Kymmenet alukset ovat pysähtyneet Suomen ja Viron väliselle merialueelle.
Ukrainan iskut Venäjän öljysatamiin Suomenlahdella ovat pakottaneet kymmenet Venäjän varjolaivaston alukset pysäyttämään matkansa. Asiasta kertoo virolaismedia ERR. Etenkin Laukaansuun palot vaikuttavat ERR:n mukaan alusten toimintaan.
Viron laivaston tuoreimpien tietojen mukaan Suomenlahdelle on pysähtynyt noin 40 alusta. Laivaston viestintäupseerin, luutnantti Aleksander Espenbergin mukaan Venäjän öljytuotteita kuljettavat alukset eivät pääse kohdesatamiinsa ja ovat siksi ankkuroituneet Suomenlahdelle.
Suomenlahdelle pysähtyneet varjolaivaston alukset muodostavat Viron laivaston mukaan ympäristöonnettomuuden riskin. Esberg huomauttaa, että miehistön koulutustasossa voi olla puutteita. Lisäksi alukset on usein vakuutettu riittämättömästi. Riskitason arviointi on kuitenkin vaikeaa, sillä aluksia ei pystytä kontrolloimaan jatkuvasti.
Ukraina on iskenyt jo neljänä peräkkäisenä yönä Venäjän öljysatamiin lähellä Suomen rajaa. Kohteina ovat Suomenlahden rannikolla olleet Primorsk (Koivisto) ja Ust-Luga (Laukaansuu).
Toivottavasti Putler/Kreml ei tahallaan aiheuta tankkerionnettomuutta. Onneksi laivat ovat hakemassa lastejaan, joten täysiä tankkereita tuskin menisi Itämeren pohjaan aihettaen öljykatastrofin.
Virolaismedia: Lähes 40 Venäjän varjolaivaa jumissa Suomenlahdella
Anonyymi-ap
2
58
Vastaukset
- Anonyymi00001
Pohjanmerelle vaan ja upoksiin koko laivasto.
- Anonyymi00002
Kun ei tuule niin varjoilla kulkevat laivat ovat pysähdyksissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt414628Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.532514Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391014Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611005Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh68879- 113868
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok70844- 137795
- 48780
Taas mietin että
mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,48736