Suomi 2030-luvulla!!!

https://yle.fi/a/3-11177452 - Suomi sodassa!!!???
372
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

YLE 2026
Tuoreimmat
5:30
Köyhyys
Tuoreet luvut: köyhien määrä pian synkissä lukemissa – miljoona suomalaista voi olla köyhyysriskissä jo nyt
5:30
Kansainvälinen politiikka
Presidentti Stubb isännöi tänään Helsingissä 10 maan johtajia, joita yhdistää yksi asia: puolustus otetaan tosissaan
5:29
Hyökkäys Iraniin
Mitä Lähi-idässä tapahtui yön aikana? Lue tästä kooste
4:58
Kansainvälinen politiikka
G7-maiden ulkoministerit koolla Ranskassa – aiheina Lähi-itä ja Ukraina
4:27
Luonto
Tulvakeskus: Ennätysaikaiset ja pienet tulvat ohi eteläisessä Suomessa
3:08
Onnettomuudet
Kaksi Suomesta kotoisin olevaa miestä loukkaantui lievästi lumivyöryssä Pohjois-Ruotsissa
2:40
Kansainvälinen politiikka
EU-parlamentti äänestää kauppasopimuksesta Yhdysvaltojen kanssa
1:39
Kansainvälinen politiikka
WHO: Kuuban terveydenhuollon tilanne syvästi huolestuttava
1:04
Kansainvälinen politiikka
Yhdysvaltain iskussa väitettyyn huumeveneeseen kuoli neljä
0:15
Terveys
Moni lapsi jää ilman tuhkarokolta suojaavaa rokotetta Suomessa ja maailmalla
0:11
Talous
Vakuutusyhtiö muistuttaa tarkistamaan henkivakuutuksen edunsaajan

Äänestä

NÄIDEN KOKOUS TÄNÄÄN
Ilm. 13. luku Uusi Testamentti 1938
1. Ja minä näin pedon nousevan merestä; sillä oli kymmenen sarvea ja seitsemän päätä, ja sarvissansa kymmenen kruunua, ja sen päihin oli kirjoitettu pilkkaavia nimiä.
2. Ja peto, jonka minä näin, oli leopardin näköinen, ja sen jalat ikäänkuin karhun, ja sen kita niinkuin leijonan kita. Ja lohikäärme antoi sille voimansa ja valtaistuimensa ja suuren vallan.
3. Ja minä näin yhden sen päistä olevan ikäänkuin kuoliaaksi haavoitetun, mutta sen kuolinhaava parantui. Ja koko maa seurasi ihmetellen petoa.
4. Ja he kumarsivat lohikäärmettä, koska se oli antanut sellaisen vallan pedolle, ja kumarsivat petoa sanoen: "Kuka on pedon vertainen, ja kuka voi sotia sitä vastaan?"
5. Ja sille annettiin suu puhua suuria sanoja ja pilkkapuheita, ja sille annettiin valta tehdä sitä neljäkymmentä kaksi kuukautta.
6. Ja se avasi suunsa Jumalaa pilkkaamaan, pilkatakseen hänen nimeänsä ja hänen majaansa, niitä, jotka taivaassa asuvat.
7. Ja sille annettiin valta käydä sotaa pyhiä vastaan ja voittaa heidät, ja sen valtaan annettiin kaikki sukukunnat ja kansat ja kielet ja kansanheimot.
8. Ja kaikki maan päällä asuvaiset kumartavat sitä, jokainen, jonka nimi ei ole kirjoitettu teurastetun Karitsan elämänkirjaan, hamasta maailman perustamisesta.
9. Jos kenellä on korva, hän kuulkoon.
10. Jos kuka vankeuteen vie, niin hän itse vankeuteen joutuu; jos kuka miekalla tappaa, hänet pitää miekalla tapettaman. Tässä on pyhien kärsivällisyys ja usko.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://yle.fi/a/3-11177452 - Suomi sodassa!!!???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu