Pian varmaan koksuperutit maksavat tukea pörssisähkön ostajille

Anonyymi-ap

Eli pääosin omistusasujat ja ökylukaalien sähkösyöppötaloudet hyötyvät.

Tuskin heiltä peritään vastavuoroisesti lisämaksuja kun pörssisähkö on negatiivista tai lähes ilmaista.

Miksi ökyt saa aina tuet, kuten myös energiakriisissä 2022, ja kiinteähintaisilla sähkösopimuksilla varautuneet maksaa aina itse.

5

91

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Pösä keskihinta 30 päivää 5,15 ja seitsemän päivää 1,58. 12kk 6,63. Ei paha.

    • Anonyymi00002

      Björnit ja Selänteet saa pian taas suuria sähkötukia, kuten 2022 energiakriisissä. Silloin kerrostaloissa omistusasunnoissa tai vuokralla asuvien sähkön hinta nousi prosentuaalisesti yhtä paljon kuin omakoti- ja lukaaliasujien, mutta omavastuu leikkasi sähkötuet ensimmäisiltä jotka yleensä pienituloisempina maksoi moninkertaisesti korottuneen sähkön omasta lompakostaan kun taas sähkösyöppötaloudet yleensä varakkaiden saivat tukea porealtaidensa ja uima-altaidensa lämmitykseen sekä sähkö-autojen lataukseen.

      No toisaalta myös yrittäjät sai 100 000 euron koronatukia kun työttömäksi tai lomautetuiksi jääneet tarjoilijat ym. saivat pelkän työttömyyskorvauksen. Taike taas maksoi noin 20 000 euron taitelijoiden koronatukea maamme johtaville huippuartisteille, joiden tulot olivat kuitenkin myöhemmin katsottuna useampia satoja tuhansia vuodessa, mm. VilleGalle, Olavi Uusivirta jne.

      Eikö yrittäjyys enää sisällä riskiä, ei normiduunarikaan mitään lisätuloja saanut, työkkäriin vaan työttömäksi työnhakijaksi ja normi työttömän peruspäiväraha korvauksena.

      Sekin korona-aikana ihmetytti miksi etätyöstä sai työhuonevähennyksen vielä palkinnoksi siitä että oli koronalta turvassa kotona ja säästi työmatkakulut? Siivoojat, virastomestarit, hoitajat ym. riskeerasivat työpaikallaan terveytensä eikä saaneet mitään koronalisiä suuri osa ei edes maskeja tai desinfiointiaineita turvaksi. Tässäkin parempituloiset valkokaulustyöläiset hyötyivät.

      Veronmaksajien tuet valuu hyväosaisille kriiseissä.

    • Anonyymi00003

      Maailma on niin ihmeellinen ja epäoikeudenmukainen paikka. Itse pitää osata luovia järjestelmän seassa, kukaan ei välttämättä lupauksista huolimatta auta.

    • Anonyymi00004

      Eikös sitä pidä tehdä sitä mitä muutkin.
      Ruotsi suunnitelee energiatukea, miksei suomikin?
      Ruotsi suunnittelee polttoaineiden veron alentamista, no en tiedä tarviiko sitä tehdä suomessa kun itse käyn ruotsissa tankilla.

    • Anonyymi00005

      Ei kusetetut mitäån saa, mutta ne myyjät, ne pörssiyhtiöt saa jo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1586
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      98
      1514
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1051
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      204
      966
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      849
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      797
    7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      770
    8. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      751
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      724
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      60
      703
    Aihe