Kukaan ei ole vastuussa?

Anonyymi-ap

Tyypillistä menoa nykysuomessa!

"Emme voi ottaa kantaa yksittäistapaukseen"


Niko joutui kuusi kertaa kuolemanvaaraan päiväkodissa – Äidiltä vakavat syytökset kunnalle
Vakavasti allerginen Niko sai varhaiskasvatuksessa kuusi anafylaksiaa.

Nurmijärveläisellä Nikolla on vakava maitoallergia. Tämän vuoksi päiväkodit olivat hänelle hengenvaarallisia paikkoja.

Niko päätyi monta kertaa päiväkodista ambulanssikyydillä sairaalaan ja pahimmillaan päiväkausiksi teho-osastolle.

Nikon äiti Jaana sanoo, että missään muualla vastaavaa ei ole tapahtunut. Hän syyttää asiasta kunnan varhaiskasvatuksen johtoa.

– Johto on vastuussa siitä, mitä kentällä tapahtuu ja kuinka paljon resursseja annetaan. Ihan tyystin osoitan sormeni johtoportaaseen.

Nurmijärven sivistysjohtaja Tiina Hirvonen sanoo, että hän ei voi kommentoida yksittäistapausta. Hirvosen mukaan resursseista asia ei ole kuitenkaan kiinni.

Lapsesta ja äidistä ei käytetä tässä jutussa heidän oikeita nimiään, koska asiaan liittyy lapsen terveystietoja. Heistä käytetään nimiä Niko ja Jaana, kuten asiasta aikaisemmin uutisoineen Nurmijärven Uutisten jutussa.

Heidän henkilöllisyyytensä ovat Iltalehden tiedossa.
Hyvin paha

Nikon maitoallergia on niin paha, että hän ei voi olla missään tekemisissä maidon kanssa.

Missään tapauksessa maitoa ei saa joutua suuhun. Jos maitoa joutuu iholle, seurauksena voi olla vakava allerginen reaktio. Oireita voi tulla jopa ilman välityksellä.

Lääkärikirja Duodecimin mukaan anafylaksia eli vakava äkillinen yliherkkyysreaktio on kohtaus, jonka saanut on hengenvaarassa.

Varhaiskasvatuksessa ensimmäinen anafylaksia tapahtui pian sen jälkeen, kun Niko oli aloittanut päiväkodin.

Jaana kertoo, että hän palaveerasi asiasta tarkoin varhaiskasvatuksen henkilökunnan kanssa, mutta anafylaksiat seurasivat toisiaan.

Toinen kerta oli vain pari kuukautta ensimmäisen jälkeen. Silloin seurauksena oli liki viikon sairaalareissu.

Kaikkiaan Niko sai varhaiskasvatusvuosinaan kuusi anafylaksiaa. Viimeisin tapahtui viime vuonna, kun poika oli jo esikoulussa. Jaana sanoo, että tämä oli seurausta ruokailusta, jota päiväkodin henkilökunta ei ollut valvonut riittävän tiiviisti.

Hänen mukaansa ruokana oli ollut kalakeittoa ja Niko oli syönyt ilman aikuisen välitöntä valvontaa maitopitoista lientä syöneiden lasten kanssa.

– Jos lapseni lautaselle roiskahtaa pienikin maidonjäämä, niin se on siinä, Jaana kuvailee.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/bf4ad100-977c-4697-af7a-6ba61e16b4ce

1

375

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tämä perisuomalainen ilman vastuuta meno jatkuu tasan niin pitkään kunnes virkamiehile asetetaan aivan oikea henkilökohtainen oikeudellinen ja taloudellinen vastuu tekemisistään.

      Tällä hetkellä kun ei ole käytännössä mitään vaaraa työpaikan menetyksestä, niin ei ole myöskään tarvetta muuttaa käytäntöjä ja tehdä asialle mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      108
      1339
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      131
      982
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      874
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      713
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      672
    6. 32
      655
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      594
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      588
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      543
    10. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      11
      498
    Aihe