Helluntailaiset pelastusvarmoina kuvittelevat olevansa synnitömiä ihmisiä niinkuin Muhammed.
Muhammedia pidetään täydellisenä ja synnittömänä ihmisenä, jonka jättämää esimerkkiä tulisi seurata kaikessa: syömisessä, hiusten ja parran hoidossa, avioliittokysymyksissä sekä oikeanlaisessa suhtautumistavassa vaimoon, ystäviin ja vihollisiin. Mallia tulisi myös ottaa rukouselämässä, hallintokysymyksissä ja sodassa. Muhammedin jättämä esimerkki, olkoon se sitten kuvattu totuudenmukaisesti tai ei, on syvästi vaikuttanut miljoonien muslimien elämään ja vaikuttaa yhä.
Muhammedia pidetään täydellisenä ja synnittömänä ihmisenä, jonka jättämää esimerkkiä tulisi seurata kaikessa: syömisessä, hiusten ja parran hoidossa, avioliittokysymyksissä sekä oikeanlaisessa suhtautumistavassa vaimoon, ystäviin ja vihollisiin. Mallia tulisi myös ottaa rukouselämässä, hallintokysymyksissä ja sodassa. Muhammedin jättämä esimerkki, olkoon se sitten kuvattu totuudenmukaisesti tai ei, on syvästi vaikuttanut miljoonien muslimien elämään ja vaikuttaa yhä.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Mutta jos Muhammedista menet sanomaan jotain olet käräjillä.
Kyllä helluntaipastorit ovat synnittömiä -- omasta mielestään.
Kun jeesus pesi oppilaittensa jalat, se riitti kaikille, kukaan ei jankuttanut että ollanpaz sitä nyt puhtaita omasta mielestään !
Anna sinäkin foorumin jankkaaja jeesuksen pestä sinut, valita sitten hänelle jos olet likainen.
Pelastusvarma tarkoittaa synnitöntä.
Tätä ne helluntaipastorit jankkaavat 🗣️ .
Hyvin on oppi mennyt perille.
😁😁😁
Luterilaiset ovat syntisiä vaikka pakkovauvakasteen olisi pitänyt auttaa tähän asiaan.
Useamman kerran kylvetty on syntinen pedo
Synnitön tarkoittaa oelastusvarmaa lahkohelluntailaista joka odottaa ylöstempausta.
Siinä voi puhua myös pakkovauvakastetuista.
Hölmöjä tarinoita, kuin sammon takomista!
Raamatussa puhutaan paljon synnistä.
Myös Jeesuksen evankeliumeissa.
Niin, joka sanoo veljeään hulluksi ansaitsee helvetin tulen.
Tosi hienosti pitäisi elää ja suu supussa.
Mitä tulee uskonnollisiin kokemuksiin, väitteet kuten “Jumala puhui minulle” tai “Jumala ilmestyi minulle” ovat metodologisesti ongelmallisia juuri siksi, että ne ovat läpikotaisin subjektiivisia. Niitä ei voi verifioida, falsifioida eikä erottaa toisistaan kulttuurisesta ja kognitiivisesta kontekstista irrallaan.
“Vain meillä” esiintyy aitoja hengellisiä heräämisiä ja yliluonnollisia kokemuksia. Selvisi että samankaltaisia kokemuksia esiintyy muissakin helluntaiuskon lahkoissa.
Synnitön huijari on paradoksaali ilmaus.
Eikä sitä Raamattua kannata liian tarkkaan lukea miten hyvin sitä tulisi elää ja olla lähimmäisten kanssa. Voi tulla paha mieli kun ei voi olla sotaisa eikä muita herjaavaa, vaan pitäisi oikeastaan aivan päinvastoin käyttäytyä. Kannattaa lukea vain sieltä täältä asioita mitkä tuntuvat iskevän omaan mielenmaisemaan eikä varsinkaan ajatella että omalle kohdalle sattuisi.
Luterilaiset, otatte opinne huorapukilta ja murhaajilta ja tulette ja riehutte palstalla kuin koko maalman omistajat!
Helluntauskossa suhteellisen eniten juoppoja, mt-ongelmaisia, vankilakundeja ja kaappihomoja.
Etkö tajua että ne ovat luterilaisuudesta tulleet helluntaihin !
Koits miettiä mistä se hiekka tupaan tulee.
Helluntailaiset ovat joko käännynnäisiä tai uskonnon uhreja.
Pentecostalismi on monikulttuurinen Babylonin ämerikkälainen suurlahko loosheineen.
Älä viitsi, et ymmärrä mitään koko asiasta !
Kerro jotain muuta jota kuulit hevosmiesten kuppilassa !
Kyllä, asia on noin
Ei ne hevosmiehen kuppilassa sano ketään synnittömäksi huijariksi.
Ei nekään niin tyhmiä ole.
Tai muuten lasettele tajuttomia.