Onko Ukraina tärkeintä Suomen johdolle?
Missä köyhyys?
Missä köyhyys?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Taitaa olla useimmille suomalaisille aika lailla tärkeyslistan kärkipäässä. Toki myös teille venäläisille, mutta eri syistä.
Yle.fi
Tuore raportti: Köyhien määrä pian synkissä lukemissa – miljoona suomalaista voi olla köyhyysriskissä jo nyt
Tuntuu todellakin kuin johdollemme olisi Ukraina Suomea tärkeämpi. Miksi?
Miljoonat vaan ukrainalaisille. Paljonko annetaan Suomen köyhille?
Rahaa riittää jos perutaan hallituksen veroalet rikkaille ja yrityksille.
Mieluummin yrityksille ja Ukrainaan. Hallituksen tehtävä ei ole ruokkia köyhien armeijaa niin että heillä riittäisi rahat samanlaiseen elintasoon kuin työssäkäyvillä.
Niin, riskissä, eli yhtään oikeasti köyhää ei siis ole.
Annetaanhan suomen köyhillekin paljon, jos ei rahaa niin raippaa.
Ukrainan presidentillä on rahaa ja suurimman osan laittaa omaan taskuun
Älä paasaa potaskaa lämpimiksesi.
Tiedät kyllä miksi..älä ole typerä ruski.
Kauppalehti
Ulkomaalaistaustaiset saavat keskimäärin selvästi suomalaistaustaisia enemmän työttömyysetuuksia, asumistukia ja toimeentulotukea.
Montako miljoonaa maksamme vuodessa ukrainalaisille?
En tiedä, mutta liian vähän joka tapauksessa.
Aloittaja(kaan) ei siis osaa ajatella ja kuvitella, millaista on elää jatkuvasti pelossa, että pommi putoaa päähän. Rahaköyhyydestä ei kannata huolehtia, jos mieli, henki ja sielu ovat tuota luokkaa köyhät. Rutiköyhät.
Tätä menoa saamme kohta kokea kun ei edes maahamme tulleita drooneja tuomita.
Ukraina on petkutettu alentamaan Venäjän sotavoimia.
Suomessa on nyt lapsellinen osaamaton johto.. ikävä kyllä.
Turha puhujat, pres ja ministerit.
Ja ulko- ja talouspolitiikka on ollut osaamatonta jo vuosikymmeniä...
Aivan, demarit ei osaa talouspolitiikkaa.
On kyllä vaikka oma kansa on leipä jonoissa niin tärkeintä on Ukraina
Leipäjonot kasvavat ja Suomen johto kokee Ukrainan tärkeämmäksi.
Missä omatunto ja järki...
Sitä sopiikin sinun kysyä itseltäsi.
jos oikeasti haluatte venäjän vallan alle niin saatte kokea todellista köyhyyttä ja kurjuuden maksimointia..valitettavati suomalaisiin tepsii suomalaisten propaganda mutta se on aivan eri asia kuin venäjän uhka ja ukrainan tuki vihollista vastaan.. tukekaamme ukrainaa..
jaa niinkuin lisää miljadreja ukrIlle kun olemme kaikki edellisetkin miljardit antaneet velalla otetuilla rahoilla joita tulevat jälkipolvet maksavat
jos pystyvät kun katselee nykynuorisoa,paljon mielenterveys ja huumeongelmia
ylivelkaantuneita jo kolmikymppisinä kun eivät osaa käyttää rahaa
moni suoraan mammantisseistä ja viimeisestä lapsilisistä omiin nurkkiin sossu ja kelatuille
ja ostelevat osamaksuilla ja pikavipeillä tatskoja, irtoripsiä, nenärenkaita
ja ruokkivat kissoja ja koiria
velkaa joita eivät pysty maksamaan ja nekin menee yhteiskunnan piikkiin
sama juttu huumehemmot , alkaa käyttää vaikka tietoo on et vie helvettiin ja sit tarvii
kalliit hoidot ja avut ja nekin monesti menne harakoille kun ei pysty lopettaa
suomessa rappiotila monessa mielessä
suomi on venäjän malliin myöskin rappiotilassa kyllä mutta jos venäjä tulee niin olemme TODELLA rappiotilassa..syytä herroja rouvia ja poliitikkoja rikkaita hyvävelikorruptiota jne älä ukrainan tukirahoja..ja syytä että heimopäälliköille afrikkaan rahaa maihin jotka ei kehity.. jne jne
...kyllä sitä naristaan , "vakaumukselliset" ... ja täytyy mainita myös se sakki joka mainostaa itseään "edistyksellisiksi" ... hinkuavat ja haluaisivat vieraan vallan alle ... köyhyydestä pidetään meteliä mutta "jos posket ei näy takaapäin , niin missä vika on ?"
Me haluttiin äärioikeistohallitus. Ja saatiin.
Hahhah,
Oli sitten maailmantilanne mikä hyvänsä, se olis suosinut rikkaita ja leikannut pienituloisilta. Meillä köyhiä hyyssätään, niistä tulee laiskoja jos saavat jokapäiväisen leipänsä liian helpolla!
Kaikista rikkaimmilla on se huoli, että köyhä ei vastikkeetta saa mitään. Omat edut ovat ihan eri asia!
Köyhyys on erittäin tärkeä asia ja sitä pitää tehostaa.