Solvangit kertovat hävinneensä kahden autonsa kanssa varovaisestikin arvioituna vähintään 100 000 euroa.
Norjan Autoliiton äänenkannattaja Motorille tarinansa kertoneet Solvangit ostivat vuonna 2016 vetykäyttöisen Hyundai ix35 -katumaasturin. Perhe uskoi, että vetyautot olisivat tulevaisuus – ja perhekokoinen vety-Hyundai perheen arkeen juuri oikea ratkaisu.
Solvangit olivat vetyautoonsa nopeasti niin tyytyväisiä, että laittoivat vuonna 2019 tilaukseen myös uusimman sukupolven vetyauto Hyundai Nexon. Upouusi vety-Nexo ehti juuria saapua pihaan eikä perhe ollut vielä myynyt vanhaa vetyautoaan, kun alkoi tapahtua.
Oslon kupeessa sijaitsevalla Sandvikan Uno-X -vetyasemalla räjähti. Norjan kaikki vetyasemat suljettiin välittömästi ja norjalaiset vetyautot jäivät polttoaineen puutteessa seisomaan.
Suljettuja vetyasemia avattiin kyllä myöhemmin, mutta vedyn voittokulku Norjassa katkesi.
Pian vetyasemia alettiin pistää kokonaan kiinni, ja myös hyvin alkanut vetyautomyynti sakkasi lopullisesti.
Nyt vuonna 2026 Norjassa on toiminnassa enää yksi vetyasema, joka sijaitsee Solvangien kodista noin seitsemän tunnin ajomatkan päässä. Perheen aiemmin käyttämä, kotoa kuuden kilometrin päässä sijainnut vetyasema oli viimeksi auki talvella 2025.
Asemien puutteessa vetyautoilusta on tullut Norjassa täysi painajainen.
Solvangienkin sinänsä toimiva ja hyväkuntoinen vetyauto on nyt myynnissä, mutta ostajia ei enää ole.
– Saimme juuri Nettbilin kautta 1 000 kruunun tarjouksen, Margrethe Solvang kertoo autohuutokauppaan ilman pohjahintaa laitetusta Hyundaista.
Kyseinen tuhannen kruunun tarjous vastaa noin 90 euroa.
https://www.is.fi/autot/art-2000011893215.html?utm_medium=alsoreadthese&utm_campaign=is_tf&utm_source=www.hs.fi
Mahtavia kokemuksia Norjasta
6
157
Vastaukset
- Anonyymi00001
Vetyautofanit, hopi hopi !! ei muuta kun Norjaan ostamaan halpa hyundai nexo 90 euroolla👌👌👍👍😍..
- Anonyymi00003
Pitää varmaan tarjota ainakin 91€ tosin!
- Anonyymi00002
Eikös vetyautoja löydy kaatopaikaltakin?
- Anonyymi00004
Jos ei vielä, niin kohta
https://www.talouselama.fi/uutiset/a/2a49f652-010f-4a78-ac3d-c99af9d63fd1 - Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Jos ei vielä, niin kohta
https://www.talouselama.fi/uutiset/a/2a49f652-010f-4a78-ac3d-c99af9d63fd1BTW tämähän ei ole ensimmäinen kerta tätä lajia. Vetykiimaa oli myös 2000 luvun alussa ja silloin moneen kaupunkiin (Lontoo mukaan luettuna) vetybusseja hankittiin. Ja ne katosi vähin äänin liikenteestä parin vuoden kuluessa, koska teknisiä ongelmia piisasi eikä taloudellisessa mielessä touhussa ollut vähintäkään järkeä.
Niipä samasta asiasta voitiin kiimailla uudelleen 2010 luvulla, vaikka lopputulos tiedettiin jo ennalta. Mutta onhan se aina hyvä varmistaa useampaan otteeseen, ettei kuolleen hevosen piiskaaminen kannata. Vaikka joka kierroksella poltetaankin nimelliset pari sataa miljoonaa veorvaroja....
- Anonyymi00006
Nyt on vetypojalla melkoinen hetki tehdä elämässä kaupat ja lähteä lomalla ajelemaan ympäri pohjolaa vetyautollaan.
Ai niin, eihän hänellä ole mistään lomaa kun ei ole töissäkään ja ei sieltä laitoksesta niin vain lähdetä mihinkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362161Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642002Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363871663Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031631Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821082Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 73895
- 27889