dieselillä kaikki kulkee-Talous

Anonyymi-ap

Kumipyörämyönteinen politiikka jatkuu

Ministeriöstä todetaan myös, että komission tulisi muodostaa suora yhteys autonvalmistajiin. Suomi hakee vahvasti ratkaisua yhdessä komission, EU:n tyyppihyväksyntä- ja markkinavalvontaviranomaisten sekä muiden toimijoiden kanssa. Liikenne- ja viestintäministeriö osallistuu myös tulevan asiaa koskevan sääntelyn valmisteluun.

– Tähänkin haasteeseen on pureuduttu perinpohjaisesti. Perussuomalaisten johdolla on ajettu historiallisen kumipyörämyönteistä politiikkaa koko hallituskauden ajan.

– Faktaa on, että Suomen tonneista ja tyypeistä 90 % liikkuu kumipyörillä nyt ja tulevaisuudessa. Teemmekin töitä suomalaisen kuljetusalan eteen jatkuvasti ja ennakoiden – emme vasta sitten, kun niistä kohistaan mediassa, toteaa ministeri Ranne.

https://www.suomenuutiset.fi/ministeri-ranne-kumipyorahallitus-hakee-sitkeasti-ratkaisua-adbluen-ongelmiin/

1

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tuo AdBlue-ongelma koskee vuosi vuodelta yhä harvempaa autoilijaa ja yrittäjää, koska kalusto sähköistyy hiljalleen. Siksi siihen on aina vain turhempi hukata energiaa.

      Täällä meilläkin päin:
      - koululaisten taksi
      - taksit
      - linja-autot
      - postin pakettiauto
      - jakeluautot
      - lähikaupassa käyvä iso yhdistelmä
      - monet yksityisautot

      ovat täyssähköisiä. Aika erikoinen fiilis, kun joulukuusen lailla loistava iso yhdistelmä ei pidä mitään ääntä paitsi perävaunun kylmäkone. Kiihtyy kyllä ripeästi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      246
      3128
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      18
      1740
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1443
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      131
      1269
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1258
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      76
      1182
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1062
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1045
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      972
    10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      967
    Aihe