Tämä aamupäivällä on nähty ilmiö että varakas väki lähettää lapsensa kerjuulle naapurustoon. Pitäisi olla joku systeemi jolla voi etukäteen ilmoittaa että jos heillä itsellään ei ole niin miten meillä köyhillä olisi heille antaa. On turha tulla ovella koputtamaan, menkää sossuun.
Varakkaidenkin lapset kerjuulla.
Anonyymi-ap
10175
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Onko lama todellakin näin syvä.
Meidän oven takana on käynyt useita virpojia.
En ole kysellyt vanhempien varallisuutta koska se ei tähän asiaan kuulu. Kauniit pajun oksat jotka on koristeltu taitavasti ovat maljakossa ja jokainen pieni virpojia on saanut palkan. Se ilo ja riemu lämmittää sydäntä kun katsoo lapsien aurinkoisia kasvoja. Älkää viekö lapsilta tätä iloa.
Olet itäsuomalainen
Väärin avattu. Olen Länsi-Suomalainen.
Olet varmasti varakas. Kyllä se tympäisee kun kymmeniä rikkaitten lapsia pyörii pihassa häiriköimässä. Ei pysty edes ulkona olemaan. Näillä itsellään on Miljoonatalot ja vielä ilkeää lähettää lapset vähävaraisten luokse kerjäämään.
Itse kävin aamulla keräämässä tölkkejä tien varsilta että olisi voita leivän päälle, 2 euroa 50 senttiä tienasin ja olen iloinen siitä. Sitten nämä hyväkkäät lähettää lapsensa kerjäämään. Aivan kun heillä itsellään ei olisi rahaa.
Missa olla meikattu lapsi. Mina virpo vaha
Varakkaiden virpojalapset toteuttavat suuren oppi-isänsä Orpon hyvää hallitusohjelmaa eli ota köyhltä ja anna rikkaalle, nuorena se on vitsa väännettävä.
Näin se on nähtävä. Muuten en ymmärrä tätä kerjuulle.
Mullakin kävi virpojia, ja olivat pkele muslimien lapsia, eihän muslimit vietä kaiketi pääsiäistä.