Tapahtui S24-Raamattupalstalla: 4. OIKEUSNÄYTÖS
3, NÄYTÖS on luettavissa tässä
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19322727/s24-raamattupalsta-3--oikeusnaytos
4. NÄYTÖS: ratkaisu – välipäätös
---------------------------------
Julistetaan täten käsitellyssä asiassa tämä Välipäätös. Seuraavin tekonäytöin.
4.1. Tekijän vastuulla ovat ne rikkomukset, joissa on näyttö Majesteettirikoksesta Pyhän Valtakunnan asiaa vastaan:
- Tekijän on nähtävä ryhtyneen kapinaan ja raskauttavaan tekoon yhdessä Pilkkaajan kanssa.
- Tekijän yhteistyö yhdessä Päätekijän – Pilkkaajan kanssa on rikkomus, Majesteettirikos.
- Pyhän Majesteetin ja Pyhän Lunastajan Jeshuan rienaaminen, Majesteetin häpäiseminen.
4.2. Tekijä on suurelta osin myöntänyt tekemänsä synnit, vääryydet ja rikkomukset.
4.3. Tekijä on myöntänyt korottaneensa Pilkkaajan jopa ”pyhimyksen” asemaan. Kyseessä on Pyhän lain 1. käskyn rikkominen. Majesteettirikos. Lainkohta: 2. Moos 20:2-3.
4.4. Tekijä on myöntänyt yhteistyönsä Pilkkaajan kanssa. Kyseessä on rikoskumppanuuden taso. Tekijä on tuomionlainenyhdessä Päätekijän kanssa.
4.5. Tekijän on todistettu kirjoittaneen valheellisia väitteitä ja syytöksiä mainittua Palvelijaa vastaan. Kyseessä on Pyhän Lainkäskyn rikkominen. Lainkohta: 8. käsky. 2 Moos 20:16.
4.6. Se Palvelija, jota vastaan Tekijä ryhtyi useisiin rikkomuksiin (rikoksiin) on Majesteetin edessä ilmoittanut, että tottelee Sanan ohjeita ja antaa anteeksi Tekijälle. Tämä ei kuitenkaan poista Tekijän tekovastuuta Pyhän Majesteetin edessä.
Palvelijan esityspyyntö tuomion harkinnasta on otettu huomioon, ja lopullisen tuomion antamista siiretään seuraavasti:
VÄLIRATKAISU
1. Ensisijaisena toimenpiteeenä tässä välipäätöksessä on, että Tekijä määrätään ankaraan kurituksen tilaan. Kuritus on suhteessa Tekijän tekoihin. Erityisesti rikkomuksista Majesteettin Pyhää Valtakuntaa vastaan. Majesteettirikos. Kurituksesta löytyy ennakkotapaus ja päätös. 1. Tim 1:20, 2 Tim 2:16-18.
2. Tekijälle annetaan siten kuritoimenpiteen puitteissa mahdollisuus osoittaa katumusta, nöyrtymistä ylpeyden synnistä ja kapinallisuudesta Pyhän Majesteetin säädöksiä vastaan. Kapinallisuuden syntiä on tekijä todistanut, uhmaamalla myös lainmukaisia yhteiskunnan sääntöjä vastaan.
Tämä kuritustoimenpide on katsottava välttämättömäksi, jotta hänen sielunsa voisi pelastua kuin ”tulen läpi”. Kirjoitusten mukaan. 1 Kor 3:15
3. Tekijän tulee lopettaa pysyvästi mainitun Palvelijan vainoaminen. Tekijä ei saa vähimmässäkään määrin, eikä millään tekomuodolla vastustaa ja haitata niitä työtehtäviä, joita Majesteetin tahdosta on uskottu Palvelijalle. Tämä kielto on ehdoton.
Mikäli Tekijän todetaan rikkovan tätä määräystä vastaan, hän vastaa seuraamuksista Majesteetin edessä. Rikkomus on ankaroittava seikka lopullisessa tuomiopäätöksessä.
VÄLIPÄÄTÖS
Tämä päätös on voimassa toistaiseksi, säädetyn kuritoimenpiteen aikana,
aina asian lopulliseen ratkaisuun saakka.
Tämä päätös astuu toimeenpantavaksi välittömästi.
Tähän välipäätökseen ei ole valitusoikeutta.
Vahvistetaan:
Kaikkivaltiaan Pyhän Majesteetin edessä
Uskottu kirjuri
Maaliskuun 18. päivämä 2026
S24 Raamattupalsta - 4. OIKEUSNÄYTÖS, finaali
60
482
Vastaukset
- Anonyymi00001
Tätä asiaa kohtaan on noussut aika iljettävä palstakiusaamisen malli.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19322791/palsakiusaamisen-nayttoa-18-3-2026- Anonyymi00032
Tässä toimiva linkki. Ylläpito on palauttanut palstalle.
S24 Raamattupalsta: 3. OIKEUSNÄYTÖS?
Noussut uumenista... vuorokauden perästä....
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19322727/s24-raamattupalsta-3--oikeusnaytos - Anonyymi00068
Anonyymi00032 kirjoitti:
Tässä toimiva linkki. Ylläpito on palauttanut palstalle.
S24 Raamattupalsta: 3. OIKEUSNÄYTÖS?
Noussut uumenista... vuorokauden perästä....
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19322727/s24-raamattupalsta-3--oikeusnaytoshyvä
- Anonyymi00002
Jollakulla onnettomalla näyttää olevan kuin tuli takamuksien alla?
Kuin mielipuolisella vimmalla on koettanut siivota pois yhtä ja samaa aloitusta.
Pahus. Sivua ei löytynyt.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19322727/s24-raamattupalsta-3--oikeusnaytos
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19322773/tapahtui-raamattupalstalla-3-oikeusnaytos
• Pahus. Sivua ei löytynyt.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19322801/raaamattupalsta---3--oikeusnaytos
Pahus. Sivua ei löytynyt.
Mikähän "pahus" se oikein on? - Anonyymi00003
JO neljä (4) kertaa on koetettu siivoja pois tätä aloitusta.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19322843/raamattupalstalla-----3--oikeusnaytos
Turhaa se on. - Anonyymi00004
Tämä vimma koettaa siivota ja sensuroida pois jotakin teksitä?
Mistä se kertoo? Ei kestä tosiasioita?- Anonyymi00021
Kävi siis enemmän kuin selväksi, että tyyppi kuului tämän T.S:n faneihin. Hänen ”jengiinsä”?
Hän näytti ottaneen ”missiokseen” tämän T.S.n asian.
Oli kaiketti kerännyt vihaa ja kaunaa tämän T.S:n puolesta. Ja kun ei muuta keksinyt purkaakseen tuota vihaansa,
- hän käynnisti kuin kampanjan minua vastaan. Koettaen kai puolustaa tämän T.S:n asiaa? Tässä kuviossa hän kaiveli esille noita vanhoja aloituksia vuodelta 2021. Kopioi niitä ketjuun kuin ammuksia.
Menttetely rikkoi Suomi24 sääntöä siinä, että nuo kopiot T.S:sta eivät kuuluneet Aloitukseen, ”Myrsky vesilasissa” aiheeseen. Mutta, ne tahot jotka rikkovat sääntöjä? – He eivät piittaa. Mennen tullen vallitsee ”viidakon laki, lait”?
- Anonyymi00005
Ni, se kertoo että on osunut aika lähelle, eikä kestä tosiaioita?
- Anonyymi00007
Mutta ongelma ei parane, jso panee päänsä pensaaseen.
Tulee metsästäjä joka tarttuu puujussin hännän typykkään.
Ja sitten se on menoksi. - Anonyymi00008
Nyt jo 10 kertaa on vimmaisesti koetettu sensuroida osaa 3.
Tapahtui Raamattupalstalla: 3. OIKEUSNÄYTÖS.
Ajatella mikä vimma? Ja miksi?
Sisikö että totuus oli liian suolaista menua nautettavaksi. Jollekulle?- Anonyymi00070
Se osui ja upposi.
- Anonyymi00009
Julkista todistetta siitä, että palstan pimennnoissa lymyilee se, joka on kertonut vihaansa erästä Kirjoittajaa. Vuodesta 2021 alkaen ja edelleen.
- Anonyymi00010
Näin se oikein vahvistuu.
- Anonyymi00011
Palstakiusaaja teke parastaan.Mutta turhaa on..
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19322791/palsakiusaamisen-nayttoa-18-3-2026- Anonyymi00023
Mut se vahvistaa sen, mistä asiasta nämä oikeusnäytökset kertovat.
Täyttä totta kyttääminen ja kiusaamine. Kulissien takana toki. Mutta kun kulissit kaatuu ja kaadetaan, kenellä ei oo kivaa?
Siitä aloittaa jatkokiusaamisen. - Anonyymi00066
Anonyymi00023 kirjoitti:
Mut se vahvistaa sen, mistä asiasta nämä oikeusnäytökset kertovat.
Täyttä totta kyttääminen ja kiusaamine. Kulissien takana toki. Mutta kun kulissit kaatuu ja kaadetaan, kenellä ei oo kivaa?
Siitä aloittaa jatkokiusaamisen.Selvää on
- Anonyymi00012
ässä välipäätöksen käsittelyä edeltäneet.
3: NÄYTÖS: kuulemiskertomuksen tallenne ja sisältö ( = NÄYTÖKSESSÄ 2)
- Kirjuri, olkaa hyvä ja esittäkää tallennetut aineistot.
- Kiitos, arvoisa Puheeenjohtaja!
- Kokonaisvaltaisessa kootussa aineistossa on tullut julki ja kirjattu seuraavaa:
A. Ensin rikkomukset Majesteetin valtakuntaa vastaan.
Tekijä on myöntänyt, että asetti tämän Pilkkaajan epäjumalan asemaan, määrääväksi tahoksi.
B) Tekijä on myöntänyt seuraavat rikkomuksensa:
B.1. Tekijä itse myöntää, että ryhtyi vuonna 2021 tunnetun pilkkaajan ja rienaajan kanssa samaan yhteiseen rintamaan, kuin puolustajan rooliin. Suomi24 Raamattupalstan keskusteluissa. Tämä faktatieto löytyy myös palstan runsaassa kirjallisessa arkistossa.
B.2. Tekijä myöntää että alkoi vuonna 2021 vihata sitä kirjoittajaa, Palvelijaa, joka vastusti Pilkkaajan kirjoituksia: herjaamista, ristin työn ja Pyhän sovintoveren rienaamista. Täm vastusti Sanan miekalla tuota Majesteetin häpäisyä.
B.3. Tekijä on (kirjallisesti) myöntänyt, että päätti kostaa tuolle palvelijalle sen, että tämä esitti kritiikkiä ja nuhteli ja ojensi Raamatun Sanalla Pilkkaajaa.- Anonyymi00019
Tekijä on myöntänyt, että asetti tämän Pilkkaajan epäjumalan asemaan, määrääväksi tahoksi.
B) Tekijä on myöntänyt seuraavat rikkomuksensa.
B.1. Tekijä itse myöntää, että ryhtyi vuonna 2021 tunnetun pilkkaajan ja rienaajan kanssa samaan yhteiseen rintamaan, kuin puolustajan rooliin. Suomi24 Raamattupalstan keskusteluissa. Tämä faktatieto löytyy myös palstan runsaassa kirjallisessa arkistossa.
B.2. Tekijä myöntää, että alkoit vihata sitä Palvelijaa, joka vastusti tuota Pilkkaaaja. Hän aikoi kostaa tälle palvelijalle. Kostamisen näyttöä on kirjallisesti S24 palstoilla.
B.3. Tekijä on edelleen jatkanut 2021-2026 Pilkkaajan puolustamista, ja samoin Palvelijan vainoamista. Josta näytöt.
B.4. - B.9 tekokohdat ovat Puheenjohtajan erilliskansiossa.
- Anonyymi00015
Asian käsittely etenee.
- Anonyymi00017
Kaikki Tekijän rikkomukset ovat pöydällä.
- Anonyymi00020
Anonyymi00017 kirjoitti:
Kaikki Tekijän rikkomukset ovat pöydällä.
kevätsiivous jatkuu
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19313934/s24-raamattupalsta--quotkevatsiivous-jatkuuquot-(11-3-2026)
- Anonyymi00018
1, Piet 4:17
"On tullut tuomion aika, ja tuomio alkaa Jumalan huoneesta. Mutta jos se alkaa meistä,
mikä onkaan niiden loppu, jotka eivät taivu uskomaan Jumalan evankeliumia?
– Jos hurskas pelastuu vaivoin, miten käykään jumalattoman ja syntisen! - Anonyymi00024
Skeuoksen, skenopoioksen ammattikunta hukkuu lavasteisiinsa. Eksytyksen sanatkin hukkuvat jo kulisseihin. Pelkää järjestysnumeroa ja luettelomerkkiä. Eikä aavistustakaan suunnasta, että pääsisivät kuiville. Ja sitten vielä julistavat olevansa kirjureita. Mitä Jeesus sanoi Paavalista? Mitä Jeesus sanoi fariseuksista ja kirjureista? Heidän pääsystään taivasten valtakuntaan? Niinpä.
- Anonyymi00025
MIkäs sinua nyt noin vaivaa? Kirjoituksesi on niin sekava, kuin puurot ja vellit ja keitot sikin sokin?
Katsos, jos saa huomauttaa?
Julkisessa kirjoituksessa tulee käyttää luettavaa ja selkokieltä.
Yhteen pötköön ympätty sekatuote, jossa ei mitään jäsentelyä. ...
Ei lukijoita ja lukemista helpottavia asioita:otsikoita, kappalejakoa, välimerkkejä, jne.
Jos sinulla on ASIAA, opettele se tuomaan selvästi.
Eikö sinulle jo alakoulussa opettu äidinkielen perusasioita?
Tuo kirjoituksesi on luokiteltavissa - mihin kategoriaan? Epämääräiseen "mutinaan" ja johonkin porotestiin, jossa yritys voi olla hyväkin? Mutta se "hukkuu" sekavan esityksen sekaan kuin tuulen lennättämä lehti...
Mutta kukin taaplaa tyylillään!
So what? - Anonyymi00026
"Pelkää järjestysnumeroa ja luettelomerkkiä. Eikä aavistustakaan suunnasta, että pääsisivät kuiville. Ja sitten vielä julistavat olevansa kirjureita. "
Sinulla on lukemisen ja luetun ymmärtämisen kanssa probleemaa?? - Anonyymi00027
Tuolla tyypillä näyttää olevan jokin ongelma?
- Anonyymi00028
Anonyymi00026 kirjoitti:
"Pelkää järjestysnumeroa ja luettelomerkkiä. Eikä aavistustakaan suunnasta, että pääsisivät kuiville. Ja sitten vielä julistavat olevansa kirjureita. "
Sinulla on lukemisen ja luetun ymmärtämisen kanssa probleemaa??Tosi on, että selkeä kirjoitus on helpompaa lukea ja ymmärtää.
Kun teksti on yhtä ja samaa pötköä alusta loppuun? Jää epäselväksi mitä se on?
- Anonyymi00029
Palstarauhan tavoite on kaiketi illuusiota. Toiveajattelua?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19323914/s24-raamattupalsta-palstarauhan-tavoite--(19-3-2026)- Anonyymi00030
Kyllä.
- Anonyymi00067
joku siivos pois tuon
- Anonyymi00034
Maailmanloppu.
- Anonyymi00035
Palstakiussaja koetta epätoivoisesti jatkaa.
- Anonyymi00036
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Palstakiusaajan ahkerointia.- Anonyymi00037
samaa kiusanteon jatketta...
- Anonyymi00038
Pitää koettaa ymmärtää, ottaa se koville kun Jumala asettaa tilintekoon.
- Anonyymi00042
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Sinä joka aherrat ja koetat siivota pois silmistä viestejä, koeta muistaa että olet nyt jo tutkinnan piirissä, joten JOKAINE lisäteko, jonka data tallentaa sinusta, on ankaroittava asia vastuullasi. - Anonyymi00043
Amerikan homoherjatkin tämän nökemyksen mukaan järkeen käypää uskoa.
Sitä vain lisää. - Anonyymi00045
S24 Raamattu
Herran asioiden puhdistuskierros
INFOA
”Herra puhdistaa puimatanterensa…” ( Matt 3:11)
” Aika on tuomion alkaa Jumalan huoneesta, mutta jos se alkaa meistä..” (1. Piet 4:17-19)
Jumalan aivoittelemat puhdistustoimet koskevat myös niitä uskovia, jotka asioivat tällä palstalla.
Jumala tekee perusteellista työtä. Hän tutkii ja koettelee jokaisen
”Luopukoon vääryydestä jokainen joka Herran nimeä mainitsee.” ( 2. Tim 2:19)
Puhdistustuomioiden yhteydessä on tullut päivänvaloon sellaisia seikkoja (tällä palstalla) jotka kuuluvat myös yhteiskunnan oikeusjärjestelmän j - valvonnan piiriin.
1. Joka rikkoo Jumalaa, Hänen Pyhyyttään ja Sanaansa vastaan, on tilintekovelvollinen Hänen edessään.
2. Joka rikkoo (samalla) myös yhteiskunnan ”maallisia” lakeja ja säädöksiä vastaan, joutuu tilintekoon ja tekovastuuseen.
20.3.2026 - Anonyymi00048
Ne jotta käyttivtä tätä palstaa v 2021, voivat muistaa mikä hirveä pimeyden näytelmä ol.i
Niin uskomantonta rienausta ja Jumalan häpäisyä, että....- Anonyymi00069
Kyllä.
- Anonyymi00071
Ja sitä sitten eräs tyyppi puolusti ja kannatti.
- Anonyymi00074
Kyllä muistuu,
- Anonyymi00078
Niin oli, muistetaan!
- Anonyymi00049
Jobin kirjasta'
34:21 Sillä hänen silmänsä valvovat ihmisen teitä, ja hän näkee kaikki hänen askeleensa.
34:22 Ei ole pimeyttä, ei pilkkopimeää, johon voisivat piiloutua väärintekijät.
34:23 Sillä ei tarvitse Jumalan kauan ihmistä tarkata, ennenkuin tämän on astuttava tuomiolle hänen eteensä; - Anonyymi00050
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Mikään niistä ei ollut sääntäjen vastainen. Kaikki on talletettu. Todisteeksi palstan väärinkäytösä, laittomasta mielivallasta.- Anonyymi00051
kyllä
- Anonyymi00052
1. Joka rikkoo Jumalaa, Hänen Pyhyyttään ja Sanaansa vastaan, on tilintekovelvollinen Hänen edessään.
2. Joka rikkoo (samalla) myös yhteiskunnan ”maallisia” lakeja ja säädöksiä vastaan, joutuu tilintekoon ja tekovastuuseen. - Anonyymi00053
Käsittelyn jatko: 5. OIKEUSNÄYTÖS palatalle.
- Anonyymi00055
Sinä joka koetat taas ahkeroida rikollisessa hommassa, muista että tämä kaikki kusanteko ja ankaroittavaa ainesta siinä, mikä sinua jo odottaa tutkinnan taholle....
Suomi24 palstalla on voimassa Suomen Lain säädökset. Anarkistinen mielivaltasi hyökätä jonkun kirjoittajan tekstejä vastaan, on sellainen että.. - Anonyymi00075
Se tulee aikanaan.
- Anonyymi00056
5. OIKEUSNÄYTÖS, jatkoa edellisiin tulee kyllä palstalle.
- Anonyymi00061
Kyllä.
- Anonyymi00063
Anonyymi00061 kirjoitti:
Kyllä.
Niin siinä käy että turhaa vihanpitoa ja kiihkoa kiusaaja harjoitti.
- Anonyymi00065
Anonyymi00063 kirjoitti:
Niin siinä käy että turhaa vihanpitoa ja kiihkoa kiusaaja harjoitti.
No, hyvä on nähdä.
- Anonyymi00073
Anonyymi00065 kirjoitti:
No, hyvä on nähdä.
On aika aloittaa, aika lopettaa.
On aika heitellä vihan kiviä aika kerätä ne itse, - Anonyymi00076
Kaikella on aika ja suunnitema.
- Anonyymi00079
Anonyymi00076 kirjoitti:
Kaikella on aika ja suunnitema.
Kyllä on, ihminen ei sitä usein tajua!
- Anonyymi00080
Anonyymi00079 kirjoitti:
Kyllä on, ihminen ei sitä usein tajua!
JUmalan suorittama katselmus tätä palstaa ja sen käyttäjiä -ihmisiä - koskien on finaalissa. Mitä Hänellä on asiaa? 26.3.2026. Se tuodaan julki.
- Anonyymi00081
Kyllä.
Ketjusta on poistettu 21 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881531
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1141420Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras681282- 301141
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne118982Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet46928- 19882
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n65797Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks316783- 46733