Somen persut tuomitsevat Oscar gaalan. Syykin selvä.

Anonyymi-ap

Somen persut öyhöttävät tällä hetkellä Oscar gaalasta. Syykin on selvä. Tämän vuoden menestynein elokuva, One battle after another, kuvaa äärioikeiston negatiivisessa sävyssä. Elokuvan pääosan esittäjä, Sean Penn, tunnetaan Ukrainan tukijana. Ei se tuon enempää tarvitse, kun Venäjää ja äärioikeistoa ihailevat persut tuomitsevat.

12

252

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Juu, Putinin kätyreitä noi persut

    • Anonyymi00002

      Eikä edes Melanien dokumentti saanut Oscaria. Kyllä ottaa päähän.

    • Anonyymi00004

      "Jokaisella palstalla tulee keskustella palstan aihealueeseen liittyvistä asioista" https://www.suomi24.fi/opastus/saannot

      Mikä edellisessä ei mahdu sinun päähän ap??? Taas valtava määrä sääntöjen vastaisia avauksia ja Iuotsi asialla.

    • Anonyymi00007

      Tuolla Isossa maailmassa on film industry missä tehdään paljon
      kaikenlaisia elokuvia ja näytetään Yhdysvalloissa kaikkialla
      ja myös muissa maissa melkein kaikkialla, Suomessakin.
      On myös Academy Awards aka Oscars ym.
      Mutta monissa maissa kuten Suomessa ei ole mitään vastaavaa,
      ei missään näytetä Suomalaisia elokuvia paitsi Suomessa minkä
      pari-muutaman tekevät vuosittain.
      Tuolla liikkuu miljardit karkeloissa, ihan kuin urheiluissakin ja
      autoissa, lentokoneissa ym ym, industrial revolution alive and well!
      Suomessa lama eu'n käskyttämänä, aina jonkun käskyttämänä!

    • Anonyymi00008

      Parhaan dokumentin Oscarin vei "Yksin Putinia vastaan".

      Mitäs persut tykkää siitä?

    • Anonyymi00012

      Jos kokoomus on vanha puolue niin onko ollut liittymässä
      Suomea fasisteihin Toisen Maailmansodan aikaan?
      Jo onko sitten seuraavaksi Kylmän Sodan aikana ollut
      tekemässä yya-sopimuksia?
      Ja nyt viime vuosina Natoon?
      Jos on ollut niin, ei varmasti Pentagonissa ainakaan luoteta kokoomukseen!

    • Anonyymi00013

      Kyseinen gaala on jo pitkään ollut woke gaala. Se on sitä uhriutumisriittiä, ei saa sanoa sitä eikä tätä, yhyhyy, uhriudutaan

      • Anonyymi00014

        Taidettiin siellä nauraa porukalla tirehtööri Trumpin pienille munille. :D


    • Anonyymi00015

      Kyllähän tämä kokoomus on kaks naamanen puolue ja
      aina ollutkin.

    • Anonyymi00016

      Riikan olisi pitänyt voittaa Oscar, koska on näytellyt talousneroa niin vakuuttavasti, että persujen kannatus on edelleen yli 10%.

    • Anonyymi00018

      demokraattien hymypoika palkinto 🤣

    • Sean Penn on hyvä äärioikeistolaisen pellen roolissaan. Anderson kuvailee amerikkalaisen menon ääripäitä ja näyttää mihin meno voi johtaa. Tälle kaikelle elokuvassa naureskellaan, kun äärioikeistolainen juntti pullistelee otsasuoniaan ja koko kroppaansa entisen vasemmistolaisen maahanmuuttajia auttaneen aktivistin elämä on muuten hukassa. Hän hortoilee aamutakissaan ja pössäyttelee välillä tietämättä onko yö ja vai päivä ja missä ja oi oikein. Tyttäreeseen kohdistunut uhka saa miehen kuitenkin toimimaan. Pakkohan tämä on katsoa uudestaan. Arvelin sen jo silloin puoli vuotta sitten kun tämän näin, että tulee olemaan vahva Oscar-ehdokas. Tosin ainahan näissä on toisinaan sellainen fiilis, että hyviä vastaehdokkaita ei oikein ole. Edellisenä vuonna Anora ja Brutalist olivat kuitenkin vaihtoehtoisia ehdokkaita.

      Parhaaksi dokkariksi valittu esitettiinkin sopivasti juuri tv:ssä. Se ei ole millään muotoa mitään kuvallisen esityksen juhlaa, mutta sanoma meni perille ja tausta oli kaikessa ankeudessaan valloittava (maailman saastunein paikka). putler menon kärkihahmo oli tragikoomisuudessaan melkein sällittävä. Tämä yhteissöön palkittu historianopettaja ilmeisesti uskoi itsekin höpinöihinsa, joista uskomattomin oli se, että Ranskassa ihmiset kulkevat jo hevosilla, kun polttoaineet on loppu. Ruokanaan he syövät sammakoita ja ostereita, koska niitä sattuu vielä olemaan. Englantilaisten osalta hän vihjaa siihen, että nämä ovat alkaneet syödä toisiaan. Kuva kouluyhteisöstä on länsimaisin silmin julma, jos tämän kaiken voisi kuvitella olevan totta myös meillä. Yksinäinen vastaantaistelija on Venäjän don Quijote, jolta puuttuvat kaikki samanmieliset apurit kotimaassaan. Yhteys ulkomaailmaan saa hänet kuitenkin peruuttamaan irtisanomisensa, minkä vuoksi tämä dokumentti löysi tiensä julkisuuteen. Vain jotkut tämän opettajan vanhemmat tyttöoppilaat tuntuvat aistivan, mistä on kysymys eivätkä kyseenalaista opettajansa näkemystä. Heillä on vielä tallella jonkinlaista pussy riot -punkkarihenkeä. Dokkarin hupaisimpia hetkiä on se, kun opettajat yrittävät tavata vaikeita ilmaisuja kuten denatsifikaatio oppilailleen ja menevät sanoissaan sekaisin ja se, kun oppilas kertoo Ukrainan vallanneen Krimin, kun ei muistanut, että Venäjähän sen valtasi. Oppilaat yrittivät parhaan muistaakseen ulkoa sen, mitä heille oli opetettu. Ja pienimmät lapset tottelivat kaikkea silmät kirkkaina kute odotettiin. Olihan se aikamoinen kauhukuva yhdestä oppilaitoksesta ja sotaan valmistautuvasta nuorisosta. Asemalla upseeri kertoo sotaan lähteville, että nämä kuolevat kaikki siellä, mutta valtio muistaa heitä pystyttämällä ikuisen tulen heidän kunniakseen.

      Myös parhaan ulkomaisen elokuvan Oscar oli täysosuma. Norjalais-tanskalainen Sentimental Value, joka oli mielstäni tiivistunnelmainen Ingmar Bergman henkinen kuvaus isän ja tyttären suhteesta, missä oli mukana myös toinen vahvahenkinen tytär siskonsa tukena. Tämäkin täytyy katsoa uusiksi.

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      316
      1482
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1209
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      465
      979
    4. 62
      936
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      73
      932
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      48
      691
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      74
      673
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      100
      665
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      465
      632
    10. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      612
    Aihe