyhmä?, kommenttisi mukaan OLET!
- Anonyymi00025
Nimenomaan, kaltaisistasi koostuvan eläkeläisloispummilauman elättäminen ei kuulu meille nykyisille osakkeenomistajille 😜
Anonyymi00022 kirjoitti:
Lopetetaan yritystuki 10:ltä suurimmalta yritystuen saajalta, saadaan sote kuntoon, riittääkö halua???
Laskepa paljonko nuo mainitsemasi työntekijöineen tuottavat verotuloja Suomelle ja vertaa niitä sitten niiden saamiin avustuksiin! Silloin pääset hieman selville miksi niitä tukia maksetaan!
- Anonyymi00031
Extyökkäri kirjoitti:
Laskepa paljonko nuo mainitsemasi työntekijöineen tuottavat verotuloja Suomelle ja vertaa niitä sitten niiden saamiin avustuksiin! Silloin pääset hieman selville miksi niitä tukia maksetaan!
"Silloin pääset hieman selville miksi niitä tukia maksetaan!"
Siis monen yrityksen voiton kasvattamiseen. Eikä todellakaan työntekijöiden/tuloksentekijöiden ansioiden kasvattamiseen.
- Anonyymi00009
"Millä kokoomus meinasi rahoittaa alkuunsa perintöveron poiston?"
Olipas aikas absurdi kysymys!!! Miten perintövero, jonka suuruuttakaan kukaan ei tiedä, voisi olla jo valtion kassassa!?Vuosien mittaan kertyvästä perintöverosta voi päätellä paljonko vuosittain sitä kertyy ja millä hajonnalla. Tarkka summahan näkyy vasta myöhemmin mutta arvio on helppo tehdä vanhan perusteella.
Jos perintö on aikoinaan hankittu verotetuilla tuloilla niin siitä ei enää pitäisi veroa kerätä vaan tyytyä niihin jo maksettuihin!- Anonyymi00017
Siksi orpopurra ei poista perintöveroa, näin ovat ilmoittaneet, no onneksi seuraava vasemmistohallitus tulee sen tekemään alle 100 000€:n perinnöistä ja sen ylimenevistä verotusta kiristetään, sekä kikkailut estetään, pääsee "hyväosaisetkin" mukaan talkoisiin. . . .
- Anonyymi00024
YXKAXEX kirjoitti:
Vuosien mittaan kertyvästä perintöverosta voi päätellä paljonko vuosittain sitä kertyy ja millä hajonnalla. Tarkka summahan näkyy vasta myöhemmin mutta arvio on helppo tehdä vanhan perusteella.
Jos perintö on aikoinaan hankittu verotetuilla tuloilla niin siitä ei enää pitäisi veroa kerätä vaan tyytyä niihin jo maksettuihin!Joo, kokoajan perintöeurot vähenee, kun suuret ikäluokat poistuu, jäljelle jää rikkaat, megarikkaat ja nallerikkaat, eli perintöveroa EI kannata poistaa, että rikkaatkin maksaa orpon sekoiluista jotain, vaikka saivat ENEMMÄN!!!
- Anonyymi00026
YXKAXEX kirjoitti:
Vuosien mittaan kertyvästä perintöverosta voi päätellä paljonko vuosittain sitä kertyy ja millä hajonnalla. Tarkka summahan näkyy vasta myöhemmin mutta arvio on helppo tehdä vanhan perusteella.
Jos perintö on aikoinaan hankittu verotetuilla tuloilla niin siitä ei enää pitäisi veroa kerätä vaan tyytyä niihin jo maksettuihin!Ja jos sinä muka olet ansainnut eläkkeesi, niin minkähän takia me nykyiset osakkeenomistajat maksamme sen?
Hahaha, sinä ja työnantajasi maksoitte eläkkeestäsi ALLE NELJÄSOSAN, niinpä sinä sitten irvokkaasti loisit meidän osakkeenomistajien piikkiin 😂🤪😜 - Anonyymi00032
"! Miten perintövero, jonka suuruuttakaan kukaan ei tiedä, voisi olla jo valtion kassassa!?"
Kyllä vuotuinen perintöverokertymä tiedetään.
- Anonyymi00019
Kultuurissa on leikkaamisen varaa sillä eihän kulttuuri ole mikään pyhä lehmä. Työpaikkojen säilyminen on paljon tärkeämpää kuin vasurien kehtojen rahoitus.
- Anonyymi00028
Jep, kqnsanedustajat ja ministeritkin vois maksaa omat liikkumisensa "työajan" ulkopuolella, vaan, kun tuntuu VARSINKIN KANSANEDUSTAJIEN PIIRISSÄ käytäntö, että kaikki liikkuminen taxilla tai lentokoneella "valtion piikkiin", kotiin ja töihin, bäihinkin "etuihin" menee vuosittain YLI PUOLI MILJARDIA= 500 000 000€, KÄSITTÄMÄTÖNTÄ!!! ja kaikki vaan siksi, että: olemme kansan "valittuja" palvelijoita (mm. Vornanen, Asell, Rydman, Keskisarja, jne.), ei, ei ja EI, turha kulutus pois, aloitus kannattaa tehdä "omasta pesästä", avustajia ei tarvita täysipäiväisesti, vaan 1-2 kertaa viikossa, pitäähän "kansanedustajan" TEHDÄ PALKKANSA ETEEN MUUTAKIN, kuin nauttia yletöntä elämää yritysten maksamana, vähäosaisilta samaan aikaan riistämällä/leikkaamalla elämisen ehdot, tätäkö haluamme???(
- Anonyymi00020
Moni on surullinen, että kokoomuksesta on tullut ahneuden puolue, kun ennen se ajoi hyvää kodin, uskonnon ja isänmaan puolesta. Omalle viiteryhmälle halutaan mahd. paljon etuja ja toisilta, lähinnä vähävaraisilta vain lisää pois. Oikeudenmukaisuus ei enää merkitse mitään. Tämä kuva ainakin tulee. Sori, jos liian kärjistetysti asian toin esille. Oikeudenmukaisuutta on toki kaikissa puolueissa, koska hyviä ihmisiäkin on kaikissa puolueissa.
Lähinnä perintöveron voisi poistaa yritysten jatkajilta, jotka saavat yrityksen jatkettavakseen. Eli tälläisten yritysten osalta perintö- ja lahjaveron voisi poistaa. Tämä koskisi toki myös maatalousyrityksiä. Toki yksityisestä pankkitilistä tai kesämökistä edelleen voisi ottaa kohtuullista lahjaveroa.
Myöskään asunnosta, jossa perijä itse asuu, ei välttämättä tarvitsisi perintöveroa ottaa. Toisaalta sitten, kun hän myy asunnon, voi siitä taas jonkinlaisen kohtuullisen veron ottaa.
Kaikkea hyvää!- Anonyymi00029
SURULLINEN??, eikös kokoomukaiset ILOITEN JA HURRATEN HUUDA KOKO MAAILMALLE, KUINKA onnistuivat vaalilupauksillaan KUSETTAMAAN DUUNARI KOKOOMUSLAISIA ÄÄNESTÄMÅÄN KUSETTAJIA!!! NÄIN SIINÄ KÄVI!!
- Anonyymi00030
Anonyymi00029 kirjoitti:
SURULLINEN??, eikös kokoomukaiset ILOITEN JA HURRATEN HUUDA KOKO MAAILMALLE, KUINKA onnistuivat vaalilupauksillaan KUSETTAMAAN DUUNARI KOKOOMUSLAISIA ÄÄNESTÄMÅÄN KUSETTAJIA!!! NÄIN SIINÄ KÄVI!!
Ok. Rauhaa ja voimaa sinulle! Hyvyys voittaa aina. Luota siihen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san271652Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621147- 501130
Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661097Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j3731029Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?182960Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka58955Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153942- 89887
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu114878