Miksei se ole ollut asiasta huolissaan kymmeniin vuosiin? Mikä on muuttunut?
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/koneet-ja-autot/4b7c0369-f2bd-40a8-9a47-b476db406bb9
Autoliitto huolissaan autojen korjausten kalleudesta
6
138
Vastaukset
- Anonyymi00001
Sähköautolla säästää niin paljon, etä akun tai sähkömoottorin vaihto ei tunnu missään.
- Anonyymi00002
Aiemmin autot korjattiin teknisen syyn takia. Muuttuneessa nykytilanteessa ehjiä autoja korjataan juridisen syyn takia, vaikka tekniikassa ei oikeasti olisi mitään vikaa. Esim pieni painauma akkukotelossa.
Muuttunut on myös tulkinta siitä ettei korjatessa saa enää muuttaa mitään. Ennen sai käyttää tarvikeosa, jotka eivät olleet täysin samanlaisia kuin alkuperäiset. Renkaat sai vaihtaa eri valmistajan tuotteisiin. Alkuperäiset kesärenkaat sai vaihtaa täysin erilaisen ominaisuuden talvirenkaisiin talvikaudeksi. Saako enää, kun Traficomin mukaan ne eivät saa muuttua?
Jos alunperin myös talvirenkaat ovat osa ajoneuvon tyyppihyväksyntää, niin taatusti saa, mutta entäs jos eivät ole? - Anonyymi00003
Aikaisemmin autoja pystyttiin korjaamaan paljon itsekin, mutta nykyautot on jo alunalkaen tehty niin, että omatoiminen korjaaminen on jo monin osin mahdotonta.
Ja taitaapa osaaminenkin olla jo taviksella aika heikoissa kantimissa.- Anonyymi00004
Nykyautoilija ei edes usko, että sähköautoon voi tulla mitään vikaa, kun sen rakenne on kuulemma niin yksinkertainen eikä huoltaakaan tarvitse.
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Nykyautoilija ei edes usko, että sähköautoon voi tulla mitään vikaa, kun sen rakenne on kuulemma niin yksinkertainen eikä huoltaakaan tarvitse.
Toki sähköautoonkin voi tulla vikaa, mutta ei niiden rakenne juurikaan eroa plugareista yao hybrideistä. Niissäkin on oltava valmistajan hyväksymät diasnostiikkakilkkeet, jotta saa vaihdettua akun, käsijarrumoottorin oikeaoppisesti, tai muutettua muuten auton asetuksia. Samat tietokoneet löytyvät kaikista autoista. Jo yksistään se, että hätäpuhelin ei toimi, tuo hylkäyksen katsastuksessa, vaikkei sitä koskaan tarvitsisikaan.
- Anonyymi00006
Onhan pakoputkiautojen korjaus kallista.
Tojotan moottorin korjaus yli 38000€
Penarin kone 16500€.
Yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa603503Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.232343Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1391985Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus171586- 631224
Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn1631217Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R4501062- 59893
Kirkon kastekaava on väärin - oikea kaava löytyy Apostolien tekojen kirjasta
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää72889- 77859