Juutuupiin on laitettu vanha Karpon ohjelma, jossa esiintyy nainen joka huijasi törkeästi ihmisiä väittämällä olevansa jumalan valittu henkiparantaja, parantaen, korvausta vastaan tietenkin, sairauden kuin sairauden, mutta hän keskittyi aidsiin, koska hänet oli valittu juuri sen parantamiseen.
Karpo sanoo heti aluksi, että tällä jutulla ei ole mitään tekemistä uskonnon kanssa. Mutta onhan sillä. Tämä nainen todennäköisesti itse uskoo kristinuskon jumalaan ja jeesukseen.
Ja vaikka nainen ei olisi uskova, vaan tietoisesti käyttäisi uskontoa hyväkseen tehdäkseen rahaa, niin siinäkin tapauksessa tällä on tekemistä uskonnon kanssa. Sen avulla kun on helpohkoa huijata yksinkertaisia, joita kyllä riittää.
Esimerkkejä näistä huijareista riittää. Jalovaarakin päästettiin evl. kirkkoihinkin hujaamaan.
https://m.youtube.com/watch?v=aa-VkX_HRvQ&pp=ygURS2FycG9sbGEgb24gYXNpYWE%3D
Karpolla on asiaa - parantajahuijari
11
244
Vastaukset
- Anonyymi00001
Mikset tehnyt rekatullasi, Mnot? 😂
- Anonyymi00003
Samat sanat, aito_lainen?
- Anonyymi00002
"Kerro toki koska olen tehnyt sen muka anona? "
Tässä Mnot anona. - Anonyymi00004
Minäkin katsoin sen. Ihan pahaa teki, kun leidi puhui henkiparantamisesta, mikä on okkultismia ja välillä taas puhui kristinuskosta.
Mutta niitä on kaikenlaisia okkulttisia henkiparantajia, selvännäkijöitä ja meedioita aina ollut, jotka sanovat uskovansa myös Raamatun Jumalaan ja Jeesukseen. Mutta uskomukset eivät sitten täsmääkään kristinuskon kanssa, eivätkä teot sen kanssa, mikä on Jumalan tahto ihmisen elämässä. Ja siitä sitten tietää, että kysymys on joko eksyneestä kristitystä tai ei kristitystä lainkaan.
Katsoiko ap myös sen jakson, jossa kirkkoherra joutui pitkäkestoisen ja väkivaltaisen naapurivihan kohteeksi, eikä hän silti kostanut takaisin? Siinä taisi olla aito kristitty. Toinen mies taas, joka sai samlata naapurilta kirveestä, taas päätti sanansa siihen, ettei hän anna koskaan anteeksi. Ohjelmasta ei selvinnyt, mikä hänen vakaumuksensa oli hengellisesti. - Anonyymi00005
nilsiän öljysheikki on kuin piispa 🤣
- Anonyymi00006
No nyt rupeaa tulemaan vanhaa asiaa. Man öljyä. Pikkupulloihin. Pisnismies.
"...esiintyy nainen joka huijasi törkeästi ihmisiä väittämällä olevansa jumalan valittu henkiparantaja, parantaen, korvausta vastaan tietenkin, sairauden kuin sairauden..."
Näitä on ollut aina ja varmaan tulee olemaan. Joitakin on helppoa johtaa harhaan lupaamalla uskonnon turvin kaikenlaista.- Anonyymi00008
Sinäkin lupaat kristinuskon kaavussa Raamatun vastaisia asioita, niin ettei kaikesta Jumalan sanasta tälle ajalle tarvisi enää välittää, vaan keskittyä tämän elämän nautintoihin ja joutua sen jälkeen sen mukaiseen paikkaan.
Anonyymi00008 kirjoitti:
Sinäkin lupaat kristinuskon kaavussa Raamatun vastaisia asioita, niin ettei kaikesta Jumalan sanasta tälle ajalle tarvisi enää välittää, vaan keskittyä tämän elämän nautintoihin ja joutua sen jälkeen sen mukaiseen paikkaan.
Jaa, mitähän olen muka luvannut?
- Anonyymi00007
Jeesus oli huijareiden huijarí vakuuttaessaan kuulijoilleen sitä, että ne, joilla on uskoa edes sinapinsiemen verran, voivat tehdä mitä vain ihmetekoja.
Matteus 17:20
»Totisesti: jos teillä olisi uskoa edes sinapinsiemenen verran, te voisitte sanoa tälle vuorelle: ’Siirry täältä tuonne’, ja se siirtyisi. Mikään ei olisi teille mahdotonta."
Huijareiden yksi perinteinen manipulointikeino on tietysti kohteen oman kyvykkyyden kyseenalaistaminen, jotta huijari voi tarjota ratkaisuksi itseään.No, ei tuota Jeesuksen opetusta pidäkään ottaa kirjaimellisesti.
Huijarit tosiaan tarjoaa keksimiinsä ongelmiin itseään ratkaisuksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle172353Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671559Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1031489Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A61432Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681305Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell801250Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.401231Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001194Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311087En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521056