On se hienoa seurata tätä Ähtärin nykyaikaista yhteistyön mallia. Täytyy nostaa hattua Mikko Savolalle, tai kuten ystävällisesti voisi sanoa, “Nisulle” . Joka jaksaa vuodesta toiseen osoittaa rauhallista neuvottelukykyä ja pitkää pinnaa.
Ja erityismaininta kuuluu tietenkin hänen erinomaiselle sparrauskumppanilleen, tälle hallinto-oikeuden aktiivisimmalle kirjelmien ystävälle, eli apulaisidiootille. Harvassa on sellainen yhteiskunnallinen vaikuttaja, joka jaksaa näin suurella sydämellä ja vielä suuremmalla sanavarastolla osallistua keskusteluun. Sivistyksen taso suorastaan huokuu jokaisesta kannanotosta. Joskus jopa niin vahvasti, että sitä ei voi olla huomaamatta.
On suorastaan liikuttavaa, miten hyvin nämä kaksi ymmärtävät toisiaan. Vaikka näkemykset esimerkiksi siitä kuuluisasta eläinpuistosta hieman kukkivat eri suuntiin, toinen haluaisi vaalia ja toinen ehkä päästää sen uuteen elämänvaiheeseen, niin silti keskustelun henki on mitä rakentavin. Vain asiat riitelevät, eivät ihmiset.
Voisi melkein kuvitella, että kaiken tämän julkisen sanailun jälkeen he istuvat yhdessä saunan lauteilla, jakavat maailmanparannusajatuksia ja suunnittelevat seuraavaa yhteistä visiota Ähtärin parhaaksi. Ehkä siinä välissä käydään syömässä ja todetaan, että kyllähän tämä yhteistyö lopulta sujuu, vaikka ulospäin se näyttäisikin toisinaan vauhdikkaalta.
Tällainen yhteishenki on juuri sitä, mitä suomalainen päätöksenteko tarvitsee. Eriävät näkemykset ovat vain mauste, joka tekee lopputuloksesta paremman. Ja mikä parasta, lopulta kaikki tehdään kuitenkin Ähtärin veronmaksajien parhaaksi.
Kyllä kelpaa seurata.
Ihana seurata "Ähtärin mallia"
13
526
Vastaukset
- Anonyymi00001
Just, eikös tämä samainen Mikko sanonut valtuustokauden avauksessa, että nyt pitää puhaltaa yhteen hiileen... siinä oli oikeassa, että ei tässä ole muuta kuin hiileen puhaltamista enää, kun kaikki on raunioina, noin niin kuin kuvainnollisesti.
Mutta ollaanpa typerä kansa, kun tuollaisia valtuustoja on vuosikaudet äänestetty hoitamaan meidän asioita ja rahoja, lopputulos on varmaankin suomen ennätys.
Mitähän kaikkea meillä täällä Ähtärissä olisi, jos nuokin hässätyt miljoonat olisi käytetty kuntalaisten palvelujen ja harrastustoiminnan ym. kehittämiseen???- Anonyymi00002
Kuinka huonosti meillä menisikään ilman Kunnan kapinakenraali Apulaisidioottia?
- Anonyymi00003
Nöyrä kiitokseni Suomen Keskustalle.
Kohta verot laskee eikä tarvitse enää käyttää englanninkielisessä näppäimistössä ä- kirjainta. On monen mutkan takana. - Anonyymi00004
Vaihteeksi taas tupaillassa ideoitu alotus...
🍀🍀🤣🤣🐼🐼🐼🐼🐼🐼🐼🐼🐼🐼 - Anonyymi00005
Vielä ehdit seurata Ähtärin touhuja, tosin enään alle kahden vuoden ajan.
1.1.2028 Ähtäriä ei enään ole.- Anonyymi00006
Ihan turhaa lietsomista.
- Anonyymi00007
Naapurikuntien pitäis jakaa ähtäri keskenään . Syytinki periaatteella vaikka 5 osaan ja valtio maksais näille ähtärin huolto kunnille hoitopalkkiota. Näin ähtärin päättäjät ja äänestäjät eivät vois tuhota yksittäistä kuntaa jatkossa kun olisi pilkottu pienemmäksi
- Anonyymi00008
Taisipa Ollin kritiikki kohdistua lähinnä Pikkumiehen tunnettuun kaupunginjohtajaan ja hänen kanssaan sanailu ei ollut suinkaan sopuisaa kj.:n puolelta. Kun Olli kertoi, että kaupungin rahaa menee tiskin alta Zoohon, vastaus oli: älä nyt hulluja puhu, se on täysin mahdotonta.
Niihin aikoihin Nisu oli muuten Zoon hallituksen pj. Mitenkähän tähän liittyy se, että Pikkumies lähti Zoon tj.:ksi? Halusiko näyttää miten asiat laitetaan kuntoon vai lähtikö peittelemään jotain? - Anonyymi00011
Anonyymi00008 kirjoitti:
Taisipa Ollin kritiikki kohdistua lähinnä Pikkumiehen tunnettuun kaupunginjohtajaan ja hänen kanssaan sanailu ei ollut suinkaan sopuisaa kj.:n puolelta. Kun Olli kertoi, että kaupungin rahaa menee tiskin alta Zoohon, vastaus oli: älä nyt hulluja puhu, se on täysin mahdotonta.
Niihin aikoihin Nisu oli muuten Zoon hallituksen pj. Mitenkähän tähän liittyy se, että Pikkumies lähti Zoon tj.:ksi? Halusiko näyttää miten asiat laitetaan kuntoon vai lähtikö peittelemään jotain?Tämän Zoon toimitusjohtajavaihtoruletin todellinen syy olisi kiva tietää. Vaihtelunhalua se ei ollut, vaan jotain saatiin tehtyä jotenkin. Tuskin laillisesti kuitenkaan.
- Anonyymi00013
Anonyymi00008 kirjoitti:
Taisipa Ollin kritiikki kohdistua lähinnä Pikkumiehen tunnettuun kaupunginjohtajaan ja hänen kanssaan sanailu ei ollut suinkaan sopuisaa kj.:n puolelta. Kun Olli kertoi, että kaupungin rahaa menee tiskin alta Zoohon, vastaus oli: älä nyt hulluja puhu, se on täysin mahdotonta.
Niihin aikoihin Nisu oli muuten Zoon hallituksen pj. Mitenkähän tähän liittyy se, että Pikkumies lähti Zoon tj.:ksi? Halusiko näyttää miten asiat laitetaan kuntoon vai lähtikö peittelemään jotain?Tuo on huonoin vaihtoehto, jos Ähätäri jaetaan, mikälainen olisi valttuuston kokous, olen pannut merkille, että kun väkeä kokoontuu paljon samaan paikkaan tahtoo tulla pientä kähinää. ja Missä valtuuston kokous pidetään?
- Anonyymi00009
Tässä Ähtärin mallia. Naurattaa tämä uho.
https://yle.fi/a/74-20216023- Anonyymi00010
Näin se on!
- Anonyymi00012
"Kyse on enää jo syntyneen alijäämän kattamisesta ja sen aikataulusta."
Jos en ihan väärin muista niin jotkut taisi varotella tälläisen alijäämän muodostumisesta, taisi olla myllymäeltä tai ainakin sieltä suunnilta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1042627Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww1021705- 671525
EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje141236Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi221038- 81963
Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe44921Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta119916Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta337832- 77830