työllisiä 24 000 enemmän ja samaan aikaan 49 000 työtöntä enemmän?
Kummallisia uutisia
Anonyymi-ap
21147
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Vvm miesten taskulaskimissa vikaa ja Orponkin!
Mitä kummallista?
Maassa on 400 000 työtöntä ja joka vuosi tarvitaan 45 000 mamua.
Vain Etlan = EK = Kokoomus mielestä.
Demarit, keskusta, rkp, vihr ovat samoilla linjoilla.
Höpöhöpö. Kokoomus haluaa täyttää EK:n toiveet (Elinkeinoelämän Keskusliitto) ja raahata Suomern 45000 maahanmuuttajaa.
Kuulemma työt jää tekemättä jos ei oteta joka vuosi kymmeniä tuhansia ulkomailta.
Ja ETLA on Elinkeinoelämän tutkimuslaitos, se Aki Kangasharju siellä paasaa koko ajan, että kilpaikukyvyn ylläpitämiseksi palkankorotukset, kesälomat, ym. pitäisi poistaa jne.
Persut halusivat heidän kanssaan hallitukseen. Tunnettu mamujentuojapuolue kun ovat.
Bussti ja taksit lakkaavat kulkemasta. Ja silleen.
Paitsi Kangasharjulta itseltään ei tietenkään mitään pois. Hän tarvitsee palkankorotuksen ja lisää lomaa.
Mieshän on silkkaa propagandaa suoltava tyhjäpäiväinen idiootti. En tiedä, miksi media päästää läpi yhtään mitään, mitä hän paasaa.
Kuntien työllisyyspalveluissa oli helmikuun 2026 lopussa yhteensä 348 000 työtöntä työnhakijaa, mikä on 21 600 enemmän kuin vuotta aikaisemmin, kertoo Työllisyyskatsaus. Kokoaikaisesti lomautettujen määrä laski 2 300 hengellä edellisvuodesta, kertoo Työllisyyskatsaus.
Kaikkien työnhakijoiden kokonaismäärä nousi 14 900:lla edellisvuodesta
Työttömiä työnhakijoita 21 600 enemmän kuin vuotta aikaisemmin
Kokoaikaisesti lomautettuja 2 300 vähemmän edellisvuoteen verrattuna
Aktivointiasteeseen laskettavissa palveluissa 10 000 vähemmän kuin vuosi sitten
Uusia avoimia työpaikkoja 4 200 vähemmän kuin edellisvuonna
Työnhakijoiden kokonaismäärä kasvoi helmikuussa 2026
Helmikuun lopussa kuntien työllisyyspalveluissa oli kaikkiaan 549 000 työnhakijaa, mikä on 14 900 enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Työnhakijoista oli miehiä 293 700 ja naisia 255 100. Miesten määrä nousi vuoden takaisesta tilanteesta 3 300:lla ja naisten 11 500:lla.
Mitä kummaa, eikö sosiaaliturvan leikkaukset olekaan innostaneet ihmisiä töihin. Otto Merikin on nyt ihmeissään.
mistä ne tietää
MTV3 uutiset kertoivat että Orpon oikeistohallituskaudella työllisten määrä laskenut noin 75 000 hengellä. Uutisessa oli myös työllisyysluvut kauden alussa ja nyt. Uutislähetys saattaa löytyä Katsomosta.
Lauantain 21.6.2026 aamupäivän lähetys.
Korjaus: 21.3.2026
Talouselämän kärkinimille summat sopii kuin jauheliha partaveteen.
Tuolla toisessa ketjussa kerroinkin mitä on tapahtunut.
Sellaiset sosialipummit jotka eivät ole olleet työnhakijoita vaan anuttineet sosialituista ovat hakeutuneet työnhakijoiksi sosialitukien leikkausten pelossa.
Samaan aikaan moni työtön on todennnut että pitää ottaa se työpaikka joka on tarjolla eikä vaatia sitä aimepaa palkkatasoa.
Leikkauksia sosilaitukiin ehdottomasti lisää sillä se näkyy toimivan.
Mikä uutisessa on kummallista? Ukrainalaisten vaikutus työmarkkinoilla totta kai näkyy.