Facessa kysyttiin. On taas Ilmajoelle hyvää mainosta. Miksi niitä asioita ei voi hoitaa niin, että kunnan maine ei kärsi?
🍀Taas pettänyt.
🍀Taas pettänyt.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 79
Vanhimmat
Ei pääsääntöisesti, mutta tarvittaessa?
Virallisen asiakirjan väärentäminen on rikos
Jos kunta haluaisi suojata mainettaan paremmin, tärkeimpiä juttuja olisivat:
-nopea ja avoin tiedotus
-selkeä vastuunotto virheissä
-ennakoiva viestintä ennen kuin asiat leviävät someen
Käytännössä nämä ovat juuri niitä asioita, joissa moni kompuroi.
Rehellisesti sanottuna kun Ilmajoella tuollaista tapahtuu, ongelma ei ole vain yksittäinen pöytäkirja vaan kulttuuri ja johtaminen. Juuri tuo näkyy ulospäin “huonona mainoksena”.
Pelkkä epäilyskin tällaisesta on jo mainehaitta ja täysin vältettävissä paremmalla johtajuudella.
Luottamushenkilöiden rooli, heidän pitäisi erityisesti valvoa tätä!
Eikö kunnanhallituksen puheenjohtaja osaa vai onko vika uskalluksesta?
Kenellä on tarve heittää tuollaisia epäilyksiä facessa? Mitä tällä toiminnalla aiheutetaan kunnan maineelle?
Sairas ja kieroontunut ihminen joka näkee konnutta kaikkkialla. Juontaa tosin omasta tavasta toimia.
Kunnan maine ei kärsi siitä, että asioita tuodaan esiin vaan päinvastoin, avoimuus ja epäkohtiin puuttuminen vahvistavat luottamusta.
Jos epäkohtiin ei puututa, epäluottamus kasvaa, ja juuri se heikentää kunnan mainetta.
Kuntalaisten pitää voida luottaa pöytäkirjojen paikkansapitävyyteen , se on koko päätöksenteon avoimuuden perusta.
Voi olla huolimattomuutta, mutta jos esteellisyysesitys + nimenomainen kirjauspyyntö puuttuu, se näyttää jo vähintään vakavalta kirjausvirheeltä, pahimmillaan tarkoitukselliselta
Kun tätä on tapahtunut aiemminkin, niin se alkaa näyttää toistuvana toimintatapana, mikä on se mainehaitta Ilmajoen kunnalle? Vakava asia, pahimmillaan voi johtaa poliisitutkintaan.
Kun pöytäkirjanpitäjä (viranhaltija) tahallaan jättää kirjaamatta olennaisen asian
ja sillä vaikutetaan asian käsittelyyn tai peitellään jotain se voi täyttää virka-aseman väärinkäytön tunnusmerkkejä.
Asiakirjaväärennys? Tämä vaatisi että pöytäkirjaa tietoisesti muutetaan totuudenvastaiseksi tai luodaan harhaanjohtava asiakirja tarkoituksella. Ei täysin mahdoton jos toiminta on selvästi tietoista ja vakavaa.
Kunnanhallituksen tulisi tehdä poliisille tutkintapyyntö palauttaakseen päätöksentekoon luottamuksen.
Kunnassa viranhaltija voidaan pidättää virantoimituksesta (eli laittaa sivuun tehtävistään) tutkinnan ajaksi, jos tietyt ehdot täyttyvät, kuten "on syytä epäillä rikosta virkatehtävissä"
virassa jatkaminen voisi haitata tutkintaa, vaarantaa luottamusta hallintoon
mahdollistaa virheen jatkumisen.
Kai joku pöytäkirjantarkastajakin tarkistaa ja vastaa pöytäkirjan sisällöstä ?
Kyllä, pöytäkirjantarkastajien tehtävä on nimenomaan tarkistaa, että pöytäkirja vastaa kokouksen kulkua.
Mutta vastuu ei ole vain heillä, myös pöytäkirjanpitäjän ja koko toimielimen pitää huolehtia siitä, että asiat kirjataan oikein.
Jos jotakin olennaista jää kirjaamatta, kyse ei ole vain yksittäisestä tarkastuksesta, vaan koko prosessin luotettavuudesta.
Nyt persut vähän ryhtiliikettä. Ei jytkytystä. Kavallukset pitää lopettaa.
Ei pysty. Lääkkeet on viimeaikoina menny retro-baaris sekaisin, eikä tekoälykään osaa auttaa vaikka kuinka oon apua pyytäny.
Nyt vähän jarrua siihen huuteluun 😄
Jos kaikki mikä ei miellytä on heti “kavallusta”, niin aika monta poliisia tarvittaisiin lisää. Kannattaisiko välillä pysyä faktoissa eikä heitellä mitä sattuu?
Jos tämä on lääketieteellisellä koulutuksella tuotettua analyysiä, niin ehkä diagnoosit kannattaisi pitää siellä vastaanotolla eikä heitellä niitä tänne 😄
Täällä riittäisi ihan se, että pysytään faktoissa eikä lähdetä keksimään omia totuuksia.
Älä ny loukkaannu. Vaikka tekoäly tekee hienoja kirjoituksia ja hallittee sivistyssanat niin ei se auta jos lääkitys on sekaisin.
Mitä olis pöytäkirjoissa väärennetty ? Jos tarkoitat facessa ollutta kh päätöksiä, niin sellaisissa ei kaikkia olemattomia julkaista, ainoastaan merkitykselliset asiat, ei yksittäisen valtuutetun tajunnanvitaa koskevia oletuksia. Pöytäkirjasta kaikki pykälät kyllä löytyy.
Onko sulla tajunnanvita? 🤔
Hyvä, että kaikki pykälät löytyvät pöytäkirjoista, silloin jokainen voi tarkistaa asiat itse, eikä tarvitse nojata pelkkiin tiivistelmiin.
Muttaku on paha mieli siitä ettei kaikki ole mun kans samaa mieltä. Sitten pitää kattella niistä muista vikoja.
Ilmajoen päättäjät näkee unta pöytäkirjoista,
joissa kaikki on kunnossa, ainakin paperilla.
Hyvää tässä on, ettei tarvitse tulkita rivien välejä,
kun osa asioista on jätetty suoraan kirjoittamatta.
Jos joku kysyy mitä oikeasti tapahtui, niin vastaus löytyy… tai sitten ei löydy ainakaan pöytäkirjasta.
hanun mielikuvituksesta.
Eli hän ei enää luota edes pöytäkirjantarkistajiin.
Mitä, kuulin että samalla pöytäkirjanpitäjällä on toistuvasti "ongelmia" näissä asioissa.
Johtajuus on hukassa.
Eikös persut just hyväksyneet sen, miten kj asioita käsiteltiin vuodenvaihteen tienoilla kunnanhallituksessa?
Nyt on sitten taas mieli muuttunut?
Olisitte sanoneet kun aika oli!
Mistä tiedät?
Ei voi kuntalaiset luottaa Ilmajoen asioiden hoitoon.
Eipä ole tarvinnut Ilmajoen kunnan virkamiehiin luottaa 10-vuoteen. Muutettiin Kurikkaan 2016 kun Ilmajoen kunta petti lupaukset.
Empatiataulu kätkee kassakaapin taakseen. Älkää uskoko.
Voi reppanaa, kun yhden mieli on pahoitettu. Ei helpota enää lääkityskään😭
Sopisiko jos tämä valtuutettu saisi jatkossa kirjoittaa kaikki pöytäkirjat. Tulisi sitten kerralla oikein.
Ja olla puheenjohtaja, johtaa kuntaa, olla kaikissa muissakin viroissa, tehdä kaikki päätökset tekoälyllä, kerätä kunnan rahat, hankkia uusia yrityksiä jne jne. Niin ja päättää kaikista vessavuokrauksista.
Väliajat vois edellen nyhvätä kylmäs käristevarastos niin pää sais välillä jäähtyä.
Voi hyvänen aika tätä porukkaa taas 😄
Yksi yrittää tuoda asioita esiin ja heti ollaan repimässä kappaleiksi. Kaikki ei ole mitään “mielenpahoittamista”, joskus joku ihan oikeasti huomaa epäkohtia ja sanoo ne ääneen. Sitä kutsutaan vastuunkannoksi, ei kitinäksi.
Ja toi “kirjoittakoon kaikki pöytäkirjat” -heitto… no ehkä kannattais, jos kerran nykyiset herättää jatkuvasti epäilyksiä? Parempi että joku tarkka tekee kuin että vedetään sinne päin ja jälkikäteen selitellään.
Jos joku uskaltaa kyseenalaistaa kunnan tekemisiä, niin se on ihan tervettä. Sokeasti ei kannata luottaa mihinkään. Ei Ilmajoella, ei Kurikassa eikä missään muuallakaan.
Kunnalla on ollut mokia, niin totta kai niistä pitää kantaa vastuu. Mutta yhtä lailla jos joku yrittää nostaa asioita esiin ja hakea ratkaisua muuten kuin käräjillä, niin miksi sitä pitää heti vähätellä?
Kannattaisko edes yrittää?
No todellakin kannattais.
Kaikki voittaa enemmän sillä, että asiat sovitaan pöydän ääressä kuin sillä, että ne riidellään loppuun asti. Mutta se vaatii vähän tahtoa molemmilta puolilta, eikä pelkkää naljailua kommenttipalstalla.
Puheenjohtajistolla ei näytä olevan vastuuta eikä ymmärrystä omasta roolistaan.
Eiköhän tuokin poliisille mene kun pöytäkirjaa väärennetään.
Muistetaan että se on vain yhden ihmisen käsitys asiasta, ei vielä koeteltu totuus. Ei ole mitään tuomiota asiasta, joten ei voi vielä olla varmuutta väärentämisestäkään. Syyllisyysolettama?
Olihan facessa se nauhoitus jossa tekee esityksen ja sitten sitä verrattiin pöytäkirjaan. On siinä selkeä ristiriita näin ulkopuolisen silmin. Luulisi että esitykset pitää kirjata pöytäkirjaan, en oo varma, mutta niin ainakin meillä Kurikas pitää tehdä.
Ei kunnanhallituksen kokouksia löydy netistä nauhoituksena. Tai jos löytyy, on tehty jo rikos monella eri tavalla.
löytyy
Eikö väärät pöytäkirjat ole ihan yhtä kelpoja kuin oikeatkin :D
Sulje silmäsi, niin näet selvästi. Lakkaa kuuntelemasta, niin kuulet totuuden.
Koivumatille oli soittanut ja se nauhalla myöntää. Aika nolo juttu kunnalle.
Oli faces.
Onko nämä niitä epstein asiakirjoja?
Onko tämä jotain myllisläistä hallintoa menee oikeat ja väärät sekaisin?
Eikös se Myllis oo kauhajoelta. Eli on.
myllisläisyys leviää kautta maakunnan
Never stop the madness ja taas vedetään, ei kossua, vaan oikeuteen! Eikö nää osaa yhtään?
Onhan se pöytäkirjan väärentämistä jos esitykset jätetään tietoisesti merkitsemättä.
Hannu on tässä oikeassa ja itse ihmettelen miksi sitä ei voi korjata? Onko muun hallituksen arvovalta niin heikko?
Kukas sen pystyy sanomaan onko jätetty tietoisesti vai vahingossa omaa taitamattomuutta merkitsemättä?
Mitä tällä on Ilmajoelle merkitystä? Omaan elämääni en usko vaikuttavan tipan tippaa.
Eiköhän poliisi sen selvitä. Kai se olisi kannattanut korjata totuuden mukaiseksi, mutta saahan kunta näinkin mainosta kun asiaa aletaan käräjöimään.
Justihin näin. Turhaa, aivan turhaa...
Kunnassa on herätty korjaamaan pöytäkirja mutta ei vissiin oo menny ihan lain mukaan sekään. Mahdollista vain Ilmajoella?
Vallan vahtikoirien, paikallislehden ja Ilkka-Pohjalaisen toimittajien tulisi nostaa asia esille, tämä toiminta rapauttaa kuntalaisten luottamuksen. Kunnan pitäisi nyt tehdä johtopäätöksiä.
Tarkastuslautakunta on jo virkamiesten taskussa, sieltä ei kunnan hallintoon uskalleta puuttua.
Eikö edes Ahti uskalla? Juurevasti hyvävelikerhossa?
Pöytäkirjoja ei väärennetä pääsääntöisesti, ainoastaan tarvittaessa.
Tämä on yleinen tapa Ilmajoella
Tuo täytyy olla väärinkäsitys?
Melko varmaan vahinko tai väärinkäsitys
Ei varmaan tarkoituksella...
Ilmajoella olisi nyt hyvä hetki katsoa peiliin. Tehdäänkö pöytäkirjat totuuden mukaisesti vai silotellaanko niistä jälkikäteen jotain muuta?
Kuntalaiset ansaitsevat parempaa.
Asiat pitää puhua niinku ne on.
Johtoryhmään on kunnanjohtajasta alaspäin valunut osaamattomuuden huiput.
Missään muussa kunnassa ei ole näin osaamatonta väkeä töissä.
Kuinka tämä tulos on todennettavissa? Vai onko pelkkää huutelua? Pysytään totuudessa.
Joo. Eikö tuo yks oo päässy vielä Viroon paineen helpotukseen? Loppuis tuo jäkätys edeshetkeksi.
On näköjään päässy ja nyt Latviaankin.
Väärennetäänkö pöytäkirjoja? Ilmeisesti se on totta.
https://ilmajoki-julkaisu.tweb.fi/ktwebscr/fileshow?doctype=7&docid=292649
Pitäisikö sinun hommata itsellesi joku harrastus. Kysy vaikka ompeluseurasta olisiko niillä vielä tilaa yhdelle ahkeralle virkkaajalle.
Harrastus on jo löytynyt, luen pöytäkirjoja. Siinä on se hyvä puoli, että välillä löytyy enemmän jännitystä kuin dekkarista.
Ompeluseurakin voisi toki sopia, mutta siellä pitäisi varmaan ensin opetella paikkaamaan vain kankaita, ei pöytäkirjoja.
Ei Ilmajoella väärennetä pöytäkirjoja, korkeintaan tarvittaessa.
Kannattaa katsoa täältä. Melkoista sekoilua kunnanhallituksella.
https://ilmajoki-julkaisu.tweb.fi/ktwebscr/fileshow?doctype=7&docid=293133
https://ilmajoki-julkaisu.tweb.fi/ktwebscr/pk_attn_tweb.htm?id=293133
Onko sinne kunnanhallitukseen valittu arvalla vai osaamisella?
Melkoista arpapeliä