Näyttää että Simpsiönvuori yrittää kaapata kylien omat pääsiäisvalakiat itselleen. Ne haastaa kyläyhdistyksiä mukaan ja lupaa risukuormista vielä maksuakin.
Mutta ei kylien kannata tähän lähteä. Antaa laskettelufirman pitää omat pippalonsa. pidetään kylillä kiinni omista perinteistä
Kylien pääsiäisvalakiat historiaan?
22
492
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ei siellä paljoa omaa taida ollakaan, joka toimisi kannattavasti, tässä näkyy mitä se meillä on viranhaltijoitten / valtuutettujen kunnan piikkiin yrittäminen on, ei muuta kun sotketaan kyläyhdistysten pienetkin varojen hankkimistoimet jo kyläyhteisöjen alku lähteillä.
- Anonyymi00002
Samoon meinaavat tehdä avantouintiporukallekin. Keksisivät edes yhden oman bisnesidean
- Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Samoon meinaavat tehdä avantouintiporukallekin. Keksisivät edes yhden oman bisnesidean
Toivottavasti kylillä on ryhtiä pitää omat pääsiäisperinteensä. Tuskin väki simpsiölle lähtee.
- Anonyymi00014
Anonyymi00002 kirjoitti:
Samoon meinaavat tehdä avantouintiporukallekin. Keksisivät edes yhden oman bisnesidean
Onhan Lapualla sentään yksityisen yrityksen jokilaiva. Ei kaikki ole kunnallista.
- Anonyymi00018
Anonyymi00014 kirjoitti:
Onhan Lapualla sentään yksityisen yrityksen jokilaiva. Ei kaikki ole kunnallista.
Kunnan maalla seisoo talvet, mikähän on vuokra. Mullakin olis venes, saakohan sinne kans talvisäilytykseen.
- Anonyymi00004
Kaupunki maksaa kun risukuormat rahdataan simpsiölle?
- Anonyymi00005
Can get you out of my mindfullness monster!
- Anonyymi00006
Kerkkään kunta vie tilaisuudetkin . Ei tarvitse maksaa mitään.
Monia yrittäjiä ottaa päähän tämä. Lapuan Yrittäjät voisivat ottaa kantaa. - Anonyymi00015
Anonyymi00006 kirjoitti:
Kerkkään kunta vie tilaisuudetkin . Ei tarvitse maksaa mitään.
Monia yrittäjiä ottaa päähän tämä. Lapuan Yrittäjät voisivat ottaa kantaa.Entinen kH:n Pj on nyt yrittäjien edustajana yhdistyksessä, hän voi ottaa asiantuntevimmin kantaa tähän dilemmaan.
- Anonyymi00007
Äläkää nu j----ta sitä pääsiääskokkoa sipsiölle tehkö kauhia roihu sulaa pin lumet rinteestä
- Anonyymi00008
Kokoomus poijjat risuja kerää 🤣
- Anonyymi00011
Anonyymi00008 kirjoitti:
Kokoomus poijjat risuja kerää 🤣
Onko jo taas sama toimintamalli mikä kaikessa muussakin missä asiat menee pieleen. Päästään yhden putkan johtoon niin aletaan huseerata muuallakin ja kuinka ollakaan koplata asioita. Toivon että olen väärässä.
- Anonyymi00009
Tuollainen ilmaston pilaaminen ei todellakaan ole enää sallittavaa! Pääsiäskokot on korvattava laser-valoilla, kuten myös kaikki ilotulituksetkin!
- Anonyymi00010
Laserille on parempaakin käyttöä kuin tuikkia juoppojen bakkanaaleissa.
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/a/85a5166d-9c2e-4a53-a792-6d2a44c00687 - Anonyymi00012
Ne valotkin on turhia, räpsyttäkää kotona valoja niin kuin tykkäätte, mutta älkää kokoontuko suurina laumoina minnekään. Turhaa bensan polttamista ja ilmaston piluuta. Nytkin pöläjää jo aivan tarpeeksi, ei tosiaan tarvita savukaasuja pakoputkesta tai nuotioista!
- Anonyymi00013
Juurikin näin, kylien yhteisöllisyys kunpuaa juuri näistä yhteisistä perinteistä, älkää luopuko niistä vielä sillä, että ulkopuoliset tulevat määräämään minne siirretään heille sopivaan paikkaan, vain toiveena kökkä pourkat, jotka toimivat ilman vastiketta ja väki jotka käyttävät rahanpyydysten antimia. Pääsiäisvakioitten poltto on juuri kylien oma ja vanha perinne ei luovuta niistä. Se on sitä liimaa jolla kylien yhteisöllisyyttä vahvistetaanja tulevaisuuden uskoa vahvistetaan omien tekojen kautta.
- Anonyymi00020
Äkkiä on kyläaatteet unohtunu eräiltä
- Anonyymi00016
Ähtärissä joku sai juuri sakot ja palokunta kävi sammuttamassa nuotion, joten antaapa olla polttamatta niitä roihuja !
- Anonyymi00017
Se on ennevanhaa ollutta ja nykypäivänä lapsellista paskaa. Polttakaa takasanne vaikka vanhoja kengä pohjianne.
- Anonyymi00019
Ei nykyihminen halua talsia sohjossa ja liejussa savua vältellen. Makkaroitakaan ei kokossa käristettä, ellei ole kuuden metrin makkaratikkua.
- Anonyymi00021
Palaa vielä poroksi koko turha pytinki
- Anonyymi00022
Huomisen Ilpossa juttu kun yksi poltti nuotiota talonsa lähellä ja niinhän siinä kävi että talo paloi kivijalkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2723459Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1221816Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2701539- 731453
- 771396
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001130Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531116- 631011
- 22977
IS viikonloppu 16.-17.5.2026
Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.35893