Vapaus ei ole vaihtoehto.

Siitä ei ole kahta sanaa, että vapaus ei ole koskaan ollut vasemmiston arvo. Ei koskaan, eikä milloinkaan. Ei vasemmiston historiassa Ranskan vallankumouksesta Venäjän vallankumoukseen ja moderniin länsimaailmaan.

Kaikkialla missä vasemmisto vaikuttaa, siellä vapaudet joutuu kohteeksi ja niitä rajoitetaan ja korvataan vasemmiston hyväksymällä kollektivismilla, samanmielisyydellä, samalla sensuroiden "vääriä" mielipiteitä ja niitä jakavia tahoja. Vasemmistolaiseen tahtoon taipuminen, alistuminen, "yhteen hiileen puhaltaminen" on ainoa tie, mitä vasemmisto suostuu kulkemaan. Sitä se on ollut eilen, sitä se on tänään ja huomennakin.

Näemme sensuuria, luokittelua, leimaamista, tukahduttamista, viholliskuvien luomista yms. jokaisena päivänä politiikassa, kansanliikkeissä, miekkareissa, ideologiassa, retoriikassa, teoissa, lockdownin aikana, teknnologiajättien ja mediayhtiöiden käytännöissä ja algoritmeissä (paitsi Muskin X:ssä ja siksi sekin on joutunut hyökkäysten ja vihollisuuksien kohteeksi). Miksi tällaista vastustetaan niin heikoilla toimilla? Onko vasemmisto onnistunut niin hyvin tukahduttamaan ja sensuroimaan kilpailijansa?

Muistakaa tämä vaaliuurnilla. Ääni vasemmistolle on ääni vapauksien ja demokratian viholliselle, yhden ideologian vallalle.

☝️🤨

25

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      Jos suomi olisi vassari maa kuten venäjä . Niin täällä yötä päivää samaa jauhava demari trolli olisi näitä stasin tapaisia toisten kyttääjiä.

      • Anonyymi00006

      • Venäjä on mafiatyylinen oligarkia henkilökeskeisellä diktatuurilla. Se ei sovi länsimaiseen oikeisto/vasemmisto -malliin.


      • Anonyymi00013
        Mr.Perfect kirjoitti:

        Venäjä on mafiatyylinen oligarkia henkilökeskeisellä diktatuurilla. Se ei sovi länsimaiseen oikeisto/vasemmisto -malliin.

        Fasismin keskeisimmät piirteet eli tuntomerkit:

        Äärimmäinen kansallismielisyys eli äärinationalismi.
        Autoritaarinen johtajakultti ja totalitarismi.
        Demokratian ja liberalismin vastustaminen.
        Väkivallan ihannointi.
        Militarismi ja kuri.
        Viholliskuvien luominen.

        Kaikki tuo sopii sataprosenttisesti Venäjän fasismimalliin.


      • Anonyymi00014
        Anonyymi00013 kirjoitti:

        Fasismin keskeisimmät piirteet eli tuntomerkit:

        Äärimmäinen kansallismielisyys eli äärinationalismi.
        Autoritaarinen johtajakultti ja totalitarismi.
        Demokratian ja liberalismin vastustaminen.
        Väkivallan ihannointi.
        Militarismi ja kuri.
        Viholliskuvien luominen.

        Kaikki tuo sopii sataprosenttisesti Venäjän fasismimalliin.

        Suurin osa noista sopii myös persujen arvomaailmaan...


      • Anonyymi00021
        Anonyymi00014 kirjoitti:

        Suurin osa noista sopii myös persujen arvomaailmaan...

        Karl Marxin käsitys vapaudesta liittyy keskeisesti vieraantuneesta työstä vapautumiseen ja ihmisen kokonaisvaltaiseen toteuttamiseen, ei vain muodollisiin oikeuksiin. Vapaus tarkoittaa siirtymistä pois kapitalistisesta riistosta ja välttämättömyyden valtakunnasta kohti yhteiskuntaa, jossa yksilö voi kehittää kykyjään vapaasti.
        Finlandia Kirja
        Marxin vapauskäsityksen pääpiirteet:
        Vapautuminen vieraantumisesta: Marxille todellinen vapaus vaatii tuotantovälineiden yhteisomistusta, mikä poistaa työläisen vieraantumisen omasta työstään ja tuotteistaan.
        Aika ja luovuus: Vapaus ei ole vain työn puutetta, vaan mahdollisuutta käyttää aikaa luovaan toimintaan, opiskeluun ja itsensä kehittämiseen.
        Positiivinen vapaus: Marxilainen vapaus on usein tulkittu "positiiviseksi vapaudeksi" (vapaus johonkin), jossa yhteiskunta tarjoaa edellytykset ihmisen potentiaalin toteuttamiselle, toisin kuin liberaali "negatiivinen vapaus" (vapaus jostakin).
        Kritiikki kapitalismia kohtaan: Marx näki, että kapitalismin ihanteet (kuten sopimusvapaus) ovat ristiriidassa todellisuuden kanssa, jossa työläinen on taloudellisesti pakotettu myymään työvoimansa.


    • Anonyymi00003

      Mutta demareiden arvo se on.

    • Anonyymi00004

      Tähän on hyvä lisätä ja sano myös:

      - Päivystävä persu -

    • Anonyymi00005

      Demareilla on myös hyvä ymmärrys vapauteen oleellisesti kuuluvasta vastuusta.

      Sananvapauteen myös kuuluu vastuu.

      • ☝️😆


      • Anonyymi00008

        Höpö höpö. Tuo on vain keinotekoinen narratiivi ja piilottaa pyrkimyksiä luoda sensurointia.


      • Anonyymi00022
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Höpö höpö. Tuo on vain keinotekoinen narratiivi ja piilottaa pyrkimyksiä luoda sensurointia.

        Näinhän se on, Sananvapaus myös suomeen, niin kuin amerikoissa
        tämä:"Sananvapauteen myös kuuluu vastuu."
        Haikailee joko ruotsin kuninkaan valta aikaa, venäjän sorto aikojen sensuuria tai jotain kirkon sensuuria ja pannaa.

        Et vaan viralliset asian tuntiat sais puhua tv,ssä


    • Anonyymi00007

      Muistamme kyllä vaaliuurnilla sen mitä persut lupasivat ja sen mitä persut sitten tekivät. Joten älä öyhötyspersu pelkää, ihan taatusti muistamme kaiken sen!

      • Niin, mitä persut lupasi ja sitten teki? Pistätkö faktat ruudulle, ilman vasemmistovinoutuneita juonikuvioita ja lisäyksiä.


      • Anonyymi00009
        Mr.Perfect kirjoitti:

        Niin, mitä persut lupasi ja sitten teki? Pistätkö faktat ruudulle, ilman vasemmistovinoutuneita juonikuvioita ja lisäyksiä.

        Ei se pistä. Tuo lopussa esittämäsi vaatimus oli sille ihan liikaa ja mahdoton. 😂


      • Anonyymi00012
        Mr.Perfect kirjoitti:

        Niin, mitä persut lupasi ja sitten teki? Pistätkö faktat ruudulle, ilman vasemmistovinoutuneita juonikuvioita ja lisäyksiä.

        Miksi hänen pitäisi, kun ethän sinäkään laittanut yhtään faktaa aloitukseen?


      • Anonyymi00015
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Ei se pistä. Tuo lopussa esittämäsi vaatimus oli sille ihan liikaa ja mahdoton. 😂

        Höpsistä vaan. Se kaikki on ollut täällä esillä jo satoja satoja kertoja, joten todellakaan tarvitse taas kierrättää sitä samaa.


      • Anonyymi00019
        Anonyymi00015 kirjoitti:

        Höpsistä vaan. Se kaikki on ollut täällä esillä jo satoja satoja kertoja, joten todellakaan tarvitse taas kierrättää sitä samaa.

        No just XD Kun edes sen yhden kerran sais ihan oikeita faktoja mutta kun ei lähe kirveelläkään.


    • Anonyymi00010

      Just joo ja miksi äärioikeisto heti valtaan päästyään alkaa tukahduttamaan ihmisten vapauksia?

      • Anonyymi00011

        Se on äärivasemmisto. Meneekö sulla useinkin oikea ja vasen sekaisin? Liikenteessäkin?


      • Anonyymi00016
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Se on äärivasemmisto. Meneekö sulla useinkin oikea ja vasen sekaisin? Liikenteessäkin?

        En tiennytkään että Unkarin Orban ja hänen fidesz-puolueensa edustavat äärivasemmistoa? Koskas niistä on sellaisia tullut?

        Jos Euroopasta etsii esimerkkiä siitä miten valtaan päässyt puolue alkaa tuhoamaan demokraattista oikeusvaltiota ja ihmisten vapauksia, niin Orbanin Unkari on tyylipuhdas esimerkki tästä.

        https://www.amnesty.fi/unkarin-oikeusvaltio-koetuksella/

        https://yle.fi/a/74-20171492


    • Anonyymi00017

      Mites se vapauteen kuuluva vastuu? Miten se toteutuu persulassa?

      Ainakin minun mielestä sen unohtamisesta oikein poliittiselta johdolta on kuvaava esimerkki se Persujen naamanvääntelytempaus.

      Siis ihan vain yksi esimerkki.

      • Vaikka sellainen pelleily ei ole fiksua, eikä sovi poliitikon asemaan, niin silti suurempi synti on kohutehtailijoitten niskoilla, jotka siitä vääristeli rasismikohun ja aiheutti mainehaitan. Se kohutehtailu on sitä samaa sarjaa aiempien kanssa, jonka ainoa motiivi on pyrkiä heikentämään kilpailijoita. Mihin se vastuu yhdenvertaisuudesta ja demokratiasta unohtui? Persujen irvailun kohdehan ei ollut minkäänlaiset etniset ryhmät, vaan missiorganisaatio ja kohutehtailijat.


    • Anonyymi00018

      Aloittaja elänee vapauden harhaisessa illuusiossa, joka haluaisi vastuuvapauden omista tekemisistään, kuten koronapiikkejä tehtailleet lääkeyhtiöt. Yhteiskunnissa on tietyt säännöt joita on noudatettava olipa niistä sitten mitä mieltä hyvänsä eli yksilöt eivät saa mitään vapautuksia niiden noudattamisesta, vaikka jotkut näyttävät niin kuvittelevankin. Erakot elävät lähinnä tätä vapauden illuusiota ja vähiten riippuvaisia näistä yhteiskunnan lonkeroista, mutta lain noudattaminen pitää heidänkin huomioida tekemisissään.

    • Anonyymi00020

      Kiinan vapaus puolue ala maoze donk ja venäjän maaorjat sai vapauta

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      88
      2377
    2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      136
      2115
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      2008
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      164
      1491
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1257
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      193
      878
    7. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      876
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      836
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      448
      775
    10. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      612
    Aihe