Miksi Suomea johtaa typerykset?
Anonyymi-ap
113613
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 113
Vanhimmat
Älä muuta sanoa, hallitus on kuin järkeä vailla🤔
Millähän järjellä tuokin päätelmä on syntynyt? 🤔
Toki tyhmälle internetkin on kuin taikuutta. Ei sitä ymmärrä - nuinkuin ei näköjään jotkut hallituksenkaan toimia. 😂
Kansa kuin kansa valitsee aina tyhmistä tyhmimmät johtajiksi. gerotimi
Porvarit on tyhmiä kuin saapas
Hallitus on sieltä syvältä, mutta oppositiokin on ollut aivan pe*****tä. Ei kannata äänestää puoluetta vaan henkilöä.
Ymmärrän intternettiä kyllä paremmin kuin hallitusta...
Kyllä vassut vetää aatteella ilman ajattelua.
Otan esimerkin. Ilmastoöyhötys on ideologinen asia. Siinä vassut öyhöttää että ilmaston eteen pitää Suomen tehdä kaikki, muilla ei niin väliä. Muut saa tupruttaa. Kuitenkin nämä samat vassut kannattaa rajatonta maahanmuuttoa joka on ilmastolle myrkkyä.
Kun tulija tulee kehitysmaasta tänne länteen kuluttamaan länsimaiseen tapaan hänen hiilijalanjälki jopa monikymmenkertaistuu. Tämän asian vihervassut tietoisesti unohtaa koska ideologia menee kaiken edelle.
On vain yksi ongelma.... Zelenskyi Zelenskyi Zelenskyi.
-------------------------------------------------------------------
Koska Suomen johdolle on Ukraina tärkeämpi kuin Suomi!
VOI VITTU MITÄ PASKIAISIA!
Ukraina: Juokse Tai KUOLE!
Orpo munaton??? ( ^◡^)っ✂╰⋃╯
"Meidän on normalisoitava suhteemme Venäjään päästäksemme käsiksi halpaan energiaan. Se on tervettä järkeä, de Wever sanoi FT:n mukaan."
Ei tuo ole mitään "tervettä järkeä".
Tuo on juuri sitä itsekkyyttä ja typeryyttä jota Venäjä odottaa. Halvan energia kiusaus on "liikaa" tuon kaltaisille vässyköille, jotka kätevästi unohtaa miten Venäjä tappaa ihmisiä koko ajan - omia ja vieraita.
Ei sillä ole mitään väliä tuon kaltaisille halveksittaville huutelijoille.
Rauhoitu, kukaan ei enää tarjoa sinulle mitään halpaa Venäjältä. Suomi on hukannut kaikki etunsa. Vaikka raja avattaisiinkin, uudet hinnat eivät sinua miellytä.
Kukaan ei enää huoli mitään Venäjältä edes ilmaiseksi.
Helppo se on tuon Belgian pellen huudella, ei Venäjä ole ikinä mikään uhka ollut Belgialle. Tuokin on joku äärioikeistotyyppi ja venäjämielinen niinkuin muutamat muutkin poliitikot tietyissä Euroopan maissa.
Demokratiassa vika pitäisi olla äänestäjissä.
Olet kyllä osin oikeassa. Mutta Orpo ja Purra valehteli Uskovaisten ja Ruotsalaisten rinnalla äänestäjille. Samoin teki Stubb.
Nyt Elina haluaa lähettää Suomen sotalaivat miinanraivaukseen Trumpin tueksi toiselle puolen palloa. Mahtavaa toimintaa , päästään sotimaan.
Miinanraivaus ei sinänsä ole sotimista lainkaan. Suomenlahdelta raivattiin miinoja vuosia sodan jälkeen, ja moni Suomen poika pääsi siinä hengestään.
On ihan pakko katsoa peiliin. Itse äänestin demareita, mutta kokoomuksen äänestäjiä oli eniten ja perusuomalaiset saivat huikean tuloksen!
En siis tehnyt mitään vaalityötä enkä avustanut missään makkarakojulla tms.Enkä patistanut edes niitä tuttuja äänestämään jotka sanoivat ettei heitä kiinnosta.
Koska sinä olet äänestänyt ne valtaan.
Suomen typerykset
Meillä on vain kahdenlaisia ihmisiä, typeryksiä ja oikein typeryksiä, Ei voi mitään.
Kumpiin itse kuulut?
Miksi Suomen poliittinen johto tekee päätöksiä jotka vahingoittavat Suomen kansan suuren enemmistön etua?
Asuuko kaikki pahuus Arkadianmäellä, jopa Uskovaiset tukee Gazan ja Iranin lasten surmaamista ohjuksin.
Eräs mies murhasi "aikoinaan" viisi nukkuvaa lasta ja neljä miestä ja muutamia nukkuvia sotilaita yöllisessä teurastuksessa. Kaksi muuta miestä tuolloin (jotka kummatkin toimivat ministereinä ja olivat tekemässä ydinasepäätöstä Suomen osalta hiljattain) olivat estämässä ettei kukaan tuon yöllisen teurastuksen toteuttajan uhreista päässyt pakoon. Toinen näistä miehistä teki myöhemmin salaisen liiton erään miehen kanssa niin että he yllyttivät erästä kolmatta miestä murhaamaan erään miehen jonka tuo murhaaja murhasi hänen nukkuessaan. Nyt nämä kaksi salaisen liiton ja murhaliiton tekijää ja ministeriä ovat muodostaneet salaisen murhaliiton saadakseen läpi ydinenergialain Suomessa. Toinen eli pahempi heistä käyttää titteliä pääministeri. Nyt nuo kummatkin ministerit aikovat tehdä eduskunnastakin osan murhaliittojen ja salaisten liittojen toimeenpanovaltaa.
Poliittiselle johdolle, lähinnä kokoomukselle, on tärkeämpää nyt pysyä vallassa kuin mikään muu asia. Se tekee päätöksiä vain edistääkseen omaa selviytymistään ja myös puolueensa kannatusta. Sen työasioita johtaa asura (demoni) joka on Viktor Orbanin liittolainen. Asurat (demonit) pyrkii taistelemaan Devoja (jumalia) vastaan ja estämään ihmislapsien menestystä. Ei siis kannata ihmetellä mistä ja kenen toimesta työttömiä rangaistaan ja asetetaan järjettömiä vaatimuksia ja etuuksia heikennetään ja byrokratiaa lisätään.
Skitsofreniatutkani paukuttaa punaisella. 🔴
Suomen kansa on aina ajatellut että mitään pahaa ei ole tapahtunut sen jälkeen kun Aabel murhattiin eikä sen jälkeen kukaan ole tehnyt samaa ja ainoastaan Kainia pitää rangaista.
Venäjällä on halpaa bensaa, viinaa ja naisia.
Hieno maa!
Mitä sitä jätkäpoika muuta. Helsinkin herrojen vosut on vissiin hienompia mutta samallainen tavara niilläkin on
Suomen valtiojohdossa on myös B puolesta kiinnostuneita.
Ja mykkä internet , kai sentään Putlerin kuvaa lähettänee??
Jossain on joku joskus sanonut " Tietäisitpä, poikani, miten vähällä järjellä tätä maailmaa johdetaan ".
Ei kai ainakaan venäjällä?
Ainakin täällä Suomessa.
https://www.youtube.com/results?search_query=tehtiin+suomesta+kehitysmaa
Se joku oli kanslerimme Oxenstierna 30-vuotisen sodan aikaan.
äänestäjissä on syy, mutta toisaalta ihan sama mitä/ketä äänestää tulos on aina sama, eli mikään puolue ei ole tavallisten kansalaisten puolella enää sen jälkeen kun pääsevät hallitukseen, sama ns "kansanedustajissa" heti kun on uhka et menettäisi sen paikkansa ja sen yli 10k kuukaudessa tarvitsematta tehdä töitä, niin se "kansan" edustus unohtuu ^^ ja seuraavissa vaaleissa jälleen paasataab samaa sontaa jotta saisi pitää paikkansa ja jostain syystä äänestäjät äänestää taas ^^
Miksi et kavereinesi perusta puoluetta joka olisi tavallisten kansalaisten puolella pysyvästi? Eikö nouse perse sohvasta?
Ihme että Suomessa on (paskasta hallituksesta huolimatta) näinkin hyvin asiat ja kirkkaasti suurimmassa osassa maailmaa vähän tai ihan helvetisti huonommin...
Mä olen keksinyt uuden
puolueen nimen,se on
SUOMEN KANSALLISKONSERVATIIVINEN UNIONI.
😁
Kyllä auttajien eli EUn pitäisi pysytellä hyvässä maksukunnossa halvan energian ansiosta esimerkiksi mikäli se aikoo Ukrainaa auttaa sodanjälkeen.
Jos taas ei auta niin hyökkäähän Ukraina EUta vastaan yhdessä Venäjän kanssa.
EU lupaa auttaa Ukrainaa korjaamaan öljyputken maan läpi, joka on vaurioitunut Venäjän hyökkäyksistä.
Euroopan komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen ja neuvoston puheenjohtaja António Costa kirjoittavat yhteisessä lausunnossaan, että he käyvät "intensiivisiä keskusteluja jäsenvaltioiden ja Ukrainan kanssa kaikilla tasoilla putkiston korjaamiseksi ja kunnostamiseksi".
Ukraina antaa halpaa Venäläistä energiaa, mutta ei Suomelle.
Suomen pitäisi solmia diplomaattiset suhteet Venäjään. Se saattaa kuitenkin edellyttää fiksumman päällikön valintaa.
Sen tietäminen, onko Suomella diplomaattiset suhteet venäjään, edellyttää sinua fiksumpaa ajattelijaa.
Selvästi. 😁
Suuresti ihmetyttää presidentin kommentit miksi pitää kaikki julkaista
MITÄ AJATTELEE!
Ei mitään järkeä puheilla suututtaa kaikki niin venäjän kuin USA:n
mitä saa lukea lehdistä koko ajan miettii ei voi olla totta !
Belgian pääministerihän se dorka on! Nuolee Kremlin natsidiktaattoria! Hyh!
Just niin. Rikas maa Suomi elää omalla tavallaan. Meitä ei köyhyys eikä leipäjonot hittaa, kunhan vaan ollaan kasaamassa sotavarusteita kaiken aikaa.
Olemme maailman onnellisin maa, ja sen kyllä huomaa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19325041/syvaanalyysi-suomalaisten-onnellisuudesta#comment-141387795
Kannattaa lukea juttu.
Putte ostanut Belgian pääministerin "käsikassarakseen" kuten Unkarin Orbanin ja Slovakian ukon jne.jne.??
Miten persut aivopesi suomen valheillaan!
Sanos muuta. Köyhyys ja kurjuus on ilomme, nälkäiset vielä parempi juttu. Kunhan saamme taas Neuvostoliitto-mallisen sosialismin maahamme, niin riemusta kiljumme.
Samoin voi kysyä, miksi Venäjää johtaa murhaaja NaZi, ikuisuuskysymyksiä kumpikin.
Kyllä ennemmin Suomen valitsen kuin NaZi Venäjän.
NaZi Venäjällä joutuu nopeasti keskitysleirille jos puhuu vääristä asioista.
Tai Pietarin hullujenhuoneelle. 😒
Psykiatrinen hoito viimeisin Putlerin oire ,jos kuka tohtii arvostella diktaattorin ja konnakerhonsa toimintaa.
Sieltä ei tulla enää terveenä takaisin, onko lobotomia käytössä, vai pistävätkö myrkkyjä tms. "toisinajattelijan" turvoksiin??
Zelenskyin hypnotisoimat houkat! Pettää isänmaan edun!
Ukraina menettää alueitaan yhä kiihtyvällä rahdilla. Sammalla kun tappiot lisääntyy.
Lisäksi Uraina ei suostu kertoon menettämistään alueista, eivätkä kirjaa kaatuneita pois vahvuuksista.
Lisäksi maan poliittinen tilanne on vähintään sekava. Ukrainalla ei ole toimivaa johtoa. Edes Zelenskyitä ei pidetä enää päätösvaltaisena. Ukrainassa Rauhanneuvotteluja pidetään Zelenskayin teatterina. Koska neuvottelit on Zelenskyin lähipiiriä, eikä heillä ole minkäänlaisia valtuuksia sopia yhtään mistään.
>Sammalla kun tappiot lisääntyy.
Miksi tappioiden lisääntyessä pitäisi alkaa sammaltaa? Ei se mitään hyödytä, on vain naurettavaa.
Sinunkin kannattaisi muistaa se kultainen sääntö, että muita opettaessaan ei saa vaikuttaa heitä tyhmemmältä.
Maailma oli niin paljon parempi paikka rautaesiripun aikaan, kun venäläiset pysyttelivät siellä omissa oloissaan.
Ja me Suomen kansan suuren enemmistön edustajat saimme olla turvassa Neuvostoliiton siipien suojassa.
Naton ansiosta pysyttelivät. Koko Länsi-Eurooppa Ruotsia myöten oli hampaisiin saakka aseistettu tuolloin – toisin kuin nyt.
Toki Venäjäkin on paljon heikompi kuin Neuvostoliitto, vaikka onkin sotaisampi.
Kansa uskoi valheisiin!
Eri puolueissa ei ole osaamista.
Kansa äänestää julkkuja ja siten saa viihdettä.
Osaamispula on suuri puolueissa, eduskunnassa, hallituksessa....
Suomi on ollut ajautumis politiikan uhrina jo vuosikymmeniä.
ohjaus tulee ulkoa !!
Vähän hirvittää ajatella, että "ohjaus" tulisi sinun haluamiltasi tahoilta. 😬
UKRONATSIT JOHTAA SUOMEA!
༼ つ ◕_◕ ༽つ NYT Hetki lyö.........
𑗆𑂻𑗆𑙡・𑙡・𑙡 🇺🇦🤡 𝕯𝖊𝖆𝖙𝖍
Toivottavasti ennustus pitää kutinsa.
Mikä ennustus?
Belgiassa Saksan ja Puolan selän takana on helppo olla piittaamatta Putinin valloitushaluista. Suomessa tilanne on toinen.
Mihin persujen valeisiin uskot vieläkin?
"Venäjä on ystävällismielinen maa."
"Trump on hyvä presidentti."
"Köyhiltä leikkaaminen ei meille käy".
Suomalaiset niitä äänesti! Uskoivat valheisiin!
Parempi kuin itänaapurin hullu murhaaja NaZi putler, tapattaa omat ja vieraat.
༼ つ ◕_◕ ༽つ NaZi Putinin viimeinen taisto 𝕯𝖊𝖆𝖙𝖍💩💩
Kuollaan mieluummin viluun ja nälkään, kuin ostetaan öljyä venäjältä?
EU hävisi sodan, oikeastaan jo alkumetreillä.
Hormunzin salmelta tulee n. reilu 30% maailman lannoitteista.
Maksathan ilomielin syksyllä leivästä 1,5x?
Talvella voi sitten imeä vaikka peukkua.
Suomea ei kiinnosta tukea Venäjän NaZi hallinnon sotaa Ukrainaa vastaan. Saa sitä öljyä muualtakin.
Jos miettii minkälaisia ihmisiä valta yleensä kiehtoo, niin en ihmettele ollenkaan.
Juurikin samaa mieltä.
Sekä suomalaiset (äänestäjät) tyhmistyneet. Järjen käyttö loppunut.
Suomi on ollut hieno maa. Se on viime vuosikymmenien aikana onnistuttu pilaamaan. "Ei ole varaa" (lue: mielenkiintoa rahanahneudelta) huolehtia vammaisista, vanhuksista ym. Heikompiosaisista niin, että heillä olisi ihmisarvoisen elämä. Hallitus hävetköön! Ja hävitköön!
Miksi meillä hyysätään matuja veronmaksajien piikkiin?
Hyvä kysymys!
Onnellisten ihmisten maa yhdeksättä vuotta peräkkäin, voi yhen kerran !!!
persujen lupaama euron bensalitra ei enää onnistu
Polittikassa menestyvät siis pääsevät tärkeimmille paikoille päättämään vain narsistit ja psykopaatit. Muut ovat perässä roikkuvia myötäileviä kumileimasimia.
10 miljardia jo piikissä. Stubb reissaa pitkin maailmaa vero ja velkarahoillamme sotakiimassaan!
Huippu typerys!
Mistä ryzzä SS politrukki Igor löytää tämän summan? Linkki varmaan löytyy?
Anteeksi, tarkoitin kysyä: Miksi Belgiaa johtaa typerykset?
Parempi typerykset kuin NaZi Putinin diktatuuri.
Sellainen on kansa kuin on päättäjät. Tämä näkyy etenkin seuraavassa hallituksessa.
Saattaa näkyä, jos Ylen ja Hamasin Sanomien gallupit saa johdattaa tyhmiä "maaliin" : (
Tällä belgialaisella on korruptiosijoitukset venäjällä vetämässä. Eikun kölin ali.
Belgialaiset on orjakansaa toisin kuin suomalaiset.
Vain typerys on riippuvainen venäjän öljystä ja kaasusta.
Suomella on useita omakohtaisia kokemuksia venäjän hyökkäyksistä ksnsaamme ja maatamme kohtaan.
Äänestäjistä tietenkin. He ne typerykset on valtaan äänestäneet.
Muistakaa Gaussin käyrä: armoton totuus, puolet porukasta on alle satasen kamaa. Se alle satasen porukka on sitä, jota on helppo huijata mm. ”pensalla” !
Vaikea olla huomaamatta!
Siksi, koska media ja eliitti on ne sinne valinnut, ei kansa. Äänestämällä ET voi vaikuttaa!
Ukrainakiima on paska tauti! Se vie oman maan konkurssiin!
Ukrainan tilanne huononemassa
Ukraina menettää alueitaan yhä kiihtyvällä rahdilla. Sammalla kun tappiot lisääntyy.
Onks toi sun ainut huoli?
Joo ja ehdoton ei Venäjän kaasulle ja öljylle joka kuitenkin virtaa putkia pitkin läpi Ukrainan. Aina unkariin asti.. Aika outoa.
Vuoden päästä voit taas yrittää asioihin vaikuttaa. Jää nähtäväksi?
Et voi. Ne kiemurtelevat taas kerran kokoon hallituksen, johon mitenkään et voi äänestäen vaikuttaa.
Elämässä tulee tehtyä virheitä. Varsinkin omassa elämässään.
Voi tulla kusiset ajat Euroopan eteen, jos tuo netanjehun ja trumpn sota Irania vastaan pitkittyy vuosiksi.
Nyky Venäjää ei erota 30 luvun Saksasta muu kuin maan nimi. Sama fasismi diktatuuri jatkuu.💩💩💩
KAKSI MILJOONAA KUOLUTTA UKRAINALAISTA! hyvä zelenskyy...
Hyvä juttu vai Stubb?
Ryzzä SS politrukki Igor, missä linkki?
JOO! Hallituksella VASTUUNKANTO ONGELMA!!!!!!
NaZi putlerin sota etenee kohti 1,5 miljoonaa kuollutta toppahousu barbaaria, kannattiko?
Elina Valtonen tukee korruptioa
--------------------------------------------------HYI!
Porvari-apinat!
Ei täällä voi niin huonosti mennä koskaan, ettei voittaisi russakan NaZi diktatuuria. Missä ilmaisun ja sananvapaus, kerro SS politrukki igor?
Porvarihallitus on aina tuho!