https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/eb6eadb6-141d-4420-943e-8a8490ebc6ea
"Trumpilta raju uhkaus Natolle
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump uhkaa, ettei Yhdysvallat tue maan Nato-kumppaneita.
Trumpilta kysyttiin talousfoorumilla Miamissa, mikä on valtionjohtajien "suurin virhe tällä hetkellä".
– Ettei pidetä yhtä. Mielestäni Nato teki hirveän virheen, kun he eivät suostuneet lähettämään pientä määrää sotilaallista kalustoa, Trump kommentoi.
– Etteivät he edes tunnustaneet, mitä teimme maailman puolesta Iranille. En koskaan pitänyt sitä kovin riskialttiina, mutta sodassa on aina riskejä."
Nato niiloille tiedoksi, ettei usa tule suomea auttamaan, jos tänne joku hyökkäisi.
Nato niilot ovat niin 100% luottaneet trumppiin.
Usalta ei apua natolle
3
77
Vastaukset
"Nato niilot ovat niin 100% luottaneet trumppiin."
LOL. Ne olivat tiltut itse, jotka mm. kertoivat liputtavansa kolme päivää Venäjän kätyrin Trumpushkan valinnan kunniaksi.- Anonyymi00002UUSI
USA.n Täytyy pystyä jatkuvasti sotimaan Lähi-idässä, ilman lentotukikohtia Euroopassa. Lähi-idän pommittaminen ei oikein onnistu. Israel ja Iran pitävät kyllä huolen että rähinöitä riittää, myös tulevaisuudessakin. Vähentää kyllä voi, kun nyt on 15 tukikohtaa Euroopassa.
- Anonyymi00003UUSI
Minusta Suomessa oli hyvä JEF- tapaaminen, jossa sivuttiin myös sitä, että onko USA enää luotettava kumppani Euroopalle? Trump sotkenut asian niin, että joudutaan näitäkin asioita miettimään. USAn ja Euroopan väleissä on nyt halkeama.
Aika näyttää, onko mitä nykyisestä korjattavissa tai keskitytäänkö vain olemassa olevan tilanteen ylläpitämiseen? Trump ei ole luotettava, liian arvaamaton toimimaan johtavassa asemassa Naton maiden kesken.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2076858SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit1963521Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti263299"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –1892277SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1421812Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re401787Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1161502Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!
Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm141096- 1241078
Riiko Sakkinen läväyttää totuuden - Tästä syystä keskeytti Farmi-kuvaukset
Riikon toiminta hämmensi... Kuvataiteilija teki yllättävän päätöksen ja halusi lopettaa Farmi Suomi -leikin kesken. Rii18944