Mielenterveys Suomessa vuonna 2025 on kriittisessä tilassa, erityisesti nuorten ja nuorten aikuisten oireilun kasvaessa. Mielenterveysbarometri 2025 osoittaa väestön kokevan palveluiden saatavuuden heikentyneen, vaikka keskusteluhoito ja liikunta nähdään tärkeinä hoitomuotoina. Mielenterveys on keskeinen teema vuoden 2025 kunta- ja aluevaaleissa.
Maapallon sairain kansa
25
192
Vastaukset
- Anonyymi00001
Mutta pillereitä vaan kouraan lisää niin ovat "onnellisia".
- Anonyymi00018
Siksikö suomalaiset ovat maailman onnellisin kansa?
- Anonyymi00002
Mehä voitas lisätä maahan muuttoo, eiks je😉
Muutem me ei selvitä...
T:Demari- Anonyymi00009
Maahanmuutto on ollut ennätys tasolla kokoomus Orpon porvarihallituksen aikana. Suomen porvari puolueet haluavat koko ajan lisää ulkomaista halpatyövoimaa Suomeen palkkoja polkemaan.
- Anonyymi00003
Tommonen epävakaa naapuri aiheuttaa paljoltikin mielipahaa.
- Anonyymi00013
Sekin, mutta epävakaat hallitukset ja media ovat suurin syyllinen.
- Anonyymi00004
Suomalaiset kannattaa ihan kiimassa Ukrinan
sotaa.- Anonyymi00014
*Suomalainen, ulkomailta uutisensa ammentava vasemmistomedia kannattaa.
- Anonyymi00005
Johtuu aivoaaltojen manipuloinnista neuroaseilla.
- Anonyymi00015
Jos tahdot olla ilkeä, niin voit heijastaa ne takaisin lähtöpisteeseen vaikka uuninpellillä tai foliolla.
- Anonyymi00006
Venäjällä masennuslääkkeiden käyttö kaksinkertaistunut lyhyessä aikaa, onko varaa puhua?
Hei kaikille,
Monenlaista matalan kynnyksen apua on saatavilla. Laitan tähän vinkkejä ja linkkejä auttavista tahoista, joihin voi halutessaan olla yhteydessä anonyymisti.
- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.fi/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. MIELI Keskusteluapu kirjoittaen palvelusta. https://tukinet.fi/fi/palvelut/mieli-keskusteluapu-kirjoittaen
Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Esimerkiksi MIELI Kriisichat, joka on ma-to klo 15–21. https://tukinet.fi/fi/palvelut/mieli-kriisichat
Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.
- MIELI Kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.
- Kriisikeskukset
Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Osassa yksiköistä myös etävastaanotto on mahdollinen. Yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/
Ystävällisin terveisin
MIELI kriisikeskus/Kata- Anonyymi00007
Aivoaaltojen manipuloinnista johtuu tekemällä tehdyt mielenterveysongelmat. Jokaisella ihmisellä on yksilöllinen aivosormenjälki.
- Anonyymi00008
Baarimetrihän on kumisin leimasin ikinä.
- Anonyymi00010
Ihminen ei ole vain fyysinen ja psyykkinen olento vaan myös henkinen, Nuoret ihmiset ovat itse asiassa enemmän henkisiä nykyisin, mutta jos he yrittävät tukahduttaa sen puolen yhteikunnan ja koulujen yms väheksyessä henkisyyttä, niin ongelmia tulee psyykkisellä puolen.
Meditaatio harrastus, osallistuminen henkisiin tapahtumiin ja huonojen asioiden välttäminen lisäisivät heidän henkisyyden ylläpitämistä ja kehittämistä.
Aikuisten pitäisi myös pyrkiä kehittämään henkisyyttään, koska ollaan menossa henkisempiin aikoihin ja siitä olisi hyötyä että pysyy mukana kehityksessä.
Oodi kirjastossakin meditoidaan joka ilta paisti ei sunnuntaina, kolmannen kerroksen porrastasanteella tai jos on luento niin toisessa kerroksessa. Maanantaina ja tiistaina klo 18.00 ja muina iltoina 17.30. Taavi ja Dada ilmoittelevat myös Facebookissa. Ilmaista joogaa taas on Sammatintie 2, Vallilassa sunnuntaisin klo 19.00 tai Redin olohuoneella tiistaisin taitaa olla n 17.00 - Anonyymi00011
ihmetellyt joskus facebookis , siel monet sanoo menevänsä suljetulle , mikä siinä arjessa niin ahdistaa? ne on toki näitä elämäkoulu tyyppisiä, kai siinä aineet ym on.. ?
- Anonyymi00012
Miten se on mahdollista jos suomi on maailman onnellisin maa?
Meitä on siis HUIJATTU??- Anonyymi00016
Maa on oikein onnellinen. Kukaan ei maininnut kansaa..
Maa on litteä.🫓
- Anonyymi00017
Joku äijä litisti sen kokeillessaan siihen tuhannen miljardin tonnin prässiään Youtube videotaan varten.
- Anonyymi00019
Velipuoli teki itsarin 45v. Serkku teki just. .. yyh
- Anonyymi00020
Voke uususkonto rikkoo vuosisataiset normit ja arvot. Ei ihme että nuorten psyyke rikkoontuu. Lisänä massa maahanmuuton tuomat esteet työllistyä ja perustaa perhe.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt314113Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.462145Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö471335- 841197
Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi381138Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.251116Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä501061Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161935Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173871- 57845